Řízení s Murínem souvisí s výtkami ke spolupráci se žalobci, říká GIBS

Kauza GIBS

Řízení s Murínem souvisí s výtkami ke spolupráci se žalobci, říká GIBSNOVÉ
Ředitel GIBS Michal Murín Foto:

Ilustrační foto: GIBS

1
Domov

Karolína Vaverková

Kázeňské řízení s ředitelem GIBS Michalem Murínem, které minulý týden zahájil premiér v demisi Andrej Babiš, může trvat i několik týdnů. Murín, který je velmi zdrženlivý v komentování celé „kauzy GIBS, pouze uvedl, že by si přál, aby sněmovna brzy zvolila nového předsedu komise pro dohled nad GIBS. Jinak se prý nemůže účinně hájit. Inspekce také v úterý potvrdila, že součástí kázeňského řízení jsou výtky ke spolupráci mezi GIBS a státními zástupci.

Sněmovna už dříve zvolila do čela komise pro Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) komunistu Zdeňka Ondráčka. Ten po nátlaku demonstrací v několika českých městech a opozičních politiků na funkci rezignoval. Nového předsedu sněmovna zatím nezvolila, komise tedy zatím nemůže pracovat.

„Tato dlouhodobě nekomfortní situace znemožňuje jeho (Murínovu – pozn. red.) účinnou obhajobu a jen velmi těžko nachází prostor pro účinnou argumentaci na tom správném plénu. Tento kontrolní orgán Poslanecké sněmovny ČR považuje za ten, který má kompetenčně nejširší možnosti k řešení interních problémů GIBS, včetně seznamování se s interními informacemi,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Babiš vede s Murínem spor už několik týdnů. GIBS už dřív oznámila, že premiér žádal ředitelovu rezignaci. Pokud by odstoupil do konce února, bylo by to prý „bez skandálu“. Murín rezignovat odmítl. Nevidí k tomu důvod, uvedl Michal Murín.

Kázeňské řízení kvůli přestupku začalo minulé pondělí, není veřejné. Souvisí zřejmě se stížnostmi státního zástupce k činnosti GIBS. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman už dříve uvedl, že inspekce podle něj správně nedodržovala trestní řád a rovněž nerespektovala dozorová oprávnění státního zastupitelství.

Že jde v kázeňském řízení o výtky státních zástupců, nyní potvrdil GIBS. Konkrétní být ale nechtěl. „Obecně se dá pouze konstatovat, že součástí řízení jsou především výtky ze vzájemné spolupráce mezi GIBS a státními zástupci,“ uvedl mluvčí inspekce Mitáček. Zopakoval také, že probíhající řízení nebude Murín komentovat. „Podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů je celá řada možností, jak může řízení skončit, a proto nemůžeme výsledek předjímat,“ dodal Mitáček.

Kvůli GIBS se dnes sejdou poslanci

Mimořádnou schůzi kvůli kázeňskému řízení s Murínem podnítila TOP 09. Chce, aby Babiš poslancům kázeňské řízení vysvětlil. Mimořádná schůze se ale nemusí vůbec konat, pokud sněmovna neschválí její program. Přesto bude před hlasováním o programu prostor pro vystoupení poslanců s přednostním řečnickým právem.

GIBS vznikla 1. ledna 2012. Prověřuje a stíhá příslušníky policie, celní správy a vězeňské služby. Murín tento bezpečnostní sbor vede od prosince 2015, kdy ve funkci vystřídal prvního ředitele Ivana Bílka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Trestně stíhaný premiér bez důvěry tlačí na šéfa GIBS. Teď to má vysvětlit poslancům

GIBS stíhá zaměstnaňkyně Celní správy. Za úplatek měnily údaje o kamionu s padělky

Není důvod, abych rezignoval, píše šéf GIBS Murín svým podřízeným