Překvapení na summitu. EU se dohodla na migrantech. Babiš mluví o velkém úspěchu

Summit o migraci

Překvapení na summitu. EU se dohodla na migrantech. Babiš mluví o velkém úspěchuSLEDUJEME ON LINE
Angela Merkelová na summitu Foto:

FOTO: Reuters

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Státy Evropské unie budou mít možnost zřídit na svém území střediska, v nichž bude možné rychle určit, který migrant zachráněný ve Středozemním moři má nárok na azyl v EU a kdo má být vrácen zpět do země původu. Od Itálie, která nese hlavní migrační zátěž, budou země do těchto center migranty přebírat dobrovolně. Unie také bude pracovat na konceptu středisek mimo Evropu, nejspíš v severní Africe; také kam by měli být na moři zachránění migranti převáženi a ve spolupráci s mezinárodními organizacemi rychle rozhodováno, kdo může mít nárok na azyl.

Dohoda, kterou německá kancléřka Angela Merkelová, český premiér Andrej Babiš i další účastníci summitu označili při odchodu za velký úspěch, je součástí kompromisu, kterého se podařilo dosáhnout po hodinách složitého vyjednávání.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

15:00 Summit ukončila debata o reformách eurozóny

Představitelé států Evropské unie v pátek odpoledne zakončili dvoudenní summit. Pátečním posledních bodem byla debata o reformách eurozóny, politici krátce projednali i okolnosti Brexitu. Čtvrteční debaty trvaly do časný ranních hodin z důvodu několikahodinových jednání o migrační krizi.

13:10 Dohoda je dobrá pro Polsko i celou unii, řekl premiér Morawiecki

„Nad ránem jsme uzavřeli dohodu, která je dobrá pro Polsko i celou unii,“ uvedl premiér na twitteru a dodal, že „po více než dvou letech těžkých jednání, kontroverzí a tlaku všech 28 členů EU jednomyslně schválilo postoj Polska a Visegrádu“.

11:30 Babiš chce jasně ohraničenou Evropu s volným pohybem

Francouzský deník le Figaro otiskl rozhovor s českým premiérem, Andrejem Babišem, který mimo jiné prohlásil, že Češi nejsou uvyklí multikulturalismu a že on sám si Evropu představuje jako jasně ohraničenou vesnici Asterixe a Obelixe – vesnici 27 států, kde konečně začne fungovat volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a osob.

11:00 Seehofer bude s Merkelovou mluvit o víkendu

Zástupce strany ministra vnitra Horsta Seehofera CSU Hans Michelbach po summitu uvedl, že jde o krok správným směrem. Jasno v dalším postupu strany ale zatím není. „Předpokládám, že dává smysl, abychom jednou na Evropu pohlíželi pozitivně, s radostí, ale na druhé straně abychom byli činorodí, abychom v Německu nemuseli přijímat každého sedmého žadatele o azyl v Evropě, který by vlastně vůbec neměl mít právo přijet,“ řekl člen vedení CSU. Pro Seehofera bude klíčová víkendová schůzka s kancléřkou Merkelovou, kde budou řešit požadavek CSU na vracení migrantů přímo na hranicích.

10:50 Italský ministr vnitra Salvini: „Teď si počkáme na konkrétní činy.“

Závěry summitu přivítala také Itálie, podle premiéra Conteho je země s vyjednaným kompromisem spokojená. Podle ministra vnitra je však podstatné, zda k naplnění dohod skutečně dojde. „Teď si počkáme na konkrétní činy,“ řekl v rozhovoru poskytnutém rádiu Capital. „Dosud to tak bylo vždy. Všichni říkají: ‚Ať žije Itálie‘, ale pak platí Itálie sama,“ řekl předseda protiimigrační strany Liga. „Chceme vědět, jaké peníze a jaké síly nám budou k dispozici,“ dodal Matteo Salvini.

10:30 Podle Orbána je výsledek úspěchem Visegrádské čtyřky

Visegrádská čtyřka podle maďarského premiéra Viktora Orbána uspěla na summitu Evropské unie se svými návrhy, a Maďarsko se tak nestane zemí imigrace. Podle premiéra hrozilo nebezpečí, že by se migranti z uprchlických táborů rozdělovali mezi unijní státy.“Podařilo se nám zhatit tento návrh a dosáhli jsme přijetí svého návrhu,“ řekl Orbán.

