O nouzový stav už asi nebudeme žádat, řekl Hamáček a nastínil plán rozvolňování

CO PO VELIKONOCÍCH

O nouzový stav už asi nebudeme žádat, řekl Hamáček a nastínil plán rozvolňování
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO). Foto: Vláda ČR
1
Domov

Echo24

Pokud i po Velikonocích situace vydrží na takové úrovni, kde je dnes, nebude už vláda muset žádat o nouzový stav a začne se rozvolňovat, prohlásil na CNN Prima News vicepremiér Jan Hamáček. Mezi prvními se pustí děti do škol, o něco déle budou platit omezení pro obchod a až mezi posledními se odloží roušky a respirátory, nastínil ministr vnitra. Ne zcela jasné pak je, zda vláda zruší zákaz pohybu mezi okresy. Hamáček o víkendu uvedl, že první rozvolnění by mohlo přijít 12. dubna.

Vicepremiér přiznal, že vláda pochybila kupříkladu před Vánoci, když otevřela restaurace. Podcenila prý také délku trvání epidemie. „Neočekával jsem to. Celou dobu, co čelíme covidu, jsem říkal, že nemoc porazíme, až když bude očkování. Že to ale bude takhle dlouhé, to jsem opravdu nečekal. Asi si nikdo nedokázal představit, že to bude trvat rok,“ okomentoval Hamáček. Podle něj už ale situace vypadá nadějně. „Tak, jak situace vypadá dnes, bych to viděl, že nebudeme žádat o nouzový stav,“ uvedl.

Několikrát apeloval, aby Češi ještě chvíli vydrželi, rozvolňovat se podle něj musí metodicky a pomalu. „Nedá se očekávat, že bychom znovu vymýšleli kolo. Nejlépe se dá použít vzor Portugalska nebo Španělska, rozvolňují ve 14denním rytmu. Celá řada aktivit se budou u nás rozvolňovat postupně. První budou školy,“ představil v hrubých obrysech vládní plán.

Oblečení pro děti? Nakupovat v obchodech bude možní na přelomu dubna a května

Navzdory dřívějším prohlášením podle něj není jasné, zda padne zákaz pohybu mezi okresy. „Určitě budou platit roušky a respirátory, ty by měly padat v rámci rozvolňování jako poslední. To je opatření, které opravdu funguje. Budou platit omezení z hlediska obchodů a služeb nebo hromadných akcí, ale postupně by se to mělo uvolňovat,“ myslí si Hamáček. Rodiče budou moci pro své děti pořídit nové oblečení na přelomu dubna a května, odhadl vicepremiér.

O víkendu Hamáček řekl, že pokud se situace už nijak nezhorší, plošná opatření padnou 12. dubna. Jednalo by se tedy o zrušení uzávěry okresů a konec nočního zákazu vycházení, zrušení zákazu pití alkoholických nápojů na veřejnosti prý není ve hře.