Amazon přiznal, že přes asistenta Alexu odposlouchává domácnosti či kanceláře

Pozor, Alexa špehuje

Amazon přiznal, že přes asistenta Alexu odposlouchává domácnosti či kancelářeNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zaměstnanci Amazonu po celém světě mohou odposlouchávat klienty užívající virtuálního asistenta Alexu. Agentuře Bloomberg to sdělilo několik zaměstnanců a následně potvrdila i samotná společnost. Podle jejího mluvčího jde pouze o malý vzorek hlasových nahrávek, který má pomoci službu zlepšit. Podle bývalých a současných zaměstnanců zachycují nahrávky i to, co by neměly.

Každý pracovník, jejichž pracoviště leží od Bostonu po Costa Ricu, Indii či Rumunsko, musí údajně zpracovat až tisíc nahrávek denně. Zkoumat se mají nahrávky, s jejichž analyzováním měla Alexa potíže či je špatně zařadila, a pomáhat jí se tak „učit“. Tým pracovníků poslouchá nahrávky z domovů či kanceláří, přepisuje je, zaznamenává a poté „vrátí“ zpátky do systému ve snaze eliminovat výpadky v porozumění lidské řeči a zlepšení reakcí na příkazy.

Problémem je, že se k pracovníkům dostávají i nahrávky, které by si uživatelé určitě raději nechali pro sebe, jako je falešný zpěv ve sprše nebo dokonce nahrávky, které vytváří dojem kriminálního charakteru, jak vypověděli pracovníci agentuře Bloomberg. Přestože k zapnutí Alexy slouží jakési „probouzecí“ slovo, kvůli nedokonalostem či velmi podobným slovům může dojít k aktivaci i nechtěně vydáním nějakého zvuku, jako je kýchnutí, či nesouvisející konverzace.

Došlo tak na nahrávku falešně zpívající ženy ve sprše, ale také na křičící dítě volající o pomoc či cosi, co připomínalo znásilnění. Pracovníci, kteří jsou pak takovýmto prožitkem nutně rozrušení, nemohou nic dělat. Když zaměstnanci požádali o radu, co v takových případech dělat, dostali odpověď, že není záležitostí Amazonu do takovýchto případů zasahovat.

Podle mluvčího společnosti zaznamenává Amazon pouze extrémně malé množství vzorků z nahrávek. To vše pro zlepšení služeb pro zákazníky. „Máme striktní technické a operační pojistky a politiku nulové tolerance v možnostech zneužití našeho systému. Zaměstnanci nemají přímý přístup k informacím, díky kterým by mohli během práce identifikovat konkrétní osobu nebo účet,“ napsal Bloombergu mluvčí Amazonu v prohlášení.


Čtěte dále: Facebook bude respektovat mrtvé. Pomůže mu umělá inteligence

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články