Roger Scruton oznámil, že má rakovinu. Podstupuje léčbu a plánuje odpočinek
Nemoc významného filozofa
Významný filozof a osobnost britské konzervativní strany Roger Scruton musel v uplynulé době čelit křivému obvinění z šíření islamofobních a antisemitských výroků. Poté, co došlo k objasnění případu a filozof se dočkal omluvy, oznámil nyní v pravidelném newsletteru zasílaném jeho podporovatelům, že má rakovinu. Informoval o tom, že podstupuje léčbu a dodržuje plánovaný odpočinek.
„Sir Roger po svém příjezdu z Brazílie přiznal,že se necítí dobře. Poté, co navštívil svého revmatologa, byla mu diagnostikována rakovina. Zažil stav na pokraji života a smrti, z něhož ho zachránilo zahájení chemoterapie,“ píše se ve Scrutonově bulletinu. O filozofově nemoci informoval také konzervativní magazín Bournbrook.
Pray for Roger Scruton. From his newsletter: pic.twitter.com/KpFSCd1HbW
— BKM (@AmicableFogey) August 13, 2019
Our thoughts and prayers are with Sir @Roger_Scruton, who has been diagnosed with cancer. He has contributed immensely to the conservative cause. We hope he gets well soon. pic.twitter.com/8nNtNntHST
— Bournbrook Magazine (@bournbrookmag) August 13, 2019
Propuštění z pozice vládního poradce
Roger Scruton musel na jaře opustit pozici ministerského poradce kvůli údajným islamofobním a antisemitským výrokům v levicovém magazínu New Statesman. Ty však byly podle audiozáznamů překroucené, médium se proto muselo Scrutonovi veřejně omluvit.
Sir Roger Scruton.https://t.co/ypb5fJiDKp
— New Statesman (@NewStatesman) July 8, 2019
Scruton měl britské vládě radit ohledně architektury a rozvoje, rozhovor pro časopis New Statesman ale vyvolal takový rozruch, že byl nakonec propuštěn. To však rozdmýchalo ještě větší diskuzi, jelikož se později ukázalo, že jeho slova byla zástupcem šéfredaktora magazínu Georgem Eatonem upravena tak, aby vyzněla mnohem problematičtěji.
Pobouření vyvolaly především tři pasáže. V jedné měl Scruton označit Číňany za roboty, ve druhé měl být antisemitský a ve třetí měl být islamofobní a bránit maďarského premiéra Viktora Orbána. Více jsme o jeho výrocích psali zde.
Za filozofa se tehdy postavili jeho britští i čeští přátelé. V Česku se jednalo především o bývalé disidenty Pavla Bratinku, Ivana Havla, Daniela Kroupu, Petra Pitharta a Alexandra Vondru, kteří znají Scrutona z doby komunismu, kdy jezdil do Československa pořádat tajné semináře. Ti odeslali britskému ministru Jamesi Brokenshireovi, který Scrutona vyhodil, dopis protestující proti jeho propuštění.
V Británii se hlavním zastáncem Scrutona stal novinář Douglas Murray. Tomu se podařilo získat originální nahrávku rozhovoru, přepis pak zveřejnil v pravicovém časopise The Spectator. Tam dokázal, že Eaton odpovědi překroutil ještě víc, než se předtím zdálo.