1

Sněm ANO

Témata:

Sledujeme online
Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   
onlineIsOff

18:44 V předsednictvu zasedne Macura či Okleštěk

Delegáti hnutí ANO zvolili také osm z deseti členů předsednictva. V širším vedení zasedne neúspěšný kandidát na místopředsedu Tomáš Macura, karlovarská hejtmanka Jana Mračkový Vildumetzová, jihočeský poslanec Roman Kubíček, předseda pražské organizace Jan Říčař, nynější člen předsednictva Jan Volný, poslankyně Jana Pastuchová, olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk a náměstek hejtmana Kraje Vysočina Martin Kukla. Ve volbě neuspěli poslanci Martin Kolovratník a Petr Sadovský.

18:27 Vondráček nechce po svém zvolení spolustraníky zklamat

17:38 Sněm bude pokračovat volbou předsednictva

Delegáti nyní vyberou řadové členy předsednictva, rozhodční a smirčí komise a kontrolní komise. 

17:09 Babiš chce po ministrech výsledky práce

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zopakoval, že požaduje po ministrech vládního hnutí výsledky, kterých dosáhli ve svých resortech. „Personální změny nejsou v této chvíli na stole,“ řekl Babiš.

17:05 Jsme stabilní součástí politického systému, řekl Babiš

„Jsem rád, že je naše hnutí jednotné a postupujeme v plánu pro lepší Česko,“ řekl Babiš na tiskové konferenci po zvolení místopředsedů. Zopakoval, že vládu čeká řešení důchodů, program pro investice nebo změny ve školství. „Jsme hnutí bez ideologie, které je pro všechny a má program pro všechny,“ řekl znovu jako při svém projevu před delegáty Babiš.

16:53 Vondráček je nově místopředsedou ANO, další tři obhájili

Místopředsedou ANO se nově stal předseda Sněmovny Radek Vondráček (186 hlasů). Funkci obhájili ministr životního prostředí a vicepremiér Richard Brabec (213 hlasů), středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (140 hlasů) a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (195 hlasů). Ve volbě neuspěl ostravský primátor Tomáš Macura (115 hlasů). Ještě před volbou odstoupil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

16:22 Babišovi ke znovuzvolení pogratuloval předseda KSČM Vojtěch Filip

15:43 Startují nominační projevy kandidátů na místopředsedu

Kandiduje Richard Brabec (11 krajských nominací), Petr Vokřál (13 krajských nominací), Radek Vondráček (8 krajských nominací), Jaroslava Pokorná Jermanová (9 krajských nominací), Tomáš Macura (1 krajská nominace) a Ivo Vondrák (1 krajská nominace).

15:40 Faltýnek opět prvním místopředsedou

Dosavadní první místopředseda a předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek také obhájil post, také bez vyzývatelů. Hlasovalo pro něj 190 delegátů, zdrželo se 26, proti hlasovalo 21. Delegátů bylo přítomno 237.

15:30 Pokorná Jermanová i Vokřál se vzdali nominace

Na post prvního místopředsedy kandiduje pouze dosavadní druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek. Jaroslava Pokorná Jermanová a Petr Vokřál se nominace vzdali.

15:28 Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil: Delegáti hnutí ANO si opět zvolili do svého čela člověka, kvůli kterému se naše země po všech jeho absurdních kauzách zase jednou ocitla na seznamu států východní Evropy.

15:14 Sněm ANO pokračuje nominačním projevem Jaroslava Faltýnka

15:08 Babiš znovu zvolen předsedou ANO

Premiér Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Ve volbě neměl Babiš protikandidáta. Před dvěma lety získal hlasy 195 z 210 delegátů, v roce 2015 dostal všechny platné hlasy.

14:51 Máme program pro všechny, zopakoval Babiš

„Jsem přesvědčen, že stát má fungovat jako rodinná firma,“ uvedl Babiš v projevu, v němž připomíná svou dosavadní politickou dráhu a chválí své výsledky. 

14:48 Babiš se vrací k řečnickému pultu, má nominační projev

14:24 Hnutí ANO má 3 300 členů

Uvedl to poslanec Jan Volný, který delegátům představuje zprávu předsednictva o činnosti a hospodaření hnutí. Místních organizací ANO je zhruba 280.

14:00 Podle ODS má Babišova politika dvě tváře

Dvě tváře má podle Občanské demokratické strany (ODS) politika Andreje Babiše a hnutí ANO. Na jednu stranu slibují úlevy živnostníkům, přitom zvyšují jejich administrativní zátěž, míní občanští demokraté. Reagovali na Babišův dnešní projev na celostátním sněmu hnutí ANO, na němž bude pro další dvouleté funkční období zvoleno vedení.

13:01 Po obědové pauze budou delegáti projednávat zprávy ústředních orgánů hnutí ANO

12:24 Telička: Na Babiše jsem se vydržel dívat dvě minuty

Europoslanec Pavel Telička (zvolen za ANO, s hnutím se ale rozešel) premiéra Andreje Babiše „zkamal,“ premiér to uvedl na tiskové konferenci v neděli dopoledne. Telička Babiše zjevně také. „Zapnul jsem projev @AndrejBabis  na sněmu ANO. Prave mluvil o EU. Vydržel jsem se dívat dvě minuty. Mix nesmyslu a manipulaci, který dokáže jen on. Ale ze všeho nejvíce upoutá, ze není schopen ani po letech sebemenší znalosti,“ uvedl Telička na Twitteru.