7:40 V závěrech summitu je závazek posilovat obranyschopnost

Lídři zemí EU se shodli na nutnosti zvyšovat obranyschopnost Evropy, větší spolupráci s NATO nebo potřebě bránit se proti hybridním hrozbám. V části závěrů, která se týká obrany se mluví také o investicích do unijního obranného průmyslu. Tohoto cíle chce Evropa dosáhnout zvyšováním obranných investic nebo rozvojem operačních schopností.

6:41 EU musí odpovědět na americký protekcionimsus, shodli se lídři

Prezidenti a premiéři 28 zemí Evropské unie jednoznačně podporují kroky, kterými se Evropská komise rozhodla reagovat na nová americká cla na dovoz hliníku a oceli z Evropy. Rozhodnutí USA o clech podle nich nemůže být zdůvodněno obavami o národní bezpečnost. „EU musí odpovědět na všechny akce čistě protekcionistické povahy, včetně zpochybňování Společné zemědělské politiky (EU),“ stojí v závěrech červnového summitu unie.

6:18 Země EU se na summitu dohodly prodloužit sankce proti Rusku

Představitelé členských států Evropské unie se dohodli, že o další půlrok prodlouží hospodářské sankce vůči Rusku. Rozhodnutí o sankcích má být formálně potvrzeno v nadcházejících dnech, týká se bankovních, finančních a energetických sektorů. Znamená to, že některé ruské firmy budou mít nadále ztížený přístup k mezinárodním financím nebo nebude možné vyvážet do Ruska určitá zařízení na těžbu ropy.

5:30 Mayová chce zrychlení rozhovorů o brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová předpokládá zrychlení rozhovorů o odchodu své země z EU a budoucí podobě vzájemných vztahů brzy poté, co Londýn zveřejní svou představu toho, jak si tuto budoucnost představuje. „Zdůrazňovala jsem, že chceme dohodu, která bude přínosem pro Británii i naše evropské partnery. Společně si můžeme vzájemně podpořit naši prosperitu i bezpečnost,“ uvedla šéfka britské vlády. Tomuto tématu se budou na summitu od 11:00 věnovat lídři zemí EU, ovšem bez Mayové.

Pátek

21:21 ČR do závěrů summitu prosadila zmínku o reverse charge

„Předložil jsem návrh ohledně našeho projektu reverse charge,“ řekl Babiš novinářům. Českou iniciativu podpořili premiéři států visegrádské skupiny (V4), do níž patří kromě Česka také Maďarsko, Slovensko a Polsko. „Rada nakonec akceptovala naši změnu,“ dodal Babiš. Na červencové schůzce ministrů financů tak Česko může téma reverse charge znovu otevřít, dodal.

20:18 Itálie kvůli migraci blokuje závěry summitu EU ke všem tématům

Italský premiér Giuseppe Conti tím chce prosadit své požadavky týkající se migrační problematiky. „Protože si jeden členský stát vyhradil svou pozici k celým závěrům, žádné závěry nejsou v této chvíli přijaty,“ uvedl Preben Aaman, mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska.

17:47 Belgický premiér Charles Michel předal Therese Mayové belgický fotbalový dres

17:32 Macron zemím V4 nic nevyčítá, hledá společné cesty

„On na úvod velice dobře vysvětlil, že chápe naši pozici, že nám nechce vnucovat kvóty a nechce ztrácet čas debatou o kvótách. Chce mluvit o tom, na čem se shodneme, tedy ochrana vnějších hranic,“ řekl později o schůzce novinářům český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. Macron tím podle něj odlehčil debatu, která by „jinak mohla být ostřejší“.

16:28 Babiš a další premiéři V4 jednali v Bruselu o migraci s Macronem

Podle diplomatů klidné a konstruktivní jednání „vyčistilo vzduch“ ve sporech o řešení migrační krize. Z jednání vyplynul společný názor, že hlavní zodpovědnost za migranty mají v souladu se stávajícími unijními pravidly nést země, kde jsou migranti poprvé registrováni.

16:00 V Bruselu jedná summit EU, nejprve o obraně a ekonomice

Odpolední jednání bude věnováno ekonomice a mezinárodnímu obchodu, včetně komplikovaných vztahů mezi EU a Spojenými státy a hrozící obchodní války. Schůzka začala odlehčeně, když belgický premiér Charles Michel předal britské ministerské předsedkyni Therese Mayové belgický fotbalový dres. Belgii a Británii čeká večer souboj na mistrovství světa v Rusku.

