Výnos z EET na výběr daní? „Babiš si čísla vycucal z prstu,“ tvrdí Piráti

Výnosy z EET

Výnos z EET na výběr daní? „Babiš si čísla vycucal z prstu,“ tvrdí PirátiNové 2
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Metodika vlády k výnosu EET na výběr daní je absurdní, nedává smysl a přínos EET se tak dá zpochybnit. Tvrdí to Piráti, kteří kvůli tomu hodlají interpelovat ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) a oslovit Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo financí dle nich započte jen velmi zhruba efekt několika málo vlivů a zbytek prohlásí za vliv EET nebo kontrolního hlášení, data tak nejsou relevantní. 

„Ministerstvo financí vychází z teze, že zavedení EET má pozitivní vliv na výběr DPH. To ministerstvo dále nerozvádí, nedokazuje ani neodůvodňuje. Odhad výnosů EET pracuje s arbitrárně stanoveným koeficientem autonomního růstu inkasa DPH a zbytek prohlašuje za vliv EET,“ řekl v úterý pirátský poslanec a místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík, když představil analýzu výnosů z EET od datového analytika Michala Škopa.

V případě jiného výpočtu by vliv EET byl záporný. „Kdyby ministerstvo použilo jiný odůvodněný koeficient, vliv EET na výběr DPH by byl záporný a dosahoval by hodnot minus dvě miliardy korun. Při rozšíření vládou používané metodiky na výběr DPH v celé ekonomice se vliv EET ‚projevuje‘ i v odvětvích, ve kterých nebylo EET zavedeno, a to jako nárůst 5,9 miliard korun, což je samozřejmě nemožné,” dodal Ferjenčík.

Zatímco ministerstvo na dotaz Pirátů uvedlo, že v roce 2017 přineslo EET veřejným rozpočtům 5,4 miliardy korun, podle pirátské analýzy může být výnos kdekoli v intervalu minus deset až plus deset miliard korun.

Pro analýzu si Piráti a Michal Škop vyžádali informace z ministerstva financí, jak odhadují údajný přínos EET na výběr daní. „Postup jsme zreplikovali a podrobili kritice, zda metoda dává smysl, nebo ne,“ vysvětlil Ferjenčík. „Data a závěry expertizy dokazují, že vláda vliv EET a kontrolních hlášení účelově nadhodnocuje, aby vyhověla číslům, která si předem chybně stanovila. Andrej Babiš si to prostě vycucal z prstu,” řekl Ferjenčík.

Výnosy z EET představované ministerstvem financí dle něj nejsou důvěryhodné. „Přesto, že se podařilo poměrně věrně zreplikovat výpočty ministerstva financí, samotné výsledné hodnoty nejsou důvěryhodné. Uváděné ‚přesné‘ výsledky jsou založeny jednak na nepřesných vstupních datech a hlavně není vůbec brán v úvahu možný efekt mnoha dalších vlivů,“ dodal Ferjenčík.

Novela EET zaparkovaná ve sněmovně

Novela EET, která zavádí třetí a čtvrtou vlnu elektronické evidence, je stále v prvním čtení zákonodárného procesu ve sněmovně. Vládě se zatím od června nepodařilo novelu posunout do druhého čtení. Třetí a čtvrtá vlna počítá s povinným EET pro lékaře, účetní či kadeřnice. Kdy pro ně bude EET platit, tak stále není jisté. 

Poslanci se začali novelou zabývat v září, debatu ale doprovázely rozsáhlé kritické projevy opozičních poslanců a spory s koaličními poslanci, kteří EET naopak hájili. Některé opoziční strany si za to vysloužily obvinění z obstrukcí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Osmý vládní pokus o prosazení dalších vln EET. Bude platit pro lékaře a řemeslníky?

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články