Téměř polovina Američanů soudí, že by USA měly dotlačit Ukrajinu k míru s Ruskem
AMERICKÉ MÍNĚNÍ O VÁLCE NA UKRAJINĚ
Ve Spojených státech pomalu slábne dlouhodobá podpora válkou zmítané Ukrajině. Právě publikovaný průzkum chicagského Council on Global Affairs ukazuje, že téměř polovina Američanů začíná být válkou unavena a myslí si, že Spojené státy by měly dotlačit Ukrajinu k míru. Navzdory tomu, většina respondentů stále podporuje ekonomickou i vojenskou pomoc zemi agresivně napadené sousedem.
Výzkum o pohledu Američanů na současnou válku mezi Ukrajinou a Ruskem, pořádá institut pravidelně. Zatímco zpočátku byla podpora mezi obyvateli Spojených států vysoká, v posledních měsících klesá. Oproti poslednímu výzkumu nyní odpověď respondentů na otázku, zda by Spojené státy měly tlačit na co nejrychlejší ukončení konfliktu, stoupl o devět procentních bodů. V listopadovém výzkumu se tak vyjádřilo 47 % respondentů. Spojené státy jsou přitom největším podporovatelem Ukrajiny co se vojenských dodávek týče.
Přitom v otázkách týkající se ekonomické či vojenské pomoci Ukrajině stále většina odpovídajících reaguje pozitivně, konkrétně dvě třetiny respondentů. V minulých týdnech Spojené státy poslaly Ukrajině 400 milionů dolarů na obranu a ministerstvo zahraničí oznámilo poslání 53 milionů dolarů na opravu energetické infrastruktury.
V tom, komu se ve válce více daří, jsou Američané rozpolceni. 26 % obyvatel si myslí, že Ukrajina, stejné procento, že Rusko. Téměř polovina respondentů však uvádí, že je rozložení sil vyrovnané. Ukrajinci v minulých týdnech osvobodili po devíti měsících Cherson. Rusko na druhou stranu v posledních dnech masivně ostřeluje ukrajinské území. Spojené státy poslaly Ukrajině nové střely HIMARS, které s likvidací ruských střel výrazně pomáhají. V minulých dnech Ukrajina oznámila, že sestřelila 60 střel ze 70 vyslaných za jediný den.
Největší propad podpory Ukrajiny však výzkumníci zaznamenali u republikánsky orientovaných respondentů. U této skupiny klesla podpora Ukrajiny nejvíce. Už pouze 55 % republikánů by posílalo zbraně Ukrajině (oproti 80 % v březnu). U republikánů také stoupá podpora celkového amerického stáhnutí se z Ukrajiny, nově si to myslí až 43 % republikánů. Naopak 53 % demokratů chce Ukrajinu podporovat i nadále.
Otázka podpory Ukrajiny a pohled veřejnosti a amerických politiků může být klíčový. V minulých dnech například finská premiérka Sanna Marinová uvedla, že pomoc Spojených států Ukrajině je velmi důležitá a Evropa takové podpory není schopna. „Musím k vám být velmi upřímná, brutálně upřímná – aktuálně není Evropská unie dostatečně silná. Bez Spojených států bychom se dostali do velkých problémů,“ řekla Marinová. Na začátku listopadu vyšlo také najevo, že prezidentu Bidenovi v létě s žádostmi ukrajinského prezidenta došla trpělivost. Přestože největší vliv na zahraniční politiku má v Americe prezident a u prezidenta Bidena se změna kurzu neočekává, před volbami do Kongresu zaznívaly z tábora republikánů hlasy, že Ukrajina nemůže počítat s bianco šeky na válku s Ruskem.