15:34 Pobaltské státy a Polsko napojí své rozvodné sítě na EU

Estonsko, Litva a Lotyšsko, které jsou členy Evropské unie i NATO od roku 2004, považují napojení své energetiky na Rusko za prvek ohrožující národní bezpečnost. „Na dohodě jsme pracovali devět let. Je to poslední balvan, který stál mezi námi a naší skutečnou energetickou nezávislostí,“ uvedla litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová v litevské televizi LRT. „Rusko ztratí vyděračský nástroj, kterým zasahovalo do naší politiky,“ dodala.

15:17 Rutte a další chtějí kvůli migraci dohody EU s africkými státy

Evropská unie by se měla pokusit uzavřít s africkými státy kvůli migraci dohody podobné té, která na jaře 2016 prakticky zastavila migrační tlak na Balkáně. Podle Rutteho je nyní v první řadě také nutné rozbít „cynický obchodní model“ pašeráků lidí, v jehož důsledku umírají migranti ve Středozemním moři.

14:52 Prosazuji společné řešení, řekl Macron

Země Evropské unie se musí rozhodnout, zda hodlají migrační problematiku řešit společně, či se o to pokusí každá na vlastní pěst. Při příchodu na summit v Bruselu to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron, který dal zároveň jasně najevo, že on a jeho země prosazují společné řešení na evropské úrovni.

14:35 Babiš a další zástupci V4 začínají jednat s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem

14:33 Babiš: Merkelová ČR nežádala o bilaterální dohodu o vrácení migrantů

„Určitě ne a nepodepsal, protože paní kancléřka se mýlí v tom, že bere fakt, že přicházejí nelegální migranti na evropský kontinent. Na rozdíl od nás, kteří říkáme, že nemají přijít,“ odpověděl Babiš na dotaz, zda Merkelová Česko oslovila s požadavkem bilaterální dohody o vracení migrantů a zda by na takovou dohodu přistoupil.

12:08 Německo vrátilo letos do jiné země EU na 4100 migrantů

Německé úřady vrátily za prvních pět měsíců letošního roku do ostatních zemí EU na 4100 migrantů na základě unijních pravidel, podle nichž by měl uprchlík o azyl požádat v zemi, do níž jako první vstoupil. Za celý loňský rok vrátilo Německo takto do jiných zemí EU asi 7100 migrantů, z toho téměř třetinu do Itálie. Informoval o tom německý deník Süddeutsche Zeitung.

11:36 Andrej Babiš dorazil do Bruselu

11:04 Babiš se sejde s Macronem

Premiéra Andreje Babiše před summitem čeká společně s předsedy vlád dalších zemí visegrádské skupiny, tedy Slovenska, Polska a Maďarska, také setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. S ním chce mluvit o nedávných výrocích Paříže k migraci nebo o francouzském odporu k rozšíření Evropské unie.

10:35 Počet migrantů přicházejících do Evropy klesá, oproti loňsku skoro o polovinu

Zatímco migrační otázka vyvolává v souvislosti s dnešním summitem mezi členskými státy EU stále větší napětí, počet migrantů přicházejících do Evropy dál klesá. V první polovině roku 2016 jich podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) do Evropy přišlo 240 000, za prvních šest měsíců loňského roku 100 000 a od počátku letošního ledna do poloviny června 54 300. Většina migrantů se podle IOM i nadále do Evropy dostává přes Středozemní moře. Letos to bylo 80 procent všech lidí, kteří na kontinent dorazili.

10:15 Migrace se může EU stát osudnou, prohlásila Merkelová

Pokud se nedohodne všech 28 zemí, bude se muset zvážit v migrační politice užší spolupráce jen několika zemí, které jsou ochotny tento problém řešit, řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní by v takovém případě mohla v krátkém horizontu vzniknout „koalice ochotných“, tedy že by v této otázce měly některé země EU navázat užší spolupráci.

10:00 Babiš odmítl plán Říma na sdílení odpovědnosti za migranty

ČR dnes na summitu EU odmítne italskou žádost, aby všechny země unie převzaly svůj díl odpovědnosti za migranty zachráněné ve Středozemním moři, řekl před odletem do Bruselu český premiér Andrej Babiš (ANO). Doplnil, že lodě s migranty by od afrického pobřeží vůbec směrem do Evropy neměly vyplouvat. Je podle něj úkolem Itálie, Řecka, Španělska a Malty, aby zabezpečily ochranu jižní hranice Evropské unie.

7:00 Cílem summitu má být reforma azylového systému

Hlavním tématem summitu bude migrace, kromě jiného měl odsouhlasit nový přístup k migrantům zachráněným ve Středozemním moři. Místo do evropských přístavů by měli být převáženi zpátky na severoafrické pobřeží, kde by bylo rychle rozhodnuto, kdo se může ucházet o azyl v EU a kdo bude vrácen domů.

