Transparency International je zkorumpovaná neziskovka a Ondráčka lže, vzteká se Babiš

Babiš versus Ondráčka

Transparency International je zkorumpovaná neziskovka a Ondráčka lže, vzteká se BabišNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov
Sdílet:

Premiér Andrej Babiš se ohradil vůči nařčení Transparency International, že stále ovládá Agrofert, který by měl proto přijít o dotace. Babiš na středeční tiskové konferenci označil šéfa české pobočky TI Davida Ondráčku za lháře. Neziskovka je podle něj zkorumpovaná, protože bere peníze od politiků a z Bruselu, řekl to v odpovědi na otázku novinářky z DVTV.

„Pan Ondráčka lže a lže účelově. Pan Ondráčka je neziskovka, podle mého názoru zkorumpovaná. Pan Ondráčka dostal 8,4 milionu korun od ministerstev. Jak může Transparency, nezávislá, brát peníze od politiků, ministrů, z Bruselu a z OLAFu?“ reagoval Babiš na dotaz ohledně informací Transparency International, že stále ovládá Agrofert. 

Ondráčka v rozhovoru pro Echo24 potvrdil, že OLAF opravdu částečně financuje TI: „Je to pravda. Je to jeden z našich asi padesáti jiných zdrojů. My jsme měli vzdělávací aktivity kolem evropských fondů pro úředníky a některé projekty se financovaly v rámci přes OLAF. Je to ale úplně normální věc. OLAF má jednak svoji vyšetřovací část, která šetří. Poté má i grantovou část, která podporuje univerzity, vzdělávací centra nebo organizace jako jsou Transparency.“

Babiš rovněž připomněl sestavování vlády po volbách v roce 2013, kdy se o Ondráčkovi mluvilo jako o kandidátovi ANO na ministra vnitra: „Takže pan Ondráčka, který se u nás ucházel o místo ministra vnitra před volbami 2013 a nechtěl, protože neměl na to odvahu. A po volbách 2013 přišel, že by to teda vzal, není pro mě důvěryhodná osoba.“

Ondráčka pro Echo24 připustil, že podobné útoky čekal: „Já jsem očekával tyto útoky na svou osobu. Jsou snadno vyvratitelné. Premiér Babiš tím chce jen odvádět pozornost a měl by se soustředit na vysvětlení, jak to tedy se zbavením se Agrofertu bylo. Jednoduše nesnažit se odvádět pozornost, nic jiného za tím není.“ 

Transparency International letos v červnu upozornila na dokument ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru, ze kterého vyplývají jména pěti osob ovládajících společnosti Agrofert. Mezi nimi je i Andrej Babiš. Podle TI je Babiš zakladatelem svěřenských fondů AB private trust I a AB private trust II, do nichž Agrofert vložil. Zároveň je v postavení obmyšleného, tedy osoby, v jejíž prospěch má být plněno ze strany fondů. 

Zákon o střetu zájmů členům vlády zakazuje být ovládající osobou firem, které provozují rozhlas či televizi nebo vydávají noviny. Firmy ministrů se také nemohou ucházet o dotace a veřejné zakázky. Babiš svůj majetek kvůli zákonu převedl do svěřenského fondu, který dnes ovládá jeho manželka Monika a právníci.

Otázkou, zda premiér Andrej Babiš stále ovládá holding Agrofert a vlastní média, se zabývají úředníci z malé radnice v Černošicích, kam začátkem srpna dorazil podnět Transparency International ČR (TI), podle něhož premiér porušuje zákon o střetu zájmů. TI připravuje i druhý podnět, tentokrát pro Evropskou komisi. Hotový by mohl být v půlce září. Zaměří se v něm na otázku oprávněnosti čerpání evropských dotací holdingem Agrofert.

Obdobný problém s Agrofertem mají i Piráti. Domnívají se, že velké zemědělské firmy včetně Agrofertu braly peníze z dotací nezákonně a měly by je vrátit. Agrofert do loňského února patřil současnému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který jej pak vložil do svěřenských fondů. Agrofert, který je největší skupinou v českém zemědělství a potravinářství, měl loni tržby přes 155 miliard korun a 33 000 pracovníků.

Čtěte také: Podle Babiše má Stuchlík za sebou Harvard, přitom se tam jen mihnul 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články