Opozice cupuje Babišův trik s radou pro fondy EU. Jen prý potvrzuje střet zájmů

střet zájmů premiéra

Opozice cupuje Babišův trik s radou pro fondy EU. Jen prý potvrzuje střet zájmůNOVÉ
Vláda Andreje Babiše Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nebude účastnit jednání rady posuzující čerpání fondů Evropské unie. Počítá s tím návrh novely zákona, který na svém pondělním zasedání schválila vláda. Ta měla mimo jiné na programu projednání premiérova možného střetu zájmů. Tím se již od začátku prosince zabývají i orgány EU, podle právníků Evropské komise český premiér nadále čerpá výhody plynoucí z podnikání holdingu Agrofert, který přitom začátkem loňského roku převedl do dvou svěřenských fondů. Podle opozice však Babišova neúčast na jednáních o dotacích není dostačující – politici naopak míní, že krok svědčí o skutečném střetu zájmů premiéra.

„Nebyla žádná příležitost dostat se do střetu zájmů,“ řekl premiér Andrej Babiš po pondělním jednání vlády s tím, že se od 2. srpna, kdy začala platit nová evropská pravidla týkající se střetu zájmů, nekonalo žádné jednání o evropských dotacích. „Do střetu zájmů se nemůžu dostat ani v budoucnu,“ řekl Babiš. Možným střetem zájmů svého předsedy se vláda zabývala už podruhé.

Vláda na svém pondělním zasedání schválila návrh novely zákona o podpoře regionálního rozvoje, která umožní, aby radě předsedal i jiný člen vlády než premiér. Babiš již dříve připustil, že bude s orgány EU spolupracovat ohledně aktuálního vyšetřování střetu zájmů kvůli dotacím pro Agrofert. Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) nehrozí, že by aktuální kauzou kolem premiéra byly ohroženy zájmy České republiky v zahraničí. „Nemám informace o tom, že by Česká republika měla jakékoliv dotace vracet,“ uvedl před jednáním vlády ministr.

Čtěte také: Babiš píše do Bruselu: Střet je vyřešen, nepovedu radu pro fondy EU

Doporučení eurokomisaře

Problémem možného střetu zájmů českého premiéra se již od začátku prosince zabývala právní služba Evropské komise. Eurokomisař Günther Oettinger následně vydal doporučení postupu, kterým se Andrej Babiš může střetu zájmů vyhnout. Premiér by měl buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, nebo zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů. Třetí možností pak podle eurokomisaře spočívá ve zdržení se účasti na rozhodnutích souvisejících s údajným střetem zájmů. Tu nyní premiér podle svých pondělních slov dodržel. Řešení Oettingerovu návrhu odpovídá i podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, jak uvedl na pondělní tiskové konferenci.

K premiérovu řešení má však výhrady opozice, rozhodnutí problém zcela nevyřeší ani podle části vládní koalice. „Nemyslím si, že navržením změny zákona kauza skončí. Kroky premiéra bude vyhodnocovat Evropská komise, která na jeho střet poukázala a zjevně ho vnímá mnohem komplexněji,“ uvedl pro deník Echo24 předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Novela zákona není dostačujícím řešením ani podle některých opozičních poslanců. „Dnešní rozhodnutí vlády o tom, že se premiér nebude účastnit jednání o fondech EU, jen potvrzuje to, co Piráti tvrdí již několik měsíců. Andrej Babiš se de facto přiznává, že se skutečně nachází ve střetu zájmů. Na druhou stranu by bylo naivní se domnívat, že vzdáním se funkce v Radě evropských fondů Babiš svůj kolosální problém vyřeší. Nevyřešila by jej ani novela zákona. Je totiž nereálné, aby byl předseda vlády ze své pozice zcela izolován od dotační politiky státu,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Řešením situace není novela ani podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka. „Ten člověk vůbec nemá být ve vládě. Toto je jen trapné, nic neřešící gesto,“ uvedl pro deník Echo24 Pavel Bělobrádek.

