Vzniká i virtuální svět bez obtěžování, nenávisti a násilí
VIRTUÁLNÍ OBTĚŽOVÁNÍ
Společnost Meta hodlá bojovat s virtuálním násilím a obtěžováním. Metaverse je sice zatím ve stádiu konceptu, přesto přichází s radikálním, možná až „orwellovským“ řešením nevhodného chování. Vymýtit nevhodné chování a jasně vytyčit osobní prostor uživatele. Šéf Mety a technologický vizionář Mark Zuckerberg hodlá zabránit obtěžování a nenávistným projevům ve virtuální realitě. VR světy čelí letitému problému, což je právě údajně obtěžování, nenávistné a urážlivé projevy nebe nevhodné chování v online komunikaci. Meta proto poskytne uživatelům „nenarušitelný osobní prostor“ a chce tzv. moderovat dění a diskuze v Metaversu, píše se na webu BBC.
Technologická novinářka Parmy Olsonová v pořadu BBC Tech Tenta promluvila o vlastních „děsivých“ zážitcích z virtuálního světa. Jedna žena přirovnala traumatický zážitek z virtuálního světa k sexuálnímu obtěžování. Načež Meta oznámila novou funkci „osobního prostoru“ – čímž má předejít narušování osobního prostoru jednotlivých avatarů.
Od 4. února má platit funkce, která zabraňuje tomu, aby se avataři vzájemně přiblížili pouze na určitou vzdálenost a nemohli napadat „osobní prostor“ dalších uživatelů. Postavy tak budou mít vlastní osobní prostor, kam ostatní nemohou a tak se dá vyhnout nechtěným interakcím. Pokud by někdo chtěl překročit osobní hranici jiného avatara, tak ho virtuální systém v konání automaticky zastaví.
Avataři, virtuální 3D figurky vytvořené na míru uživateli na platformě Horizon Worlds nebo Horizon Venues se dají používat napříč dalšími aplikacemi od Mety jako je Facebook, Instagram nebo WhatsApp.
NEW: Meta is adding a ‘personal boundary’ for VR avatars to guard against harassment.
— Elizabeth Culliford (@eculliford) February 4, 2022
The change comes as concern mounts around groping and harassment in virtual reality spaces incl. in Meta's Horizon Worlds https://t.co/APHizP6Ekm
Jakmile se někdo pokusí narušit váš osobní prostor a vstoupit do „osobního prostoru“, tak ho systém zastaví hned na hranici. Meta v prohlášení uvedla, že jde o „důležitý příklad, který ukazuje potenciál VR pomoci lidem pohodlně a bezpečně komunikovat“.
„Zažila jsem hned několik situací, které byly pro mě, jako pro ženu trapné,“ promluvila novinářka Olsonová o svých zážitcích z virtuální reality. Navštívila platformu Horizon Worlds, která spadá pod společnost Meta. Uživatel musí být starší 18 let a ve virtuálním světě může hrát hry nebo chatovat s dalšími avatary. K tomu je zapotřebí mít VR headset od Mety.
Olsonová dodává, že ihned co „vstoupila“ do virtuálního světa, tak zjistila že tam je jediná žena obklopená mužskými avatary. „Obestoupili mě a tiše na mě zírali. Pak mě začali fotit a ty fotky mi posílali. Pak ke mě jeden muž přistoupil, velmi blízko a něco mi řekl,“ svěřila se se svou úzkostí novinářka agentuře Bloomberg. Olsonovou zarazil fakt, že když k ní muž z blízkosti promluvil, tak to znělo jakoby jí mluvil „přímo do ucha“.
Novinářka dodává, že podobné příběhy slyšela od dalších žen a považuje je za „strašidelné a trapné“. Jako obtěžování by to ale nepopsala, říká. „Mluvila jsem s jednou ženou a během pár minut se k nám přidal chlap a začal si s námi povídat. Sledoval nás a začal mluvit o nevhodných věcech, tak jsme ho museli zablokovat,“ dodala Olsonová.
Svůj traumatický zážitek pro Daily Mail popsala i Jane Patelová. Zážitek, který přirovnala k sexuálnímu zneužití, zažila na platformě Horizon Venues. V článku řekla, že jí osahávala skupina mužských avatarů a častovali jí proudem sexuálních narážek. Na závěr nevhodnou situaci vyfotili a přidali komentář „Neříkej, že se ti to nelíbilo“. Společnost Meta se omluvila a uvedla, že se pracují na sérii bezpečnostních nástrojů, které mají podobným situacím zabránit.
Technologický ředitel Meta, Andrew Bosworth řekl, že mezi soukromím a bezpečností ve virtuálním prostoru bude potřeba udělat kompromis. Dodal, že tu budou mít lidé „mnohem větší moc“ nežli v reálném světě – s čím přichází i „větší příležitosti a větší hrozby“.
How do we touch the virtual world? Our Reality Labs team is working to create the technology to make it possible. Today we shared some progress in researching and developing haptic gloves to bring the sense of touch to the metaverse. Check it out https://t.co/MliVQQdtfs pic.twitter.com/mdOsMwXE5Q
— Meta (@Meta) November 16, 2021
Bosworth připustil, že pracuje na tom, aby diskuze a dění v Metaversu bylo „moderované“ a ovlivnitelné. Meta pracuje na tom, aby zabránila „nenávistným projevům, páchání násilí, urážlivému chování a obtěžování“. Za posledních 15 let se Facebook a celá Meta naučila jak pracovat a tzv. moderovat „online diskuze“ a chtějí své zkušenosti aplikovat i v Metaversu. Do konceptu virtuálního světa Meta investuje kolem 10 miliard dolarů, říká Bosworth pro BBC.