VIDEO: „Máme tu orchestr,“ vysmívá se plačícím dětem imigrantů celník

VIDEO: „Máme tu orchestr,“ vysmívá se plačícím dětem imigrantů celníkNOVÉ
„Máme tu orchestr,“ vysmívá se plačícím dětem nelegálních imigrantů celník Foto:

FOTO: Reprofoto YouTube

Svět

Děti odtržené od rodičů

tp Echo24

Naříkání a vzlykání dětí nelegálních imigrantů oddělených od svých rodičů na mexicko-americké hranici zachytilo srdcervoucí video. Na YouTube ho zveřejnil neziskový americký server ProPublica a též na Facebooku jeho novinář Robert Reich.

„Máme tady orchestr. Chybí nám jen dirigent,“ říká na videu ironicky strážce hranice. V pozadí je slyšet usedavý nářek dětí volajících své matky a otce, a komentáře ze strany pracovníků detenčního centra.

Dětem může být podle serveru BBC mezi čtyřmi a deseti lety.

„Zavoláte mojí tetě, aby mě vyzvedla?“ ptá se celníků další zoufalé dítě na zvukovém záznamu. „Moje maminka říkala, že půjdu se svou tetou a že se pro mě vrátí, aby mě vyzvedla jak jen to bude možné,“ vysvětluje stráži.

Video zatím vidělo milion lidí. V úvodu popisuje třeba příběh šestileté Alison Jimena Valencia Madrid, která byla oddělena od své matky minulý týden.

Zpřísnění imigrační politiky

V pondělí americký prezident Donald Trump oznámil, že nechce, aby Spojené státy byly „táborem pro migranty“ ani „zařízením pro uprchlíky“, připomněl server CNN.

Americké úřady během šesti týdnů v dubnu a květnu odebraly přistěhovalcům 2 000 dětí, což vyvolalo značnou kritiku z řad veřejnosti, demokratů, ale i republikánů či zahraničí. Zvýšený počet případů rozdělení rodin souvisí s uplatňováním přísnějšího přístupu vůči migrantům, kteří do USA přišli bez dokladů.

Palčivým imigračním problémem je v USA také osud přistěhovalců bez dokladů, kteří do Spojených států přišli jako děti. Trump zrušil prezidentský program, který je chránil před deportací a umožňoval jim v zemi legálně pracovat.

Postoj republikánů k řešení tohoto problému ale není jednotný. Zatímco konzervativní křídlo strany zastává nekompromisní postoj, umírnění republikáni jsou ochotni mladé přistěhovalce nadále chránit. Demokraté by zase rádi jejich pobyt zlegalizovali tak, aby v budoucnu mohli požádat o americké občanství.

Čtěte také: Velká chyba, miliony uprchlíků změnily vaši kulturu, vzkázal Trump Evropě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články