„Dobrý start, ale nestačí“

Opoziční poslanci dále kritizují především skutečnost, že svým krokem Babiš nijak nevyvrátil podezření ze střetu zájmů. „Vláda sice schválila, že premiér nebude muset předsedat Radě pro evropské strukturální a investiční fondy, ale to na jeho střetu zájmů nic nemění. Rada je totiž pouze poradním orgánem vlády, takže vláda je ta, kdo má v dotacích poslední slovo. Pokud se ale jedná o první z řady kroků, je to dobrý start,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Za nedostatečné řešení to považuje i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Tohle je docela sranda, to si měli ministři schválit na Apríla. Poradnímu orgánu vlády Andrej Babiš předsedat nebude, protože má konflikt zájmů. Vládě, která o těch radách rozhoduje, Andrej Babiš předsedat bude, protože konflikt zájmů nemá,“ uvedl Pospíšilův stranický kolega Miroslav Kalousek.

Další politici upozorňují na praktické problémy, spojené s neúčastí premiéra na rozhodování o dotacích. „Premiér Babiš odstupuje z Rady vlády pro evropské fondy (ESIF). Tolik zapírání a nakonec problém přeci jen existuje. Kdo jej ale zastoupí na Evropské radě, kde se bude rozhodovat o zastropování zemědělských dotací, což by pro jeho koncern znamenalo zhruba -35% na přímých dotacích?“ uvedl europoslanec Stanislav Polčák z hnutí STAN.

Premiér jako příjemce dotací

Podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka stále není jasné, kdo je skutečným příjemcem dotací pro koncern Agrofert. „Nadále ale čekáme nějaké systémové řešení – především potvrzení, zda premiér je, nebo není, příjemcem zisků Agrofertu. To je podstatná otázka. Vzdáním se svého postu v Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy totiž fakticky přiznává, že se od Agrofertu zcela neodstřihl a je beneficientem těchto příjmů. Největší problém spočívá v tom, že Agrofert pouze loni inkasoval 1/3 nenárokových dotací. My bychom měli naopak dělat vše pro to, aby tyto dotace nedostávaly obrovské koncerny, ale především drobní živnostníci, pro které jsou podle původní myšlenky určeny,“ uvedl Petr Gazdík.

O možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho bývalému holdingu Agrofert jednal v minulém týdnu Evropský parlament, celé jeho usnesení jsme přinesli zde. Po zprávách, že Evropská komise nebude do vyjasnění situace vyplácet Agrofertu dotace, ministerstvo financí uvedlo, že nebude komisi zasílat žádosti o platby spojené s holdingem.

Vláda možný střet zájmů premiéra řešila už na začátku prosince. Ministři se tehdy postavili za předsedu vlády, jeho jednání podle nich bylo v souladu s českou i s evropskou legislativou. „Naše vláda zareagovala okamžitě. Jako vždycky. Odpověděli jsme obratem na dopis pana Oettingera a budeme se této problematice na pondělní vládě dál věnovat. Hned po projednání dalšího dopisu panu Oettingerovi vládou odešleme další dopis do Bruselu a doufám, že se celá situace vyřeší,“ uvedl v neděli premiér Andrej Babiš na sociální síti.

Řízení v Černošicích

Správní řízení s premiérem zahájil také Městský úřad v Černošicích. Pod ten Babiš spadá kvůli svému trvalému bydlišti v Průhonicích. Na původně plánované jednání, které se mělo konat v pondělí, poslal Babiš už ve čtvrtek svého zmocněnce, více jsme informovali zde.

Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014 a loni ho vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru. Realizuje kompletní proces výroby potravin v pekárenství a při zpracování masa, je i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR. Prostřednictvím společnosti Mafra patří Agrofertu také významná média.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Jak europoslanci argumentovali pro zastavení dotací Agrofertu? Přečtěte si celé usnesení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články