Není důvod, abych rezignoval, píše šéf GIBS Murín svým podřízeným

Kauza GIBS

Není důvod, abych rezignoval, píše šéf GIBS Murín svým podřízenýmNOVÉ
Ředitel GIBS Michal Murín Foto:


REPROFOTO: ČT24

1
Domov

Karolína Vaverková

Ředitel GIBS Michal Murín, proti kterému zahájil premiér v demisi Andrej Babiš kázeňské řízení, napsal otevřený dopis svým kolegům. Vyjadřuje se v něm k mimořádné pozornosti, které je GIBS vystaven, a svým kolegům děkuje za práci i obětavost. Zdůrazňuje také, že proto, aby sám rezignoval, nevidí žádný důvod. „Prožíváme společně nejtěžší období od mého uvedení do funkce ředitele,“ napsal Murín. Premiér v demisi Babiš s Murínem zahájil kázeňské řízení minulý týden.

Tlak na šéfa GIBS ale začal Babiš vytvářet dříve. Už během února se Murín a Babiš několikrát setkali. Později Murín zveřejnil prohlášení, že ho Babiš vyzval k rezignaci „bez skandálu“. Rezignovat měl sám ke konci února, jenže Murín Babišovi nevyhověl.

„Slibovaná skandalizace na sebe opravdu nenechala dlouho čekat, a protože mám jen omezené možnosti obrany, tak jste vystavováni této skandalizaci i Vy,“ píše Murín všem příslušníkům a zaměstnancům Generální inspekce bezpečnostní sboru (GIBS).

Dále čtěte: Kalousek chce řešit Babiše a GIBS na plénu

V otevřeném dopise Murín dále děkuje za odvedenou práci i za ochotu, projevenou v poslední době. Zdůrazňuje také, že pro svou rezignaci nevidí opravdový důvod. „V posledních týdnech jsem se já osobně i celá generální inspekce ocitli pod nevídaným tlakem. Tlakem nejen pracovním, ale hlavně politickým a mediálním. Všechno započalo situací, kdy jsem byl dvakrát po sobě vyzván svým nadřízeným k rezignaci, ale protože jsem pro tento krok neviděl jediný opravdový a vážný důvod, tak jsem tak dodnes neučinil. Slibovaná skandalizace na sebe opravdu nenechala dlouho čekat, a protože mám jen omezené možnosti obrany, tak jste vystavováni této skandalizaci i Vy,“ sdělil v dopise Murín.

Opozice Babišovi vyčítá, že v roli premiéra bez důvěry a v demisi dělá personální změny, včetně změn v GIBS. Kritika zaznívá i v kontextu toho, že sám Babiš je trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek dnes uvedl, že Babiš by měl vysvětlit kázeňské řízení s ředitelem GIBS na půdě Poslanecké sněmovny.

Sám Murín zatím nechce dění veřejně komentovat.

Celý text otevřeného dopisu ředitele GIBS Michala Murína všem příslušníkům a zaměstnancům GIBS ze dne 19. března 2018

Vážené kolegyně a kolegové,

osobně je mi líto, že nemohu využít vhodnější a přímější formu sdělení, které by dokázalo alespoň částečně osvětlit okolnosti ovlivňující významným způsobem mne, mou práci
a v konečném důsledku i Vás samotné.

V posledních týdnech jsem se já osobně i celá generální inspekce ocitli pod nevídaným tlakem. Tlakem nejen pracovním, ale hlavně politickým a mediálním. Všechno započalo situací, kdy jsem byl dvakrát po sobě vyzván svým nadřízeným k rezignaci, ale protože jsem pro tento krok neviděl jediný opravdový a vážný důvod, tak jsem tak dodnes neučinil. Slibovaná skandalizace na sebe opravdu nenechala dlouho čekat, a protože mám jen omezené možnosti obrany, tak jste vystavováni této skandalizaci i Vy.

Prožíváme společně nejtěžší období od mého uvedení do funkce ředitele. Za celou dobu jsem se snažil řešit především provozní změny, které byly nutné a které přinesly mnoho pozitivního do naší práce. Společně jsme dosáhli řady velmi dobrých výsledků, ekonomické stabilizace sboru i historického naplnění našich služebních míst.

Chci Vám poděkovat za práci, obětavost a ochotu, kterou jste projevovali nejen v posledních dvou letech, ale zvláště teď v posledních dvou týdnech. Množství úkolů, požadavků a dotazů od premiéra a z finanční kontroly mnohonásobně překračují i jinak náročné dny naší služby. Některá pracoviště byla doslova paralyzována od běžné činnosti, ale nechtěli jsme se z úkolů vymlouvat, ani se jim vyhýbat. Je mi ctí, že jste zůstali profesionály a práci vykonávali nad rámec svých povinností i pracovní doby. Nenechte se rovněž příliš ovlivňovat informacemi z médií, které nemusí být vždy objektivní nebo nestranné. Politická prohlášení jsem nikdy veřejně nekomentoval, a neučiním tak ani dnes, ale Vaše životní a pracovní zkušenosti Vám jistě dovolí vytvořit si dostatečně objektivní názor.

Celý život jsem bojoval proti zločinu a stál na straně práva. Ani dnes neuhnu ze svých životních zásad a jsem odhodlán bojovat za sebe a za dobré jméno generální inspekce. Do dalších let Vám přeji stejné odhodlání, ať už po mém boku nebo pod vedením nového ředitele.

Závěrem chci rovněž poděkovat za velmi širokou podporu, které se mi v posledních týdnech dostalo od Vás, od mých nejbližších, od kolegů z jiných bezpečnostních sborů, ale i od široké veřejnosti.

S pozdravem Michal Murín

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Babiš zahájil kázeňské řízení s šéfem GIBS Murínem

Budování policejního státu

Zeptejte se mých právníků. Babiš se chce zbavit Murína, ale s důvody má problém