Konejte, vyzývají Piráti Evropskou komisi kvůli Babišovu střetu zájmů
Stížnost Pirátů
Piráti podali Evropské komisi výzvu z důvodu nečinnosti v kauze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Chtějí, aby bezodkladně rozhodla. Komise původně avizovala, že rozhodne v lednu, ještě se tak nestalo, upozorňují Piráti, kteří chtějí výzvou přimět komisi k akci. S ohledem na blížící se evropské volby dle Pirátů lze mít obavy o vůli současné komise vyřešit kauzu a také obavy ze zbytečného odkladu rozhodnutí.
„Včasné rozhodnutí Evropské komise může v této věci ochránit veřejné prostředky a zmírnit tak případné škody. Právníci Evropské komise již zpracovali podrobný právní rozbor, tak předpokládám, že se jím komise bude řídit,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Výzva Pirátů se ale netýká auditů, které nyní Evropská komise provádí. Ty se týkají období před nabytím účinnosti nového finančního nařízení o střetu zájmů, a audity tak neřeší protiprávní stav poskytování dotací členům současné vlády v ČR po 2. srpnu 2018, který Piráti chtějí bezodkladně řešit, uvedli Piráti.
Podezření, že Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, které platí od loňského srpna, vznesla Transparency International ČR, připojili se k ní i opoziční Piráti. Piráti upozorňují, že finanční nařízení o střetu zájmů už je účinné více než půl roku, je ale stále porušováno.
Premiér Babiš dlouhodobě odmítá, že by byl ve střetu zájmů. Ten prý vyřešil, když svůj majetek převedl do svěřenských fondů, aby vyhověl tuzemskému zákonu o střetu zájmů. Evropská komise ale nyní prověřuje Babišův možný střet zájmů podle nových unijních pravidel, která začala v EU platit od loňského srpna.
Komise má na odpověď dva měsíce. Pokud se nevyjádří, mohli by na ni Piráti podat stížnost k Soudnímu dvoru EU. „Evropská komise původně avizovala, že rozhodne v lednu tohoto roku, nicméně se tak nestalo. I s ohledem na blížící se evropské volby, ze kterých vzejde mimo jiné i nové složení Evropské komise, lze mít oprávněné obavy o vůli současné komise tuto kauzu přesahující hranice České republiky vyřešit,“ uvedli v prohlášení předseda strany Ivan Bartoš s místopředsedou Pirátů Mikulášem Peksou a senátorem Lukášem Wagenknechtem (za Piráty).
Dále čtěte: Babišův střet zájmů se dostal do zprávy o rozpočtu EU, v březnu ji projedná europarlament
Střet zájmů řeší i krajský úřad
Střet zájmů českého premiéra řeší kromě Evropské komise i Krajský úřad pro Střední Čechy. Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Městský úřad v Černošicích mu v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 000 korun.
Premiér se ale odvolal a kauza tak přistála na stole krajského úřadu. Podnět odeslala loni v srpnu do Černošic Transparency International. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije.
Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt. Proplácí ale dotace na starší projekty nebo na přímé platby. Píšeme o tom ZDE.
Agrofert trvá na tom, že na jeho straně je vše podle českého i evropského práva. Babiš se na doporučení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy.
Evropský parlament loni v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert.
Agrofert vlastnil do začátku předloňského roku Babiš, v únoru 2017 musel kvůli zákonu o střetu zájmů vložit akcie svých firem do svěřenských fondů. Babiš také čelí trestnímu stíhání kvůli unijní dotaci pro farmu Čapí hnízdo.