2 Děti odtržené od rodičů

VIDEO: „Máme tu orchestr,“ vysmívá se plačícím dětem imigrantů celník

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Naříkání a vzlykání dětí nelegálních imigrantů oddělených od svých rodičů na mexicko-americké hranici zachytilo srdcervoucí video. Na YouTube ho zveřejnil neziskový americký server ProPublica a též na Facebooku jeho novinář Robert Reich.

„Máme tady orchestr. Chybí nám jen dirigent,“ říká na videu ironicky strážce hranice. V pozadí je slyšet usedavý nářek dětí volajících své matky a otce, a komentáře ze strany pracovníků detenčního centra.

Dětem může být podle serveru BBC mezi čtyřmi a deseti lety.

„Zavoláte mojí tetě, aby mě vyzvedla?“ ptá se celníků další zoufalé dítě na zvukovém záznamu. „Moje maminka říkala, že půjdu se svou tetou a že se pro mě vrátí, aby mě vyzvedla jak jen to bude možné,“ vysvětluje stráži.

Video zatím vidělo milion lidí. V úvodu popisuje třeba příběh šestileté Alison Jimena Valencia Madrid, která byla oddělena od své matky minulý týden.

Zpřísnění imigrační politiky

V pondělí americký prezident Donald Trump oznámil, že nechce, aby Spojené státy byly „táborem pro migranty“ ani „zařízením pro uprchlíky“, připomněl server CNN.

Americké úřady během šesti týdnů v dubnu a květnu odebraly přistěhovalcům 2 000 dětí, což vyvolalo značnou kritiku z řad veřejnosti, demokratů, ale i republikánů či zahraničí. Zvýšený počet případů rozdělení rodin souvisí s uplatňováním přísnějšího přístupu vůči migrantům, kteří do USA přišli bez dokladů.

Palčivým imigračním problémem je v USA také osud přistěhovalců bez dokladů, kteří do Spojených států přišli jako děti. Trump zrušil prezidentský program, který je chránil před deportací a umožňoval jim v zemi legálně pracovat.

Postoj republikánů k řešení tohoto problému ale není jednotný. Zatímco konzervativní křídlo strany zastává nekompromisní postoj, umírnění republikáni jsou ochotni mladé přistěhovalce nadále chránit. Demokraté by zase rádi jejich pobyt zlegalizovali tak, aby v budoucnu mohli požádat o americké občanství.

Čtěte také: Velká chyba, miliony uprchlíků změnily vaši kulturu, vzkázal Trump Evropě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.