Statisíce lidí v Barceloně požadují propuštění vězněných politiků

NEZÁVISLOST KATALÁNSKA

Statisíce lidí v Barceloně požadují propuštění vězněných politikůNOVÉ
Protesty v Barceloně v roce 2017 Foto:

FOTO: shutterstock.com 

1
Svět
Sdílet:

Do ulic Barcelony vyšly statisíce lidí, kteří demonstrují za propuštění separatistických katalánských politiků Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta. Informovala o tom španělská média, která s odvoláním na policii odhadla počet demonstrantů na 300 000 až 350 000.

Politici jsou už půl roku ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury a soudce je odmítá propustit. Sánchez je přitom kandidátem na post katalánského premiéra, parlament však o něm nemůže hlasovat, dokud nebude na svobodě.

Protest svolaly odbory a organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium, jejichž členy zadržení politici jsou. Podle deníku El País se do protestu zapojilo kolem 315 000 lidí, agentura Reuters počet demonstrantů odhadla na 350 000.

Madrid tvrdí, že Katalánci nejsou ve vězení kvůli politickým názorům, nýbrž kvůli porušování španělské ústavy, která nedovoluje vyhlášení nezávislosti autonomní oblasti, ani referendum o takové otázce. Vyšetřovatelé uvádějí, že Sánchez i Cuixart se na přípravě říjnového referenda podíleli a že se provinili tím, že loni na podzim zorganizovali demonstrace proti zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády.

Referendem o nezávislosti Katalánska uspořádala vláda této autonomní oblasti loni 1. října přesto, že podle španělské vlády takové hlasování odporuje ústavě. Madrid se referendu snažil zabránit soudně i silou. Do Katalánska poslal tisíce policistů, kteří zabavovali volební lístky a volební urny a v den referenda bránili lidem ve vstupu do volebních místností. Několik stovek lidí bylo tehdy zraněno.

Katalánsko a celé Španělsko se dostaly kvůli referendu do politické krize – region nemá vládu, protože ji kvůli snahám o nezávislost Madrid sesadil. Přímou správu nad Katalánskem vykonává španělská vláda, která se jí hodlá vzdát až poté, co bude vytvořena nová katalánská vláda. Po prosincových volbách se ji ale regionálnímu parlamentu zatím nepodařilo ustavit.

Jedním z důvodů, proč pokusy o sestavení vlády váznou je to, že kandidáti s největšími šancemi se volby premiéra nemohou zúčastnit. Expremiér Carles Puigdemont uprchl po referendu do Belgie, v březnu byl zadržen v Německu a nyní čeká na rozhodnutí tamní justice o vydání do Španělska. Kandidaturu bývalého mluvčího katalánské vlády Jordiho Turulla zmařila španělská justice tím, že ho obvinila ze vzpoury společně s dalšími separatistickými vůdci a mezi dvěma koly hlasování v parlamentu ho uvěznila.


Čtěte dále: Madrid obvinil Puigdemonta a spol. ze vzpoury. Hrozí jim až 25 let

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články