1 Nelegální usmrcení vlka v ČR

Pytláctví na Mělnicku. Někdo nelegálně zastřelil vlka

, NOVÉ

Témata:

Vlk nalezený v dubnu u Konětop na Mělnicku byl nelegálně zastřelen, potvrdila to pitva. Usmrcení ohroženého druhu živočicha je trestným činem. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR podává trestní oznámení na neznámého pachatele (AOPK ČR), informovala v pondělí mluvčí agentury Karolína Šůlová. Pachateli mohou v případě prokázání viny a odsouzení hrozit až tři roky vězení.

Na mrtvou vlčici v příkopu nedaleko Konětop upozornil anonymní nálezce 9. dubna. Pitva, kterou provedli experti Veterinární a farmaceutické fakulty v Brně, prokázala, že byla zastřelena. „Jedná se o první doposud zdokumentovaný případ nelegálního zabíjení vlků v ČR,“ uvedla Šůlová. Na místě nálezu chyběly stopy po příchodu zvířete i po krvácení, je možné, že zvíře někdo zastřelil jinde a poté jeho tělo do příkopu pohodil.

„Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný. Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají oběťmi pytláků – vloni byla nalezena zastřelená rysice v Beskydech, na Vysočině bylo za poslední měsíc otráveno několik orlů a výčet by mohl pokračovat,“ dodal ředitel AOPK ČR František Pelc.

Podle ředitele bude případné vypátrání pachatele působit jako výstraha a mnohým zvířatům to zachrání život. „I bez pytláctví to v naší krajině s hustým automobilovým provozem nemají lehké,“ doplnil Pelc.

Zatím není jisté, zda vlčice pocházela z nedaleké Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, čeká se na výsledky genetických testů. „Za poslední tři roky je to už několikátý vlk, o kterém víme, že zahynul vinou člověka – ať už po střetu s autem nebo nyní následkem zastřelení,“ řekl ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Ladislav Pořízek.

Například v Dánsku se loni podařilo usvědčit lovce, který odstřelil jednoho z tamějších vlků.

Vlků se obávají například chovatelé hospodářských zvířat. Stát jim případné škody způsobené šelmami hradí. Podle Pelce je možné získat peníze i na preventivní zabezpečení stád. Vlci pomáhají snižovat počty přemnožených divokých prasat, jelenů a srnců, kteří působí velké škody v lesích a na polích. „Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 procent vlčí potravy, domácí zvířata maximálně dvě procenta,“ uvedl ředitel AOPK ČR.

Čtěte také: Loupežné přepadení s kulometem. Neznámí pachatelé ukradli v kavárně 200 tisíc korun

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.