Osmý vládní pokus o prosazení dalších vln EET. Bude platit pro lékaře a řemeslníky?

Třetí a čtvrtá vlna EET

Osmý vládní pokus o prosazení dalších vln EET. Bude platit pro lékaře a řemeslníky?AKTUALIZUJEME 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Právníci, kadeřnice, lékaři či řemeslníci stále neví, kdy a zda se jich bude týkat EET. Vládní novela, která třetí a čtvrtou vlnu elektronické evidence tržeb zavádí, je už od loňského června v Poslanecké sněmovně. Od té doby se vládě ANO a ČSSD s podporou komunistů nepodařilo novelu posunout do druhého čtení zákonodárného procesu. Minulý týden se o neprojednávání dalších vln EET postarala sama ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Chyběla totiž ve sněmovně. Zákon o EET je vlajková loď premiéra Andreje Babiše (ANO). K jeho novele se ale poslanci v pátek nedostali, přestože byla na programu jednání sněmovny.

V září novelu o EET zdržovala opoziční ODS, která nešetřila výhradami. A zdržovala tak efektivně, že do daňového balíčku dokázala prosadit zvýšení limitů pro výdajové paušály pro podnikatele. V prosinci postup ODS do jisté míry zopakovali Piráti. Ti strávili ve sněmovně u řečnického pultu ve srovnání s ostatními kluby při projednávání novely EET nejvíc času.

Nyní avizuje pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík, že při příštím projednávání EET ve sněmovně hodlá rozporovat čísla, kterými Babiš i Schillerová dokazují kladný dopad EET na státní rozpočet. Podle Schillerové výnosy státu z EET loni vzrostly na 12,3 miliard korun. Tato čísla a metodiku výpočtů výnosů ve sněmovně před Vánoci kritizoval i předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Ke způsobu, jímž resort financí počítá výnosy z EET, se Ferjenčík vrátí. „Nechal jsem si čísla z ministerstva financí zanalyzovat nezávislým odborníkem a podle mého názoru si vláda čísla vymýšlí. Ve skutečnosti aplikují takovou metodiku, aby EET vycházelo jako výdělečné,“ řekl minulý týden Ferjenčík s tím, že k analýze se chystá vrátit na dalším pokusu projednat EET.

Novela EET byla na programu páteční schůze poslanců jako čtvrtý bod. Zákonodárce ale zaměstnala debata k vládnímu návrhu zákona k pobytu cizinců na území Česka a k EET se nedostali. Novela tak přijde na řadu zřejmě až v únoru.

Odklad EET pro lékaře, účetní, právníky a další profese způsobil Ústavní soud, který spuštění třetí a čtvrté vlny v prosinci 2017 zrušil. Kdy se těchto profesí EET bude nově týkat, závisí na tom, jak dlouho budou o novele jednat poslanci a senátoři. Povinnost EET pro další profese bude následovat půl roku pro účinnosti zákona. Kompletní zrušení EET chtějí opoziční TOP 09 i ODS.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Schillerová sama zařízla projednání EET. Zákon se odkládá posedmé

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články