Štvanice na homosexuály: Ruská organizace odvezla z Čečenska 114 ohrožených gayů

Hon na homosexuály

Štvanice na homosexuály: Ruská organizace odvezla z Čečenska 114 ohrožených gayůNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Organizace zvaná Ruská LGBT síť za poslední rok odvezla z Čečenska 114 osob, které byly vystaveny pronásledování kvůli své sexuální orientaci. Agentuře Interfax to dnes řekl zakladatel organizace Igor Kočetkov. Čečensko od loňského roku označují ochránci lidských práv za místo krutého týrání a mučení homosexuálů, kteří často beze stop mizejí a jejichž příbytky policie likviduje.

Ze 114 lidí, kteří Čečensko opustili, se 92 vystěhovalo do zahraničí, řekl Kočetkov. Jednačtyřicet osob, které vzala Ruská LGBT síť pod svou ochranu, bylo předtím nezákonně vězněno, bito a mučeno. Čtrnáct čečenských gayů policie varovala, že není schopna zaručit jim bezpečnost, pokud se nezavážou ke spolupráci. Osm osob se po odchodu z Čečenska vrátilo pod tlakem příbuzných domů, dva z nich jsou po smrti, prohlásil aktivista.

Skandál kolem čečenských gayů propukl po loňské zprávě opozičního ruského listu Novaja gazeta, že čečenská policie zadržela přes stovku mužů „podezřelých z homosexuality“ a že nejméně tři z nich byli zabiti. Aféra přesáhla ruské hranice, Moskva se ocitla pod palbou kritiky několika mezinárodních organizací. Loni na kauzu upozornili ruského prezidenta Vladimira Putina francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.

Čečenské vedení razie proti gayům popírá, místní autoritářský vůdce Ramzan Kadyrov prohlásil, že v jeho autonomní republice žádní homosexuálové nejsou. I dnes Kadyrovův mluvčí Interfaxu řekl, že zprávy o pronásledování gayů jsou „sprostá lež“. Čečenci se za homosexuály jen vydávají, aby měli šanci získat azyl v zahraničí, prohlásil mluvčí Alvi Karimov.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články