2 Děti odtržené od rodičů

VIDEO: „Máme tu orchestr,“ vysmívá se plačícím dětem imigrantů celník

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Naříkání a vzlykání dětí nelegálních imigrantů oddělených od svých rodičů na mexicko-americké hranici zachytilo srdcervoucí video. Na YouTube ho zveřejnil neziskový americký server ProPublica a též na Facebooku jeho novinář Robert Reich.

„Máme tady orchestr. Chybí nám jen dirigent,“ říká na videu ironicky strážce hranice. V pozadí je slyšet usedavý nářek dětí volajících své matky a otce, a komentáře ze strany pracovníků detenčního centra.

Dětem může být podle serveru BBC mezi čtyřmi a deseti lety.

„Zavoláte mojí tetě, aby mě vyzvedla?“ ptá se celníků další zoufalé dítě na zvukovém záznamu. „Moje maminka říkala, že půjdu se svou tetou a že se pro mě vrátí, aby mě vyzvedla jak jen to bude možné,“ vysvětluje stráži.

Video zatím vidělo milion lidí. V úvodu popisuje třeba příběh šestileté Alison Jimena Valencia Madrid, která byla oddělena od své matky minulý týden.

Zpřísnění imigrační politiky

V pondělí americký prezident Donald Trump oznámil, že nechce, aby Spojené státy byly „táborem pro migranty“ ani „zařízením pro uprchlíky“, připomněl server CNN.

Americké úřady během šesti týdnů v dubnu a květnu odebraly přistěhovalcům 2 000 dětí, což vyvolalo značnou kritiku z řad veřejnosti, demokratů, ale i republikánů či zahraničí. Zvýšený počet případů rozdělení rodin souvisí s uplatňováním přísnějšího přístupu vůči migrantům, kteří do USA přišli bez dokladů.

Palčivým imigračním problémem je v USA také osud přistěhovalců bez dokladů, kteří do Spojených států přišli jako děti. Trump zrušil prezidentský program, který je chránil před deportací a umožňoval jim v zemi legálně pracovat.

Postoj republikánů k řešení tohoto problému ale není jednotný. Zatímco konzervativní křídlo strany zastává nekompromisní postoj, umírnění republikáni jsou ochotni mladé přistěhovalce nadále chránit. Demokraté by zase rádi jejich pobyt zlegalizovali tak, aby v budoucnu mohli požádat o americké občanství.

Čtěte také: Velká chyba, miliony uprchlíků změnily vaši kulturu, vzkázal Trump Evropě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.