Evropská unie za 20 let nemusí existovat, připouští většina Čechů

Evropská unie za 20 let nemusí existovat, připouští většina ČechůNOVÉ
EU Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Domov

je možný zánik EU?

Echo24

Téměř tři pětiny Čechů, konkrétně 57 procent z nich, se domnívají, že Evropská unie může do roku 2040 zaniknout. Jejich skepse či obava o evropský projekt přitom není nijak ojedinělá, najdou se i pesimističtější národy, a to včetně Francouzů, kteří stáli u jeho zrodu. Celkově se k budoucnosti EU staví nejistě více než polovina Evropanů, vyplývá z průzkumu britské společnosti YouGov, o němž informuje server listu The Guardian.

Že je rozpad unie do 20 let „realisticky možný“, si myslí většina dotázaných ve Francii, Německu, Itálii, Rakousku, Rumunsku, Řecku, Polsku a také v České republice a na Slovensku. Tam se o osud Evropské unie obávají nejvíce, v 66 procentech případů. V závěsu se drží právě Francie s 58 procenty, stejně na tom jsou ještě Rumuni, Poláci a Italové.

Ze 14 států zapojených do šetření zadaného think tankem European Council on Foreign Relations (ESFR) v EU věří většinově jen Švédové (tam je o rozpadu přesvědčeno 44 procent dotázaných), Dánové (41 procent) a Španělé (40 procent).

K tomu tři z deseti Evropanů věří, že je reálně možné propuknutí konfliktu mezi evropskými státy. Plná třetina Francouzů a Poláků dokonce nevylučuje ani válku. Tyto obavy převládají především mezi odpůrci současné osmadvacítky, jako je Národní shromáždění Marine Le Penové ve Francii nebo AfD v Německu, a také těmi, kteří příští týden ve volbách do Evropského parlamentu k urnám vůbec nedorazí.

Nejistota Evropanů panuje také v oblasti životní úrovně. Ke konci měsíce by na náhlá vydání měla jen asi čtvrtina Italů či Francouzů, vyplývá z průzkumu YouGov. Nejhůře jsou na tom Řekové, tam by to bylo jen 5 procent. Naopak Dánové a Švédové odpovídali kladně téměř v polovině případů. Na třetím místě se pak umístili Češi, nečekané výdaje by si mohlo dovolit 36 procent z nich.

Údaje působí kontrastně v porovnání s nedávnými údaji Eurobarometru, podle nichž podpora EU dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 25 let.

Šéf ESFR Mark Leonard míní, že teď vše záleží na tom, jak proevropské strany dokáží vyburcovat voliče. „Zbývá 7 dní na to, abychom vyřešili tento problém v srdci evropského projektu. Podpora členství v EU je nejvyšší od roku 1983, a přesto se většina voličů obává, že se unie zhroutí. Před proevropskými stranami stojí výzva, aby tento strach dokázaly využít k mobilizaci mlčící většiny a zajistily, že 25. a 26. května nedostanou prostor jen antisystémové strany,“ citoval ho server Guardian.

Průzkum se konal v březnu 2019 na vzorku 1000 respondentů v každé zemi. Výjimkou bylo Slovensko s 500 dotazovanými, Dánsko s 1400 a Švédsko s dokonce 2000 respondenty.

Čtěte také: ČR nemá žádnou alternativu k členství v EU, říká ministr zahraničí Petříček

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články