2 HLASOVÁNÍ O DŮVĚŘE

„Stranická disciplína musí bejt,“ parafrázoval prezident Švejka kvůli Chovancovi

NOVÉ

Témata: , , , ,

Rozhodnutí bývalého úřadujícího předsedy ČSSD Milana Chovance nehlasovat pro podporu menšinového kabinetu ANO a ČSSD přičítá prezident Miloš Zeman jeho zatrpklosti z prohry ve volbách. Stranická disciplína musí bejt, citoval prezident Švejka Jaroslava Haška na dotaz novinářů při odchodu ze Sněmovny, co kroku Chovance říká.

„Víte stranická disciplína musí bejt, neboť jak říkal Švejk, jinak bychom lezli po stromech jako opice,“ uvedl Zeman. Později k politikovi, který při něm stál například při prezidentské volbě v lednu letošního roku, uvedl, že je možné, že je zatrpklý. „Někdy si dovedu představit člověka, který je poněkud zatrpklý, protože se mu nepodařilo ve svobodných volbách uspět, ale každý z nás, kdo dělá politiku, tohle někdy zažije,“ konstatoval.

Na dotaz novinářů, zda druhá vláda Andreje Babiše (ANO), která se musí opřít o hlasy komunistů, vydrží po zbytek volebního období, řekl, že zřejmě ano. Svůj projev prezident ohodnotil jako výborný. „Pokud někdo odešel během mého projevu ze sálu, pak patrně proto, že dostal žaludeční koliku z mého projevu, pochopitelně, a potřeboval se jí zbavit na příslušném zařízení,“ uvedl.

Chovanec se z jednání omluvil. Ve svém prohlášení kritizoval to, že se vláda ANO a ČSSD bude opírat o podporu komunistů, vadilo mu také to, jaké vyjednali sociální demokraté podmínky s ANO. Chovanec měl dlouhodobě k Zemanovi blízko, v lednu ho podpořil při druhém kole prezidentských voleb, když sčítání hlasů sledoval společně s prezidentem, kterého pak pozval na únorový sjezd ČSSD v Hradci Králové. Tehdejší úřadující šéf strany však neuhájil pozici stranického lídra, předsedou se stal Jan Hamáček.


Čtěte dále: Zlatá opoziční smlouva

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.