Statisícová ulice Babišovi v patách. Protesty budou pokračovat
Protibabišovské demonstrace
Česko má za sebou největší demonstraci od sametové revoluce. Protestovat proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) přišlo na Letnou v Praze více než čtvrt milionu lidí. Nedělní mohutnou demonstrací vyvrcholila jarní série protestů za nezávislou justici, která zvolna přešla v protivládní demonstrace s požadavkem na Babišovu demisi. Organizátoři ale avizují, že i přes prázdniny zůstávají v pohotovosti a další velká demonstrace je svolána na 16. listopad, předvečer oslav třiceti let od sametové revoluce. Do té doby se ale řada věcí může vyvinout, co tedy může Letnou naplnit dříve než v listopadu?
Demonstranti v neděli zcela zaplnili pláň na pražské Letné a část přilehlého parku, podle předsedy spolku Mikuláše Mináře jich dorazilo zhruba čtvrt milionu. Protest varoval před tím, kam se Česko pod Babišem a prezidentem Milošem Zemanem ubírá. Babiše znovu lidé vyzvali k demisi. Premiér prohlásil, že s tvrzením demonstrantů, že by on či vláda zasahovali do nezávislosti justice, nesouhlasí. Do demonstrantů se opřel, když jejich projevy označil za „neuvěřitelné“.
Tlak na Babiše bude pokračovat hned ve středu, Poslanecká sněmovna bude hlasovat o nedůvěře jeho vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM. Vzhledem k poměru hlasů v dolní komoře sice není pravděpodobné, že by se opozici povedlo nechat padnout vládu, kabinet si ale vyslechne řadu nepříjemných slov z úst opozičních poslanců, povzbuzených nedělním protestem.
Demonstrace se v neděli překvapivě vymezila i vůči nedostatkům vlády v oblasti ochrany krajiny. Zástupci drobných zemědělců a ekologů na Letné kritizovali podnikání holdingu Agrofert, který premiér Babiš v minulosti zaparkoval do svěřenského fondu. Odmítli také podporu vlády pro velké zemědělské koncerny. Vláda nebrání ničení krajiny a půdy, uvedli. Vystoupil tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek, ale i mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos. Podle Piňose je Česko na posledních místech v Evropě v mnoha ekologických parametrech, má nejzničenější lesy a jedno z nejhorších ovzduší.
Co může demonstranty nahnat znovu do ulice?
Předseda spolku Mikuláš Minář v závěru demonstrace uvedl, že přes léto se protesty neplánují, lidé ale zůstanou v pohotovosti pro případ mimořádných situací.
Takovou by mohla být situace, v níž by Babišova kauza dotace pro Čapí hnízdo dospěla k soudu, a Česko by tak poprvé mělo obžalovaného předsedu vlády. Návrh policie na obžalobu všech obviněných v případu totiž nyní leží na stole státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi.
Další rozbuškou by mohl být vývoj v kauze premiérova střetu zájmů dle českého zákona. Černošičtí úředníci totiž nyní znovu rozhodují o tom, zda premiér porušil český zákon o střetu zájmů z hlediska vlastnění médií. Už jednou jeho střet zájmů Černošice konstatovaly a udělily pokutu, rozhodnutí ale do Černošic vrátili krajští úředníci ze Středočeského kraje, v němž je hejtmankou Babišova stranická kolegyně Jaroslava Pokorná Jermanová.
A do třetice může být rozbuškou pro dřívější než listopadovou demonstraci vývoj na poli auditů Evropské komise k Babišovu střetu zájmů ohledně pobírání dotací. Nyní má Česko čas reagovat na návrhy auditů, které Babišův střet zájmů konstatují.
Mimo Babišovy kauzy ale může být spouštěčem obnovy protestů možný zásah vlády do státního zastupitelství. Ačkoli ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) předložila novelu zákona o státních žalobcích, která má posílit jejich nezávislost, novela má fungovat až od roku 2022. Ponechává tedy této vládě možnost kdykoli odvolat nejvyššího státního zástupce Pavla Zeman. Státní zástupci jsou nyní klíčoví ve vývoji kauzy Čapí hnízdo.