11:58 Kromě volby nejvyššího vedení si ANO zvolí i předsednictvo

Odpoledne budou delegáti sněmu volit předsedu, prvního místopředsedu a místopředsedy, ale i předsednictvo, rozhodčí a smířčí komisi a kontrolní komisi hnutí.

11:52 U řečnického pultu se nyní střídají ministři za ANO

Hovořila ministryně financí Alena Schillerová, šéfka resortu pro místní rozvoj Klára Dostálová a nyní i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Hodnotí stav svých resortů.

11:22 Není důvod, aby v Evropské komisi za Česko nepokračovala Jourová, řekl Babiš

Oblast, kterou by vláda pro Jourovou po eurovolbách v komisi chtěla, je oblast vnitřního trhu.

10:58 V europarlamentu mají být jen servilní europoslanci, glosuje Babiše Telička

Na projev Andreje Babiše, respektive na jeho pasáž o eurovolbách, reaguje i europoslanec zvolený za ANO Pavel Telička, který se s hnutím už dříve rozešel. V Babišově projevu zazněla kritika, že europoslanci nepodporují českou vládu, Babiš si stěžoval i na to, že jej do Bruselu „udávají“ opoziční politici. „Andrej Babis – demokrat: Europoslanci mají podporovat českou vládu. Já bych navrhoval, aby v EP seděli jen ti za ANO a ještě pokud možno ti plně servilní,“ glosuje na Twitteru Telička.

10:54 U řečnického pultu je europoslankyně Dita Charanzová

Charanzová povede hnutí ANO do eurovoleb, které se konají v květnu. Za prioritu označila Charanzová bezpečnost.

10:45 Na projevy politiků hnutí ANO reaguje především ODS

ODS, o níž nejvíce hovořil předseda vlády Babiš ve svém projevu, na sociálních sítích reaguje na sněm ANO.

10:40 Nyní hovoří primátor Ostravy Tomáš Macura

Macura kandiduje na místopředsedu ANO.

10:33 Faltýnek o „vykonstuované kauze Čapí hnízdo“

První místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek uvedl, že politická konkurence chtěla ANO za každou cenu dostat z politiky. „Třeba vykonstruovanou kauzou Čapí hnízdo nebo na základě speciálního zákona označovaného lex Babiš. Obojí mělo narušit jednotu našeho hnutí,“ uvedl Faltýnek.

10:22 U řečnického pultu Babiše vystřídal Faltýnek

Jaroslav Faltýnek hodnotí výsledky ANO v komunálních volbách. „Vyhráli jsme je, děkuji vám za nasazení,“ řekl delegátům první místopředseda.

10:12 Proč Babiš nepodporuje naše návrhy, když se hlásí k pravici? reaguje na Babišův projev ODS

10:04 „Chceme vyhrát eurovolby“

ANO ústy svého předsedy prohlásilo, že chce vyhrát eurovolby. To samé hlásí i například Piráti.

10:00 „EET přináší peníze do rozpočtu“

„Všichni poctiví živnostníci EET vítají a podporují.“ Babiš se opět pochválil za výnos EET do státního rozpočtu. Ten zpochybňují například Piráti. Píšeme o tom ZDE. Babiš chválí i stav státního rozpočtu, státního dluhu či vysokou zaměstnanost. „Žádná vláda se tak nepustila do podpory vývoje a výzkumu jako my,“ uvedl Babiš.

9:57 Kandidátku ANO do eurovoleb povede europoslankyně Dita Charanzová

Babiš to oznámil ve svém projevu.

9:30 Projev Andreje Babiše.

9:28 Babiš má 14 nominací na předsedu, nemá protikandidáta

Jaroslav Faltýnek získal 12 nominací na funkci prvního místopředsedy, Jaroslava Pokorná Jermanová získala jednu stejně jako Petr Vokřál. Na místopředsedy kandidují Richard Brabec, Petr Vokřál, Radek Vondráček, Jaroslava Pokorná Jermanová, Tomáš Macura a Ivo Vondrák.

9:07 Delegáti sněmu volí moderátory

Delegátů je zde 234. Moderátory sněmu byli zvoleni Richard Brabec a Jaroslava Pokorná Jermanová.

9:00 Sněm hnutí ANO začal. Hrála česká hymna

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude mít projev v 9.30

8:32 ANO dnes zvolí nové vedení, jednat bude o kandidátce do EP

Dnes se v Praze po dvou letech sejde celostátní sněm hnutí ANO k volbě vedení na další dvouleté funkční období i jednání o kandidátce pro květnové volby do Evropského parlamentu.

8:15 Dnešní sněm je pátý od založení ANO

Vedení ANO bylo naposledy zvoleno v roce 2015.