Veleba kvůli Čubovi přijde o klub, auto i další výhody. Chce spolupracovat s ČSSD

Čuba končí v Senátu

Veleba kvůli Čubovi přijde o klub, auto i další výhody. Chce spolupracovat s ČSSDNOVÉ
František Čuba Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Senátor a předseda SPO Jan Veleba přijde o post předsedy Klubu nezávislých senátorů a všechny jeho výhody. Klub nespíš zanikne pro nedostatečný počet členů. Senátor a člen klubu František Čuba totiž rezignuje. Zbylí čtyři senátoři přijdou o příspěvky na klub a SPO o roční příspěvek 900 000 korun za Čubův mandát. SPO nyní doufá ve spolupráci s ČSSD. Program máme v podstatě stejný, říkají.

Členem Klubu nezávislých senátorů, kam až doposud Čuba patřil, jsou dále senátoři Jan Doubrava (Severočeši), Jiří Cieńciała (nestraník za Občané spolu – nezávislí) a Václav Homolka (KSČM). Šéfem klubu je senátor Veleba (SPO). Proto, aby mohl být senátorský klub ustaven, je třeba minimálně pět senátorů. Klub nezávislých senátorů tedy rezignací Čuby zanikne.

Čuba (SPO) se pro ukončení mandátu rozhodl po rok a půl trvající absenci v horní komoře Parlamentu. Dvaaosmdesátiletý Čuba uvedl, že se rozhodl věnovat rodině, dál chce pracovat i jako poradce prezidenta Miloše Zemana. Svůj krok zdůvodnil tím, že byl v posledních měsících, stejně jako jeho příbuzní a přátelé, vystaven silnému tlaku a nepříjemným útokům a že svým blízkým nechce dál nechat ubližovat. Čuba se jednání v Senátu zúčastnil naposledy v srpnu 2016, mandát by mu vypršel až v roce 2020. Rezignuje do konce února.

Mezi nezařazené senátory nyní patří dalších sedm zákonodárců. Například Alena Dernerová, Václav Láska, Ivo Valenta nebo Eliška Wagnerová. Nikdo z nich se ale do Klubu nezávislých senátorů vstoupit nechystá, upozornil iROZHLAS a pořad České Televize 168 hodin. Veleba tak navíc přijde o příplatek za vedení klubu ve výši 30 800 korun, jenž dostává k platu. Ten činí spolu s náhradami 118 800 korun. Mezi výhody předsedy senátorského klubu patří ještě služební vůz. Senátorský klub dále získává měsíčně příspěvek 31 800 korun, z něhož hradí tajemníka klubu. Má k dispozici i kancelář pro své zasedání.

SPO chtějí užší spolupráci se sociálními demokraty

Představitelé strany SPO po znovuzvolení prezidenta Zemana v prezidentských volbách zvažují užší spolupráci s ČSSD, upozornila na to MF DNES. „Je třeba vzít vážně situaci na levici a netříštit síly. Pokud se ČSSD obrodí, a nové vedení k tomu dává naději, máme se bavit minimálně o nějaké hodně těsné spolupráci. Program s ČSSD máme v podstatě stejný,“ uvedl Veleba pro MF DNES. Nový předseda ČSSD Jan Hamáček ale považuje tento nápad na zbožné přání některých představitelů SPO. „O něčem podobném slyším poprvé,“ uvedl.

Strana práv občanů, dříve Strana práv občanů Zemanovci, vedla spolu se spolkem Přátelé Miloše Zemana kampaň hlavě státu před lednovými volbami. Zeman před volbami prohlašoval, že nepovede volební kampaň. Později se ale objevily jak inzeráty v novinách na jeho podporu, tak billboardy, letáky a další volební materiály.

Zařídil je spolek Přátelé Miloše Zemana a SPO, které se jako dárci objevily na prezidentově webové stránce jako poskytovatelé nepeněžitého bezúplatného plnění. Tímto způsobem ale nelze dohledat, čí peníze spolek a strana na kampaň použily, což média kritizovala. Podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí neporušila zákon, styl kampaně však podle něj popřel smysl transparentnosti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále:

Čuba se po roce a půl nepřítomnosti vzdá funkce senátora. Chce se věnovat rodině

Čuba chybí v Senátu už rok a půl. Nechová se slušně, míní Štěch

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články