Sám neodstoupím. Sputnik musí mít souhlas EMA, trvá na svém Blatný

REAKCE NA ZEMANŮV POŽADAVEK

Sám neodstoupím. Sputnik musí mít souhlas EMA, trvá na svém Blatný
Současný ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) Foto: Úřad vlády ČR
Domov

Echo24

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odmítl, že by sám odstoupil z funkce. Prezident Miloš Zeman uvedl, že by měl premiér Andrej Babiš (ANO) navrhnout odvolání Blatného kvůli jeho postoji k ruské vakcíně Sputnik V proti covidu-19. Blatný trvá na tom, že ruská látka musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), řekl České televizi. Zeman požaduje také odvolání ministra zahraniční Tomáše Petříčka (ČSSD).

„Beru jako pochvalu od pana prezidenta, že kdyby nebylo pandemie, byl bych docela dobrý ministr. Budu ale trvat na tom, že vakcíny v Česku musí být schváleny od EMA. Nemám nic proti Sputniku, protože je z Ruska. Chci jen, aby byl hodnocen jako všechny ostatní,“ uvedl Blatný.

„Epidemiolog opravdu nejsem, moje manažerské schopnosti ať zhodnotí jiní. Není ale nikde psáno, že ministr zdravotnictví musí být epidemiolog,“ dodal Blatný s tím, že ve své funkci se necítí nijak ohrožen a bude svou práci dělat dál jako doposud. Pokud ho někdo chce odvolat, ať to prý učiní.

Zeman prosazuje, aby Česko při očkování využilo ruské i čínské vakcíny. Blatný požaduje, aby byly vakcíny schváleny v rámci Evropské unie, stejně jako ostatní využívané očkovací látky. Stejný závěr přijali na nedávné schůzce nejvyšší ústavní činitelé včetně Zemana.

Prezident v rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že skončit by měla i ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Odmítáním ruské vakcíny podle něj Blatný a Storová nesou odpovědnost za úmrtí lidí v Česku na covid-19.

Na Zemanova slova zareagovali i někteří zástupci opozice. „Ministr Blatný sice už dávno neměl být ve funkci, ale ne kvůli Sputniku. Nezvládá pandemii, čísla jsou katastrofální. To, že nechce připustit necertifikované vakcíny, je naopak dobře,“ vyjádřil se například šéf ODS Petr Fiala.

Petříček uvedl, že v pozadí prezidentových slov vidí i spor o dostavbu Dukovan: „Chápu to tak, že jsem trnem v oku proto, že upozorňuji na bezpečnostní rizika tendru na dostavbu Dukovan a odmítám očkování lidí necertifikovanými ruskými ci čínskými vakcínami. Za svou prací si stojím a výměny ve vládě jsou jasně dány koaliční smlouvou.“ Podobně zareagoval i ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

„V České republice samozřejmě platí dělba moci a platí to, že tím, kdo navrhuje jmenování a odvolání ministrů, je předseda vlády, toto je věc premiéra. My se samozřejmě řídíme koaliční smlouvou, tam ty mantinely jsou jasně dány. Tak to je. Názor pana prezidenta je relevantní v rámci celé diskuse, nicméně znovu říkám, že tím, kdo navrhuje personální změny, je předseda vlády,“ reagoval na slova Zemana šéf sociální demokracie Jan Hamáček.