Pytláctví na Mělnicku. Někdo nelegálně zastřelil vlka

Nelegální usmrcení vlka v ČR

Pytláctví na Mělnicku. Někdo nelegálně zastřelil vlkaNOVÉ 1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Vlk nalezený v dubnu u Konětop na Mělnicku byl nelegálně zastřelen, potvrdila to pitva. Usmrcení ohroženého druhu živočicha je trestným činem. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR podává trestní oznámení na neznámého pachatele (AOPK ČR), informovala v pondělí mluvčí agentury Karolína Šůlová. Pachateli mohou v případě prokázání viny a odsouzení hrozit až tři roky vězení.

Na mrtvou vlčici v příkopu nedaleko Konětop upozornil anonymní nálezce 9. dubna. Pitva, kterou provedli experti Veterinární a farmaceutické fakulty v Brně, prokázala, že byla zastřelena. „Jedná se o první doposud zdokumentovaný případ nelegálního zabíjení vlků v ČR,“ uvedla Šůlová. Na místě nálezu chyběly stopy po příchodu zvířete i po krvácení, je možné, že zvíře někdo zastřelil jinde a poté jeho tělo do příkopu pohodil.

„Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný. Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají oběťmi pytláků – vloni byla nalezena zastřelená rysice v Beskydech, na Vysočině bylo za poslední měsíc otráveno několik orlů a výčet by mohl pokračovat,“ dodal ředitel AOPK ČR František Pelc.

Podle ředitele bude případné vypátrání pachatele působit jako výstraha a mnohým zvířatům to zachrání život. „I bez pytláctví to v naší krajině s hustým automobilovým provozem nemají lehké,“ doplnil Pelc.

Zatím není jisté, zda vlčice pocházela z nedaleké Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, čeká se na výsledky genetických testů. „Za poslední tři roky je to už několikátý vlk, o kterém víme, že zahynul vinou člověka – ať už po střetu s autem nebo nyní následkem zastřelení,“ řekl ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Ladislav Pořízek.

Například v Dánsku se loni podařilo usvědčit lovce, který odstřelil jednoho z tamějších vlků.

Vlků se obávají například chovatelé hospodářských zvířat. Stát jim případné škody způsobené šelmami hradí. Podle Pelce je možné získat peníze i na preventivní zabezpečení stád. Vlci pomáhají snižovat počty přemnožených divokých prasat, jelenů a srnců, kteří působí velké škody v lesích a na polích. „Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 procent vlčí potravy, domácí zvířata maximálně dvě procenta,“ uvedl ředitel AOPK ČR.

Čtěte také: Loupežné přepadení s kulometem. Neznámí pachatelé ukradli v kavárně 200 tisíc korun

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články