Chceme léčit, ne úřadovat. Mladí praktičtí lékaři zásadně kritizují novinky Babišovy vlády
přebujelá administrativa
Přebujelou administrativu a Babišovou vládou nově zaváděné eRecepty a eNeschopenky kritizuje nastupující generace praktických lékařů.
„Přicházíme do oboru s nadějí, že budeme pečovat o své pacienty, ale vidíme přebujelou administrativu a byrokracii. Chceme dělat práci, kterou jsme studovali a na jakou se těšíme, léčit pacienty, vzdělávat sebe a další generaci lékařů. Nechceme úřadovat – to ať dělají úředníci, kteří jsou za to placeni. Přidávání administrativy ohrožuje zdraví pacientů,“ prohlašují v memorandu na závěr V. Praktické konference pro praktické lékaře, která se o víkendu konala v Brně.
Podle praktického lékaře Vojtěcha Muchy je to vůbec poprvé, co mladí lékaři takové memorandum sepsali. Vede je k tomu znechucenost nad sliby politiků o snižování byrokracie, které se však neděje.
„Papírová administrativa je jen vyměňována za elektronickou, která však obvykle neplní svou hlavní funkci ušetření času. Příkladem je eRecept s velkou složitostí inicializace a nebezpečím zneužití elektronického podpisu, ale zejména aktuální eNeschopenka, která přesouvá práci úředníků na zdravotníky a díky její nepřipravenosti musí být prosazována výhrůžkami,“ cituje Vojtěch Mucha z memoranda.
E-neschopenky praktici vystavují od začátku tohoto roku. Lékařům nejvíce vadí, že pacientům v ordinaci sice e-neschopenku vystaví, o tom, že byla zaevidována, se však dovědí až za několik desítek hodin. Ministerstvo však kritiku odmítá s tím, že evidence elektronických neschopenek nemusejí lékaři vůbec řešit. Povinnost vydávat recepty elektronicky platí od ledna 2019.