1 Zvýhodnění prvorozených

Prvorození jsou nejchytřejší. Vědci zjistili, jak jsou na tom s inteligencí sourozenci

, NOVÉ

Témata: , ,

Podle nové studie výzkumníků z univerzit v Houstonu, New South Walesu a Sheffieldu je u nejstarších ze sourozenců největší pravděpodobnost vyšší inteligence. Ti se také zpravidla cítí sebevědoměji a dosahují lepších školních výsledků, popisuje závěry studie server The Independent. Roli hraje zejména pozornost rodičů.

Výzkumníci studovali výsledky více než 5 tisíc dětí, jejichž slovní zásobu hodnotili každé dva roky až do věku 14 let.

Nové poznatky demonstrují, že čím více starších sourozenců dítě má, tím nižší inteligenci bude patrně mít. Dopady pořadí narození dítěte na jeho poznávací schopnosti jsou výraznější, pokud je z výzkumu vyloučena matematika. Jak výzkumníci konstatují, například čtení je zpravidla podporováno v rodině, matematiku se děti učí až ve škole.

„Později narozené děti mají horší kognitivní schopnosti už od útlého věku, ještě než nastoupí do školy,“ poznamenávají ve studii. „Ačkoliv nejsou později narozené děti znevýhodněné zdravotně nebo co do vývoje, zjistili jsme, že jim rodiče nejsou schopni poskytnout stejnou míru mentální stimulace jako prvorozeným,“ doplňují.

Čím více sourozenců dítě má, tím méně pozornosti dostane a je u něj méně pravděpodobné, že prospěje ve školních testech.

Autoři studie také tvrdí, že rozdíly v chování matky během těhotenství nebo prvního roku života dítěte mohou hrát význačnou roli. Zahrnují pod něj například konzumaci alkoholu nebo kouření, či rozhodnutí, zda kojit nebo nekojit.

Čtěte také: VIDEO: „Máme tu orchestr,“ vysmívá se plačícím dětem imigrantů celník

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.