Komunisti chtěli trestat „zločiny způsobené při privatizaci“. Teď narazili
Privatizace
Komunistům leží privatizace z devadesátých let natolik „v žaludku“, že nedávno protlačili v Poslanecké sněmovně usnesení, podle kterého provázely privatizaci excesy a zločiny. V rámci usnesení dokonce poslanci požádali vládu o změny trestních předpisů tak, aby bylo možné „zločiny způsobené při privatizaci“ dále stíhat a potrestat a aby nebyly promlčeny. Kabinet ale změny podle zjištění deníku Echo24 nechystá.
Komunisté v Poslanecké sněmovně v červnu prosadili usnesení, podle kterého privatizace státního majetku po pádu socialismu v Česku provázely excesy, chyby i zločiny se stamiliardovými škodami. Vedle poslanců KSČM pro usnesení hlasovali členové dolní komory za hnutí ANO a SPD, Piráti, sociální demokraté a někteří nezařazení poslanci.
Podle ministerstva spravedlnosti, vedeného Marií Benešovou (za ANO), ale nejsou takové změny vhodné. „Novelizaci trestních předpisů v tomto duchu ministerstvo spravedlnosti nepřipravuje. Navrhované změny, tedy zařazení trestných činů spáchaných při schvalování nebo při vypracování privatizačního projektu mezi trestné činy, u kterých uplynutím promlčecí doby trestnost nezaniká, by vzhledem k plynutí času měly pouze omezený účinek,“ uvedl pro deník Echo24 za ministerstvo Vladimír Řepka z tiskového oddělení.
„Po zhodnocení uvedeného požadavku ministerstvo spravedlnosti dospělo k závěru, že požadované změny právních předpisů nejsou vhodné, o čemž jsme informovali Úřad vlády,“ dodal Řepka.
Bod k privatizaci z devadesátých let prosadili komunisté na pořad schůze už loni na jaře. Bod se jmenoval „Nezaplacené podniky privatizované vládami ODS, ODA a KDU-ČSL v letech 1992 až 1998“, na řadu se ale dostal až v červnu 2019.
Na rozhodnutí ministerstva nepřikročit ke změně legislativy se deník Echo24 KSČM zeptal. „Na tento krok bude KSČM reagovat změnou svého legislativního plánu poslaneckého klubu a příslušnou úpravu navrhneme iniciativně sami,“ uvedl pro Echo24 předseda komunistů Vojtěch Filip.
Podobná novela už ale ve sněmovně leží. Pod návrhem jsou podepsáni poslanci za KSČM Stanislav Grospič, Leo Luzar a Zdeněk Ondráček. Novela je v prvním čtení a vláda k ní na konci roku 2018 vydala nesouhlasné stanovisko. Navrhuje vyloučení zločinů spáchaných v souvislosti s privatizací a s realizací státních zakázek z promlčecí lhůty.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Dále čtěte: Je to kuriozita. Podávání trestních oznámení je národní koníček, říká Sokol ke komisi OKD
Není co oslavovat. Šanci, kterou jsme dostali v roce 1989, jsme promarnili