Babiš převzal anticenu Bludný balvan. „Ocenění“ získal za „homeopatika na křivdu“

Bludný balvan

Babiš převzal anticenu Bludný balvan. „Ocenění“ získal za „homeopatika na křivdu“VIDEO UVNITŘ
Andrej Babiš přebírající anticenu Bludný balvan od Jiřího Grygara Foto:

Foto: Facebook Andreje Babiše

Domov

Echo24

Premiér Andrej Babiš si osobně převzal anticenu Bludný balvan od Českého klubu skeptiků Sysifos, který je udělován za výroky vedoucí k matení veřejnosti a pavědám. Babiš tuto „cenu“ získal za svůj výrok, že užívá „homeopatika na křivdu“, což prohlásil v pořadu Otázky Václava Moravce. Kromě Babiše klub ocenil například předsedu SPD Tomia Okamuru či Babišovu poslankyni Věru Adámkovou.

„Tak já mám cenu. Teda spíš anticenu,“ zahajuje Babiš ve svém facebookovém příspěvku oznámení o převzetí Bludného balvanu, který mu předal astrofyzik Jiří Grygar. Premiér dostal anticenu za svůj výrok, že užívá homeopatika na křivdu kvůli tomu, že je obviňován ze spolupráce s StB. „Víte o tom, že existuje homeopatikum na křivdu? A já mám křivdu! Protože já jsem nikdy nebyl agent StB,“ prohlásil Babiš v pořadu Otázky Václava Moravce loni v březnu.

Ve svém příspěvku pokračuje v hájení svého výroku. „Nelhal jsem. Užíval. Poradili mi je lékaři. No jenže tihle vědci tvrdí, že je to blábol a že jsou homeopatika k ničemu. No tak fajn. To si musí lékaři a vědci vyříkat mezi sebou,“ napsal Babiš na Facebook. Premiér zde zároveň uvedl, že je jediným z „oceněných“, který si Bludný balvan převzal.

Kromě Babiše letos Český klub skeptiků Sysifos anticenou Bludný balvan „ocenil“ předsedu SPD a místopředsedu Poslanecké sněmovny Tomia Okamuru, jeho spolustraníka Radka Kotena, poslankyni za ANO Věru Adámkovou či Pirátku Danielu Bílou. Okamuru Sysifos vybral za to, že před nedávnem v jednom ze svých facebookových videích varoval o opičím moru, který se dle předsedy SPD dostal do Evropy s migranty a jemuž podlehla i jedna Češka. Tato nemoc však neexistuje.

Předseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Radek Koten si anticenu „zasloužil“ za své výroky o „nebezpečných mikrovlnkách“. Adámková Bludný balvan obdržela za výrok o homeopaticích, stejně jako její předseda Andrej Babiš. Bílá se pak „vyznamenala“ slovy o alternativní medicíně.

Český klub skeptiků Sisyfos je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v roce 1976 v USA jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti z iniciativy desítek vědců a filozofů včetně několika nositelů Nobelových cen. Tuzemský klub se ustavil v roce 1995.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babišův facebookový přešlap dává naději lidem v exekuci. Vláda ve věci doposud nekonala

Babiš za homeopatika, Koten za nebezpečí mikrovlnek. Anticena Bludný balvan má „vítěze“