„Hrozba pro demokracii.“ Španělsko se bouří proti účelové amnestii pro separatisty
PROTESTY VE ŠPANĚLSKU
Desítky tisíc lidí demonstrovaly v Madridu proti možné amnestii pro katalánské separatisty v čele s Carlesem Puigdemontem. Protest zorganizovala konzervativní Lidová strana (PP), jejíž předseda Alberto Feijóo usiluje o to stát se novým španělským premiérem. Amnestie je jednou z podmínek, kterou si klade katalánská separatistická strana Junts pro to, aby ve snaze zůstat v čele španělské vlády podpořila šéfa socialistů a nynějšího premiéra Pedra Sáncheze. Pokud Feijóo příští týden neuspěje při hlasování parlamentu, dostane Sánchez zřejmě možnost zůstat premiérem.
Podle úřadů se demonstrace ve španělské metropoli zúčastnilo 40 000 lidí, organizátoři mluví o 60 000. Mnozí z nich měli s sebou španělské vlajky a skandovali hesla proti amnestii. Feijóo označil případnou amnestii za nelegální a za vydírání ze strany katalánských separatistů. Ve svém projevu ostře kritizoval premiéra Sáncheze a jeho snahu zůstat v čele vlády za podpory separatistů z Baskicka a Katalánska. „Není pravdou, že separatistické síly mají klíčovou roli ve vládnutí Španělska, je to lež,“ uvedl Feijóo, který už dříve nabídl socialistům dohodu, která by vedla k ustanovení lidovecké vlády za podpory dvou největších stran na nejméně dva roky.
Generální tajemnice Lidové strany Cuca Gamarraová pro list El País uvedla, že úspěch demonstrace je důkazem toho, že Španělsko „nespí“. „(Španělsko) Nerezignuje a bojuje s možností, že by právní stát ve Španělsku byl poražen uprchlíky před spravedlností,“ uvedla Gamarraová.
Feijóo příští týden předstoupí před parlament a bude usilovat, aby ho zákonodárci zvolili novým premiérem. Šéf strany, která dostala v červencových parlamentních volbách nejvíce hlasů, dostal pověření od krále Felipeho VI. Podle tisku je velmi pravděpodobné, že Feijóoa parlament novým premiérem nezvolí. Pak král může pověřit další osobu, kterou by mohl být Sánchez, jehož socialisté skončili ve volbách druzí.
„Demonstruje se proti socialistické vládě, ale cítím, že další přijde,“ komentoval Sánchez dnešní shromáždění v Madridu. Současný premiér v posledních dnech tvrdí, že si je jistý svým úspěchem v parlamentu, pokud dostane od panovníka možnost o premiérskou funkci opět usilovat. K tomu však potřebuje podporu i separatistických stran z Katalánska a Baskicka. Jedna z nich, Junts bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, požaduje za podporu Sáncheze právě udělení amnestie separatistům, kteří se například podíleli na pořádání referenda o nezávislosti severošpanělského regionu v roce 2017. O amnestii má zájem i Puigdemont, který je právě v souvislosti s referendem na útěků před španělskou justicí.
Mluvčí levicové koalice Sumar, která by měla rovněž zasednout v případně Sánchezově vládě, Ernest Urtasun pro El País uvedl, že jednobarevné vlády, které byly dříve ve Španělsku typické, jsou už minulostí a nic takového v současnosti už není možné. „Když si vyberete cestu dialogu a vyjednávání, možnost jednobarevnosti tím úplně padá,“ řekl Urtasun s tím, že stav vyjednávání vidí optimisticky.
Samotný Sánchez se k požadavku separatistů nevyjádřil, socialisté však zastávají tezi, že řešení konfliktu v Katalánsku nelze nechat na soudech. Sánchezova vláda v roce 2021 udělila milost katalánským politikům, kteří si v souvislosti s uspořádáním referenda z roku 2017 odpykávali tresty vězení.
Gamarraová uvedla, že lidovci zůstávají realisty a jsou si vědomi, že získat pro Feijóoa pozici premiéra bude velmi těžké. „Je to ale nutné proto, aby Španělé věděli, že existuje alternativa,“ řekla tajemnice. „Amnestie uprchlíkům, kteří chtějí milost a utíkají před právním státem, by byla známkou toho, že ani právní stát, ale ani demokracie, neexistují,“ dodala.