Android sdílí osobní informace uživatelů s výrobci zařízení i třetími stranami, říká nová studie
SHROMAŽĎOVÁNÍ DAT
Vědci z Trinity College Dublin a University of Edinburgh ve své nové studii uvádí, že zařízení s operačním systémem Android sdílejí závratné množství informací s výrobci zařízení a třetími stranami i při malé interakci s přístroji. Studie zatím není recenzovaná ani publikovaná žádným z vědeckých časopisů.
Vědci zjistili, že „i při minimální konfiguraci a nečinnosti telefonu přenášejí tyto varianty systému Android upravené výrobcem značné množství informací vývojářům operačního systému, a také třetím stranám (Google, Microsoft, LinkedIn, Facebook atd.), které mají předinstalované systémové aplikace“.
Skoro všechny varianty systému Android OS shromažďují informace o tom, jaké aplikace mají uživatelé nainstalované na svých zařízeních, píší autoři studie. Výrobci se tak mohou dozvědět třeba kterou ze seznamovacích aplikací jste použili jako poslední. Podle vědců se tato funkce nedá nijak vypnout.
Xiaomi posílá výrobcům i třetím stranám osobní informace ze „všech aplikací, které uživatel Xiaomi otevřel spolu s tím, jak dlouho byly otevřeny i v jaký čas dne,“ uvádí vědci ve studii. U značky Huawei snímá funkce Swiftkey informace o používání aplikací společnosti Microsoft.
Samsung, Xiaomi, Realme a Google podle zjištění studie sbírají sériová čísla hardwaru přístroje i ostatní identifikátory toho, komu zařízení patří.
Studie vyhodnotila, že jediný ze zkoumaných systémů, který můžou uživatelé používat aniž by jejich osobní data sdílela výrobní společnost s Googlem je varianta LineageOS s názvem e/OS.
Profesor Doughlas Leith z Trinity College Dublin spolu s doktorem Paulem Patrasem a Haoyu Liu z University of Edinburgh zkoumali data od šesti různých variant Androidu OS vyvinuté společnostmi Samsung, Xiaomi, Huawei, Realme, LineageOS a e/OS.