Tajemné signály z vesmíru. Vědci zachytili opakované radiové vlny z daleké galaxie

Signály z vesmíru

Tajemné signály z vesmíru. Vědci zachytili opakované radiové vlny z daleké galaxieNové 1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Vědci zaznamenali opakované radiové signály pocházející z hlubin vesmíru. Je to teprve druhý podobný objev v historii. Podobné signály jsou pro vědu stále záhadou, nový objev však může pomoci zodpovědět tu nejdůležitější otázku – co je vysílá? Podle vědců za tzv. rychlými radiovými záblesky (zkráceně FRB z anglického fast radio bursts) může být cokoliv od výbuchu hvězdy po mimozemské poselství. 

Radiové signály objevili vědci z kanadské Britské Kolumbie pracující na místním radiovém teleskopu Na výzkumu se podílela kanadská výzkumná střediska Univerzity Britské Kolumbie, McGillovy univerzity, Torontské univerzity a observatoře Dominion Radio. Záblesky trvají pouhou milisekundu, ale jsou vyprodukovány stejným množstvím energie, kterou naše Slunce vytvoří za jeden rok. Některé z nových radiových záblesků se opakovaly až šestkrát.

Radiové vlny podle všeho pocházejí z jednoho místa. Protože se signál objevuje znovu a znovu, astronomové mohou vypátrat jeho zdroj – podle serveru Independent se nachází  v galaxii vzdálené 1,5 miliardy světelných let.

V historii výzkumu bylo zatím zaznamenáno jen šedesát rychlých rádiových záblesků, opakovaný signál dokonce jen jednou „Až doteď byly známé jenom jedny opakované záblesky. Pokud budeme mít k dispozici více opakovaných signálů s různých zdrojů, možná tuto kosmickou hádanku vyřešíme – odkud záblesky pochází a co je způsobuje,“ uvedla Ingrid Stairsová, astrofyzička na Univerzitě Britské Kolumbie v Kanadě a jedna z členů týmu, který nový objev zaznamenal.

Z třinácti nových záblesků mělo minimálně sedm z nich zatím nejnižší zaznamenanou frekvenci 400 MHz. Podle vědců to naznačuje, že by signálů mohlo být ještě mnohem více, jenom je místní teleskop nedokáže zachytit.

„Teď už víme, že zdroj signálů dokáže produkovat rádiové vlny nízké frekvence a tyto vlny pak unikají z jeho prostředí. Zároveň nejsou příliš rozptýlené, takže je dokážeme zaznamenat i poté, co dorazí k Zemi. To nám může něco napovědět o prostředí, ze kterého vlny přichází. Hádanku jsme ještě nerozluštili, ale jsme o krok blíž k jejímu vyřešení,“ uvedl Tom Landecker, jeden z členů kanadského vědeckého týmu. 

Čtěte více: K ISS dorazila ruská vesmírná nákladní loď Progress, v patách jí je Cygnus

Ruský manažer kosmických letů jde do vězení. Ohrozil prý starty raket do vesmíru

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články