1 Faltýnek ke Sněmovně

Faltýnek chce omezit řečnění poslanců. Změnil by jednací řád Sněmovny

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek by chtěl od příštího volebního období změnit jednací řád Sněmovny a omezit řečnickou dobu poslanců. Na úterní tiskové konferenci před zahájením schůze Sněmovny uvedl, že Česko je jednou z mála zemí, která nemá dobu projevů v dolní komoře žádným způsobem omezenou. O možné spolupráci na změně jednacího řádu Faltýnek v pondělí hovořil se šéfem pirátských poslanců Jakubem Michálkem.

Faltýnek v úterý reagoval na vyjádření některých opozičních poslanců, podle kterých je v rozporu s právy poslanců, že Sněmovna bude ve středu hlasovat o vládním návrhu, který především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků i zdanění hazardu, před ukončením rozpravy. Koalice stanovila určitý termín hlasování v reakci na dlouhou debatu vyplněnou kritickými projevy opozičních zákonodárců.

„My rozumíme tomu, že obstrukce je legitimní nástroj opozice, ale je rozdíl mezi obstrukcí a destrukcí. Domníváme se, že se to dostává do fáze destrukce,“ řekl Faltýnek. „Možná by bylo dobře pro příští volební období změnit zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Jsme jedna z mála zemí, která nemá žádným způsobem omezenou řečnickou dobu,“ poznamenal.

Podle něj například v Německu, Rakousku či Francii omezena doba je. V Německu jsou časové kvóty určeny výsledkem voleb, řekl šéf poslanců ANO. Úpravy sněmovního jednacího řádu navrhoval dříve také předseda Sněmovny a místopředseda ANO Radek Vondráček, jeho snahy ale v dolní komoře neuspěly.

„Nebyla vůle dalších subjektů k této debatě. V úterý už je vůle některých subjektů, třeba Pirátů. Včera (v pondělí) jsem seděl s panem Michálkem a dohodli jsme se, že se pokusíme společně začít pracovat na změně jednacího řádu,“ uvedl Faltýnek.

Michálek na dotaz ČTK napsal, že zjišťoval situaci v Rakousku a na Slovensku a chtěl by spolu s experty na ústavní právo diskutovat možnosti kultivace parlamentní rozpravy. „Patrně k tomu uděláme pracovní skupinu,“ uvedl.

„Máme minimálně rok a půl na přípravu novely. Věřím tomu, že se zapojí všechny subjekty ve Sněmovně a podíváme se do zahraničí, jak to funguje. Třeba na Slovensku je znovelizovaný jednací řád a ve třetím čtení se pouze hlasuje,“ poznamenal Faltýnek.

Čtěte také: Naděje na snadnější koalice proti Babišovi. Opozice spoléhá na Ústavní soud

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.