Newyorský soud shledal atentátníka z podchodu vinným z terorismu

Newyorský soud shledal atentátníka z podchodu vinným z terorismuNOVÉ
Svět

Terorismus v Americe

Atentátník Akayed Ullah původem z Bangladéše, který se loni v prosinci v podchodu metra pod autobusovým nádražím na Manhattanu v New Yorku pokusil odpálit, byl v úterý shledán vinným z terorismu. Hrozí mu až doživotní vězení. O délce trestu soud rozhodne začátkem dubna příštího roku, píše agentura AP.

Osmadvacetiletý muž se pokusil bombu odpálit při ranní špičce 11. prosince 2017, způsobil si přitom vážné popáleniny a dalších pět lidí lehce zranil.

Žalobci vyšetřovatelům sdělili, že muž chtěl útok spáchat ve jménu teroristické organizace Islámský stát (IS). Případ byl popsán jak čin takzvaného „osamělého vlka“. Obhajoba naopak tvrdila, že Ullah chtěl zabít pouze sám sebe.

V lednu Ullah veškerá obvinění odmítl. Podle agentury AP muž tvrdí, že byl naštvaný na prezidenta Donalda Trump kvůli jeho výrokům o bombardování Blízkého východu.

„Nejedná se o případ, kdy mezi nás zahraniční teroristická organizace nastrčila svého agenta,“ řekla před porotou právní zástupkyně odsouzeného Julia Gattová. Doplnili přitom, že její klient byl „utrápený, izolovaný mladý muž, který si chtěl vzít vlastní život“.

Žalobci toto tvrzení odmítli a soudu připomněli, že muž si k tělu připoutal bombu, která měla ublížit dalším lidem a také že na jeho počítači byla objevena propaganda IS.

Ullah přiletěl do Spojených států na vízum pro imigranty v roce 2011. Shledán vinným byl z šesti trestných činů včetně použití zbraně hromadného ničení a poskytování materiální podpory IS.

Jak dlouho zůstane za mřížemi, soud rozhodne 5. dubna příštího roku. Hrozí mu odnětí svobody na nejméně 30 let, může ale dostat i doživotí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Útočník inspirovaný IS odpálil na Manhattanu bombu. Zranila především jeho