OPEC+ se dohodl na únorovém a březnovém zvýšení těžby
TĚŽBA ROPY
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích deset spojenců se dohodlo na změně těžebních limitů na únor. Saúdská Arábie svou těžbu podle zdrojů agentury Reuters sníží pod stanovenou kvótu. V návrhu prohlášení po dnešním virtuálním setkání zástupců členských států skupiny OPEC+, z něhož citovala agentura Reuters, stojí, že Rusko a Kazachstán produkci naopak zvýší. Celkem podle něj skupina dodá na trh v únoru o 75.000 barelů denně více a dalších 75.000 barelů za den přidá v březnu. Dubnová těžební hodnota má být stanovena na dalším setkání, které se má uskutečnit 4. března, citovala agentura Reuters sdělení skupiny.
Podle ruské tiskové agentury TASS se dohodlo, že Rusko bude moci denně vytěžit o 65.000 barelů a Kazachstán o 10.000 barelů více. Tento nárůst vykompenzuje Saúdská Arábie. Produkce tak zůstane na stávající úrovni, což má uspokojit jak ty státy, které chtěly těžbu zvýšit, tak ty, které si změny nepřály.
Ceny ropy před dnešním oznámením výrazně rostly. K jejich zvyšování přispívá i napětí kolem Íránu, které zesílila pondělní zpráva, že íránské úřady zadržely v Hormuzském průlivu kvůli znečišťování moře jihokorejský tanker.
Kolem 18:00 SEČ vykazovala cena severomořské ropy Brent nárůst o 3,4 procenta na 52,85 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 4,1 procenta na 49,58 dolaru za barel.
OPEC+ tento měsíc už těžbu zvedl o 500.000 barelů denně. Někteří jeho členové vyjadřovali názor, že k dalšímu zvyšování není důvod, protože koronavirová pandemie nepolevuje. Kvůli rozdílným názorům se pondělní jednání celkem 23 států protáhlo do dnešního dne.
Mnoho zemí vyvážejících ropu se nachází v obtížné situaci. Pro svůj státní rozpočet naléhavě potřebují příjmy z ropného průmyslu, ale příliš velká nabídka by mohla způsobit tlak na ceny. Zásadní je další průběh pandemie a její hospodářské dopady.