Lipovská přišla s policejní ochrankou, Dvořák má vysvětlit možný střet zájmů
RADA ČESKÉ TELEVIZE
Jednání Rady ČT se dále nesou v napjaté atmosféře. Radní Hana Lipovská vstoupila do budovy televize v doprovodu dvou policistů v civilu, v úvodu jednání pak obvinila generálního ředitele Petra Dvořáka z porušování zákona kvůli jeho majetkovému podílu v počítačové škole Gopas, u které si měla Česká televize objednávat několik školení. Rada pak v usnesení vyzvala Dvořáka, aby do pátku vysvětlil možný střet zájmů. Dvořák se středečního jednání rady neúčastní z rodinných důvodů.
Radní po Dvořákovi mimo jiné chtějí informace o tom, proč radě neoznámil svůj podíl v Gopasu, proč jej nejprve držel přes firmy v daňových rájích a později se rozhodl jej vlastnit napřímo nebo proč nevyzval ČT, aby s Gopasem neuzavírala žádné smlouvy. Generální ředitel má také sdělit, zda vlastní podíly v dalších firmách spolu s šéfem a spoluvlastníkem skupiny PPF Ladislavem Bartoníčkem.
Policie ČR v budově @CzechTv neprovádí úkony trestního řízení ani šetření jakkoli související s činností České televize. Policisté zde plní úkoly dle zákona, které souvisí s potenciálním ohrožením života a zdraví konkrétní fyzické osoby. #policiepha https://t.co/DkexYqkE6N
— Policie ČR (@PolicieCZ) April 7, 2021
Lipovská v dlouhém projevu na začátku jednání uvedla, že podle jejích zjištění Dvořák svým angažmá v počítačové škole porušuje zákon o ČT i kodex ČT. Upozornila na to, že Bartoníček řídí PPF, která je vlastníkem komerční televize Nova nebo O2 TV, což jsou konkurenti České televize. Po jejím přednesu bylo jednání rady na desítky minut přerušeno, radní řešili další postup. Nakonec hlasovali pro usnesení.
Mezitím pozornost budila i dvojice policistů v civilu, kteří doprovodili radní Hanu Lipovskou na jednání. Kvůli ověření jejich totožnosti dorazili do České televize i uniformovaní policisté. „Policisté zde plní úkoly dle zákona, které souvisí s potenciálním ohrožením života a zdraví konkrétní fyzické osoby,“ uvedla policie vysvětlení na Twitteru.
K přítomnosti dvou příslušníků @PolicieCZ v budově ČT. Na základě rozhodnutí policejního orgánu poskytují krátkodobou ochranu členovi Rady ČT. Žádný jiný zásah policie v budově ČT neprobíhá.
— Jan Hamáček (@jhamacek) April 7, 2021
Šéf ČT Dvořák ve vyjádření na webu televize pak tvrzení, že je ve střetu zájmů a že porušil zákon, popřel. Žádné smlouvy Gopasu s ČT sám nepodepisoval a ani o nich nevěděl. Gopas podle něj má 15 000 až 25 000 účastníků kurzů ročně, ale z ČT se IT kurzů firmy účastnilo jen několik jednotlivců za rok.
„Trvám na tom, že nejsem ve střetu zájmů a že na tom, že od 90. let vlastním podíl ve společnosti Gopas, která poskytuje IT školení, není nic nezákonného ani nemorálního,“ sdělil Dvořák. Ředitel ČT se podle něj ze zákona nesmí pouze podílet na podnikání v oblasti médií, ale vlastnictví podílů ve firmách z jiné oblasti zákon neomezuje.
Už na minulém zasedání rada řešila Dvořákovo angažmá v čele správní rady fotografické výstavní síně Leica Gallery. Nakonec pověřila dozorčí komisi, aby možný střet zájmů v souvislosti s Leica Gallery prověřila. Rada také na poslední chvíli do výroční zprávy o činnosti ČT za loňský rok dostala dovětek o neadekvátním prostoru pro zástupce strany SPD ve zpravodajských a diskusních pořadech s ohledem na její zastoupení ve Sněmovně. Podle některých mediálních expertů mohou tyto kroky vést k odvolání generálního ředitele.
Dvořák na Kavčí hory přišel na podzim 2011 po sedmi letech v čele komerční Novy. Od října 2017 vykonává druhý šestiletý mandát. Jeho vztahy s radou ČT se výrazně zhoršily po její loňské obměně, kdy do kontrolního orgánu zasedl novinář Pavel Matocha, který je nynějším předsedou rady, ekonomka a spolupracovnice Jany Bobošíkové Lipovská nebo moderátor Luboš Xaver Veselý.