1 Zeman nechce sluníčkáře

Sluníčkáře ve vládě nechci, stejně jako Babiš, vzkázal Zeman

, NOVÉ

Témata: , ,

Prezident Miloš Zeman nechce Miroslava Pocheho (ČSSD) na postu ministra zahraničí, jeho názory se prý neshodují s protiimigrační politikou vlády i jeho vlastní. V rozhovoru v pořadu České televize Týden v politice Pocheho označil za sluníčkáře. Prezident se vyjádřil i k probíhajícímu referendu ČSSD o vstupu do vlády, které podle něj dopadne pro koalici ANO a ČSSD pozitivně. Potvrdil také, že Andreje Babiše podruhé jmenuje premiérem, zároveň se nechce vměšovat do vnitrostranických záležitostí hnutí ANO. 

Zeman v rozhovoru uvedl, proč by na postu ministra zahraničí raději viděl někoho jiného než právě Pocheho. ,,Já bych to velmi uvítal a považoval bych to za gesto dobré vůle respektující to, že podle ústavy prezident reprezentuje Českou republiku v zahraničí. Prezident jmenuje velvyslance. Čili jeho vztah k zahraniční politice je řekněme těsnější, než u jiných resortů. To za prvé. A za druhé, já jsem zastáncem protiimigrační politiky a velmi mě potěšilo, že nedávno i pan Babiš se prohlásil za evropského lídra protiimigrační politiky. A mít ve vládě jako ministra zahraničí sluníčkáře by bylo popřením těchto našich prohlášení i prohlášení vlády,“ řekl prezident v rozhovoru. 

Andrej Babiš se za lídra evropské protiimigrační politiky označil na konci května v Poslanecké sněmovně. 

Miloš Zeman v rozhovoru udal důvody, proč Babiše podruhé jmenuje premiérem. Jmenování je naplánováno na 6. června, tedy ještě před koncem referenda ČSSD o vstupu do vládní koalice. ,,Tak zaprvé proto, že jsem to Andreji Babišovi slíbil. A i když vám to jako českému novináři může připadat neuvěřitelné, sliby se i v politice mají dodržovat. Druhý důvod je, že jednání o vládě trvá velmi dlouho. A toto prohlášení je pokusem urychlit sestavení vlády,“ vysvětlil Zeman.

Podle prezidentova očekávání referendum rozhodne o vstupu do vlády, je ale připraven na i možnost, že se tak nestane.  ,,Já mám připravený plán B, ale ten vám nebudu sdělovat. Nepředpokládám, že by referendum nedopadlo. Jsou důvody předpokládat opak. Ale kdyby k tomu došlo, mám připravený plán B, ale ten nejprve sdělím Andreji Babišovi. Předčasné volby jsou plán C. Ale to bych považoval za svoji osobní politickou porážku, protože celou dobu bojuji za to, aby nebyly, neboť je stále pokládám za urážku voličů a projev neschopnosti politiků se dohodnout,“ uvedl Zeman.

Miloš Zeman se podle svých slov nemá v úmyslu vměšovat do vnitrostranické politiky hnutí ANO. ,,Každý z politiků má někdy pocit, že by si měl odpočinout,“ uvedl prezident na adresu Šlechtové. Její pokračování na ministerském postu je ale věcí předsedy strany. ,,Nechci Andreji Babišovi, zvláště je-li Karla Šlechtová členkou hnutí ANO, mluvit do jeho práce,“ uvedl Zeman k situaci okolo současné ministryně obrany. 

Čtěte více: Takový amatér v Černínském paláci by byl chybou, řekl Zeman o Pochem

Na zadání Miloše Zemana se nesmělo diskutovat, tvrdí Vít Rakušan

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.