Kdo vyčistil Karlův most od graffiti? Muž, který se tím živí. Práci prý zdarma dodělá
Vyčištěný Karlův most
Zdá se, že záhada, kdo přes noc odstranil graffiti z Karlova mostu, je u konce. Po pěti dnech ticha promluvil Miloslav Černý, který z vlastní iniciativy vyčistil pražskou památku, informuje server Seznam Zprávy. Do dvou hodin měl hotovo. Mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková uvedla redakci Echo24, že nedošlo k poškození mostu.
Odstraňováním sprejerských nápisů se Černý živí, k práci využívá vysokotlaký proud horké páry. K vyčištění pražské památky se rozhodl z jednoduchého důvodu – touto technikou se dá graffiti odstranit jen ve chvíli, kdy jsou nápisy stále relativně čerstvé. Když se dva týdny nic nedělo, na vlastní popud se vydal ke Karlovu mostu.
„Protože jsem věděl, že je to mezní doba, tak jsem přišel na místo,“ popisuje Černý serveru Seznam Zprávy. U pilíře prý potkal restaurátory, kteří k mytí údajně používali organická rozpouštědla. „Graffitistop 2 je to nejlevnější, co můžete koupit v každé drogerii,“ dodává s tím, že jeho technika prý účinnější a šetrnější k pískovci. Následující den se vrátil k mostu a pustil se v pět ráno do čištění. Do dvou hodin měl hotovo.
„Jsem přesvědčený, že každý Čech chce, aby Karlův most vypadal hezky. To bylo mou motivací, ne abych dělal hlupáky z odborníků,“ doplnil s tím, že stejně tak nešlo o firemní propagaci. Co se týče kritické reakce památkářů, podle kterých přistoupil k čištění neodborně, dodal, že práci klidně zdarma dokončí. Zbytky barvy zůstaly na Karlově mostě proto, že v neděli ráno nebylo moc dobré světlo na neviděl na mokrém povrchu všechny nedočištěné detaily.
Mlčení prolomil, protože chtěl vyvrátit spekulace, které se nahromadily v médiích a šířila na veřejnosti. Kvůli policejnímu pátrání se nejdříve zdráhal, později se však sám přihlásil.
„Vzhledem k tomu, že ale nedošlo k poškození mostu, nebudou zřejmě žádná další opatření potřeba. Prioritou je pro nás dokončení vyčištění mostu. Pan Černý nás s nabídkou bezplatného dočištění oficiální cestou nekontaktoval. Na odstranění nápisu máme uzavřenu smlouvu s panem Janem Mjartanem, odborným restaurátorem schváleným památkáři,“ uvedla redakci Echo24 mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.
Restaurátoři chtěli pilíř mostu, starého několik staletí, očistit pomalu a opatrně za pomoci dlouho působících čisticích látek a kartáčků. Vzhledem k velikosti graffiti museli předtím metodu čištění schválit památkáři z pražského magistrátu i generálního ředitelství Národního památkového ústavu. Restaurátorskému záměru také předcházel rozbor použitých sprejů.
Turistům, kteří most posprejovali, uložil Obvodní soud pro Prahu 1 jako trest roční podmínky, pětileté vyhoštění, stotisícové peněžité tresty a náhradu škody 40 000 korun. Obhájce turistů ale podal proti rozhodnutí soudu v Česku odpor, takže bylo v případu nařízeno hlavní líčení, při němž se soud bude zabývat i odstraněním nápisu.
„Soud zatím neobdržel žádné sdělení o tom, kdo, jakým způsobem graffiti odstranil a na čí náklady. Důležitou otázkou bude rovněž zjištění, zda odstraněním nedošlo ke způsobení nějaké další škody, která by měla souvislost s uvedenou trestní věc,“ řekla v pondělí mluvčí soudu Dana Šindelářová.