ČTVRTEK 28.6.

22:45 Pochybuji, že se na summitu shodneme, řekl Babiš v Lucembursku

Český premiér Andrej Babiš pochybuje, že se šéfům států a vlád zemí Evropské unie ve čtvrtek na jejich summitu podaří najít společné řešení migrační problematiky. Řekl to ve středu večer v Lucembursku, kde se zúčastnil společné večeře všech osmi předsedů vlád evropských zemí hlásících se v Evropě k liberální politické frakci ALDE.

21:00 Itálie chce prosadit sdílenou odpovědnost za zachycené migranty

Itálie v předvečer jednání pohrozila, že je připravena zablokovat závěry schůzky, pokud v nich nebude výslovně zmíněna potřeba sdílené odpovědnosti členských zemí za záchranu běženců.

STŘEDA 27.6.

11:00 V4 se minisummitu v Bruselu neúčastnila

Státy visegrádské skupiny, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, se minulý týden rozhodly k neúčasti na minisummitu, který se v neděli uskutečnil na popud německé kancléřky Angely Merkelové. Schůzka byla podle Babiše svolána nestandardně. Mluvčí francouzské vlády následně uvedl, že „bojkot“ ztíží nadcházející čtvrteční summit EU, který bude věnován zejména migraci. Merkelová po minisummitu uvedla, že země EU se musejí snažit najít evropské řešení migrační problematiky, a kde takové řešení nebude možné, je na místě spolupráce skupin konkrétních zainteresovaných států.

NEDĚLE 24.6.

„Po devíti hodinách diskuse jsme došli k dohodě. Díky evropské spolupráci jsme nakonec zvítězili,“ prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron při odchodu ze čtvrteční večeře, která se protáhla do pátečního úsvitu. „Evropa bude migračním tlakům čelit ještě dlouho. Musím této výzvě čelit a zároveň se držet svých skutečných hodnot,“ dodal.

Podle Babiše je také důležité, že všichni v EU opustili problematiku přerozdělování migrantů podle kvót. Český premiér tím narážel na další část noční domluvy, která předpokládá, že případná dohoda na reformě unijního azylového systému musí být dosažena konsensem, tedy se souhlasem všech zemí bloku. Státy o ní neúspěšně jednají od roku 2016.

„Kvóty byly téma čtyři roky a teď už tuto problematiku každý opustil, byl to velký boj. V4 byla jednotná a dosáhli jsme svého,“ zhodnotil Babiš výsledky jednání. Dodal, že závěry summitu k migraci obsahují všechny požadavky států visegrádské skupiny (V4), kterou tvoří společně s Českem ještě Slovensko, Polsko a Maďarsko. Středoevropské státy chtěly kromě principu dobrovolnosti u relokací také záchytná centra mimo Evropský kontinent, závazek boje proti pašerákům a pravidla pro působení neziskových organizací, dodal Babiš.

Summit už ve čtvrtek v podvečer zdramatizoval italský premiér Giuseppe Conte, který rozhodl zablokovat přijetí celkových závěrů červnové vrcholné schůzky EU, dokud nebudou zohledněny požadavky Říma k migrační problematice. Následující hodiny jednání přinesly kompromis, který sice znamená ústup od původního požadavku Itálie, aby ostatní země EU převzaly spoluodpovědnost za migranty ze Středozemního moře, přesto byl nakonec pro Conteho přijatelný. „Itálie po tomto EU summitu již není osamocena,“ prohlásil Conte, který výsledek rovněž považuje za vítězství.

ČTĚTE TAKÉ: ON LINE: Itálie blokuje závěry summitu, chce prosadit své požadavky k migraci

Podle německé kancléřky Merkelové je důležité, že „vyloďovací platformy“, tedy ona střediska pro probírku migrantů mimo unijní území, mají být zřízena ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) a v souladu s mezinárodním právem.

Podle Merkelové je také jasné, že mezi státy EU panuje shoda, že je třeba dostat pod kontrolu také pohyb migrantů mezi zeměmi uvnitř unie. Merkelová zdůraznila, že žadatelé o azyl si nemohou vybírat, ve které zemi unie chtějí, aby byla jejich žádost posuzována.

„Na druhou stranu je potřeba solidarita se zeměmi, kam migranti přijíždějí. O tom se hodně diskutovalo,“ podotkla při odchodu německá kancléřka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články