Deset let byl upoután na lůžko. Itálie povolila muži asistovanou sebevraždu
ASISTOVANÁ SEBEVRAŽDA
V Itálii dostal první pacient souhlas s provedením asistované sebevraždy, kterou před dvěma lety za splnění určitých podmínek povolil ústavní soud. Informovala o tom v úterý agentura ANSA. Souhlas udělila etická komise zdravotního úřadu v regionu Marche, a to na žádost ochrnutého 43letého muže, který je od nehody před deseti lety trvale upoután na lůžko.
„Ulevilo se mi a zbavil jsem se všeho napětí, které se ve mně nastřádalo za poslední léta," uvedl kvadruplegik, který se tak může stát prvním člověkem v Itálii, kterému lékaři pomohou ukončit život. Podle italských médií muž, který je v péči své matky, mohl kvůli asistované sebevraždě odjet do Švýcarska, rozhodl se ale bojovat za to, aby takovou možnost měl i doma.
Rozhodnutí úřadů přišlo po třináctiměsíčním přezkumu případu na základě posudků od lékařů a psychologů. Podle nich žadatel splňuje podmínky stanovené ústavním soudem, mezi něž patří například to, že nemocný trpí nesnesitelnými bolestmi, je vyloučené zlepšení jeho stavu a že dokáže jasně vyjádřit svou vůli zemřít.
Soud v Miláně před dvěma lety osvobodil místního politika Marka Cappata, který v roce 2017 pomohl k asistované sebevraždě ve Švýcarsku ochrnutému a slepému příteli známému jako DJ Fabo. Právě kvůli Cappatovu případu soudci požádali ústavní soud o vyjasnění platného práva. V září 2019 ústavní soud rozhodl, že asistovaná sebevražda by se měla povolit při splnění určitých podmínek.
Asistovaná sebevražda je sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. Může se jednat o laika, nebo o lékaře. Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií spočívá v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě pacient sám.
Eutanazie je povolená jen v hrstce států světa, například v Nizozemsku, Belgii, Lucembursku, Kolumbii či Kanadě. Více zemí včetně Švýcarska či Švédska dovoluje asistovanou sebevraždu. V Česku eutanazie ani asistovaná sebevražda legální nejsou.