Sestavování vlády pokračuje. Babiš má zatím největší jistotu v komunistech

SESTAVOVÁNÍ VLÁDY

Sestavování vlády pokračuje. Babiš má zatím největší jistotu v komunistechNOVÉ
Andrej Babiš bude mít na vyjednávání podpory pro svoji vládu dost času. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov

Tereza Vilímová

Hlavním tématem se po skončené volbě prezidenta opět stává sestavování vlády Andrejem Babišem (ANO). Na to bude mít premiér v demisi díky výhře Miloše Zemana dostatek času. Hned v pondělí přitom poslal jasný vzkaz do sociální demokracie: Se stranou budu po únorovém sjezdu jednat, ale s Milanem Chovancem ve vládě sedět nebudu. Největší jistotu má Babiš zatím u komunistů, kteří jsou ochotní jeho menšinovou vládu podpořit.

„To je samozřejmě na sociální demokracii, koho si zvolí za předsedu. Pokud mají pocit, že pan Chovanec bude dobrý předseda, je to jejich věc a do toho jim nemáme co mluvit. Ale já osobně po minulých zkušenostech s panem Chovancem ve vládě určitě sedět nebudu,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Právo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

A znovu to potvrdil na pondělní tiskové konferenci. Na dotaz, zda by si ve své vládě uměl představit místopředsedu strany Jana Hamáčka, tak rozhodný nebyl. „Já to nechci řešit, to je otázka na ČSSD, koho si zvolí do vedení,“ řekl. Babiš tím poslal vzkaz členům ČSSD, kteří si budou v únoru volit nového předsedu strany.

Zatím to vypadá, že největší šanci na podporu své menšinové vlády má u KSČM. Komunisté totiž řekli, že jsou ochotní Babišovu vládu podpořit, pokud se shodnou na programu. „Obecně toto platí, ale další jednání zatím nebyla,“ uvedl pro server Echo24 místopředseda komunistů Jiří Dolejš.

S hnutím ANO zatím našli společnou řeč v otázkách zdanění církevních restitucí a dohoda se podle nich blíží i v otázce sociálního bydlení. Předseda KSČM Vojtěch Filip ale už dříve řekl, že aktivní účast ve vládě nepřichází v úvahu. „Do té vlády nevstupujeme, protože máme výrazně jiný pohled na zahraniční politiku,“ řekl.

To by přitom Babišovi mohlo vyhovovat mnohem více, než kdyby chtěli komunisté křesla ve vládě. Šéf hnutí ANO totiž neustále opakuje, že s jednobarevným kabinetem se vládne lépe. Samozřejmě je nejlepší menšinová vláda jednobarevná, protože je akční a funguje o mnoho lépe než koaliční,“ řekl naposledy v pondělí v rozhovoru pro iDNES.cz. V něm mimo jiné uvedl, že KSČM je stabilní strana, se kterou v minulosti vyjednávali i bývalí prezidenti Václav Havel a Václav Klaus.

Babiš bude mít ale v každém případě na hledání podpory dostatek času. Zeman mu jej přislíbil hned, jak vyhrál. „Protože jsem byl znovu zvolen prezidentem, nevím, proč bych měl vydírat Andreje Babiše krátkým časem na vyjednávání podpory vlády,“ řekl Zeman v sobotu na tiskové konferenci. Současně potvrdil, že platí podmínka, že mu Babiš musí pro svoji vládu donést podporu 101 hlasů poslanců.

Česká Ústava přitom nemá žádný časový termín pro to, jak dlouho by měl premiér vládu skládat a hledat pro ni podporu. Pokud by volbu vyhrál Zeman, mohl by Babiš hledat pro svoji vládu podporu velmi dlouho. Z historie víme, že vládnout v demisi je možné i půl roku – přibližně tak dlouho vládl například premiér Jiří Rusnok. Mirek Topolánek mezi svými dvěma pokusy o sestavení vládního kabinetu vládl v demisi čtyři měsíce.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: S Chovancem ve vládě určitě sedět nebudu, prohlásil Babiš

ANO musí hledat dál. Spolupráce s ODS ani s bývalými partnery se nerýsuje