„Facka postkomunistickým zemím“. Juncker odhaluje sochu Marxe darovanou z Číny
Legitimizace komunismu
Oslavit 200. výročí Marxova narození přijel do Trevíru i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. V projevu se Karla Marxe zastával s tím, že by měl být vnímán v kontextu doby. „Nepřijatelné“ a „facka postkomunistickým zemím“, zní kritika. V rodišti německého myslitele bude mimo jiné odhalena jeho socha v nadživotní velikosti, kterou Trevíru darovala Čína.
„Karla Marxe je třeba chápat v kontextu jeho doby,“ uvedl Juncker ve svém projevu. „Za to, že jeho pozdější následovníci použili hodnoty, které formuloval, a slova, která k popisu těchto hodnot nalezl, jako zbraně proti jiným, nelze povolávat k zodpovědnosti Karla Marxe,“ dodal předseda Evropské komise, který pochází z politického tábora křesťanských demokratů.
Při slavnosti v trevírské bazilice se Marxe zastala také Malu Dreyerová, sociálnědemokratická premiérka spolkové země Porýní-Falc, v níž myslitelovo rodiště leží. „Zločiny, které byly ve 20. století v jeho jméně spáchány na milionech lidí, nemůžeme dávat za vinu jemu,“ uvedla.
Krátce před projevem Dreyerové vyvedli organizátoři z baziliky, kterou zaplnila zhruba tisícovka hostů, člověka, který proti Marxovi a jeho odkazu hlasitě protestoval. „Ceremonie sem nebo tam, je dobře, že je u nás možné svobodně vyjádřit svůj názor,“ komentovala incident Dreyerová.
V Česku zní kritika hlavně z ODS
„Způsob, jakým se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker včera přihlásil k historickému a ideovému odkazu Karla Marxe, je nepřijatelný a dotýká se všech národů Evropy i světa, které od 20. století trpěly marxismem inspirovanými diktaturami,“ uvedl europoslanec ODS Jan Zahradil.
Jeho stranický kolega Jan Skopeček mluví o facce postkomunistickým zemím. „Předseda EK Juncker dnes slavnostně odhaluje sochu Karla Marxe. Je to facka postkomunistickým zemím a výsměch historii, zejména tragické historii naší země a dalších postkomunistických zemí, které musely okusit tragické důsledky marxistického experimentu,“ napsal Skopeček na Twitter.
Miroslav Kalousek uvedl, že Junckrovo prohlášení je v rozporu s idejemi EU. „Za zločiny stalinistů Marx jistě nemůže. Leč v Komunistickém manifestu uznává násilí jako legitimní nástroj. To je v přímém rozporu s idejemi EU. Svým vystoupením v Trieru Juncker společné hodnoty EU zradil,“ uvedl Kalousek.
Za zločiny stalinistů Marx jistě nemůže. Leč v Komunistickém manifestu uznává násilí jako legitimní nástroj. To je v přímém rozporu s idejemi EU. Svým vystoupením v Trieru Juncker společné hodnoty EU zradil. https://t.co/fjF7LpoolX
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 5. května 2018
Do Trevíru přijede podpořit protesty Václav Klaus. „Postavení obřího Marxova pomníku, navíc financovaného stále ještě převážně komunistickou, Marxem inspirovanou Čínou, považuji za výsměch. Za výsměch dějinám, za výsměch obětem režimů, které vznikly na bázi Marxova učení,“ uvedl mimo jiné. (více čtete zde)
Slavnostní akt předcházel sobotnímu otevření několik výstav věnovaných neslavnějšímu trevírskému rodákovi. Největší z nich s názvem Karl Marx 1818-1883. Život. Dílo. Doba. si budou moci zájemci z řad veřejnosti prohlédnout v Rýnském zemském muzeu až do 21. října. V Marxově rodném domě se otevře v sobotu nová stálá výstava.
V sobotu bude v centru města odhalena rovněž Marxova socha v nadživotní velikosti, kterou městu darovala Čína. Vztyčení pomníku kontroverzního myslitele vyvolalo protesty. Večer se například v Trevíru uskuteční akce protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), na které s proslovem vystoupí jako hlavní host bývalý český prezident Václav Klaus. Na sobotu AfD plánuje tichý protestní pochod městem.
Jeden z duchovních otců komunismu se v Trevíru narodil 5. května 1818 a ve městě nedaleko francouzských hranic strávil prvních 17 let svého života. Trevír se dvousté výročí od jeho narození snaží využít i k posílení svého významu. Nalákat chce mimo jiné nové turisty, například z Číny jich podle DPA do města hlavně kvůli slavnému rodákovi již nyní přijíždí ročně kolem 150 tisíc.