1 Babiš versus Ondráčka

Transparency International je zkorumpovaná neziskovka a Ondráčka lže, vzteká se Babiš

, NOVÉ

Témata:

Premiér Andrej Babiš se ohradil vůči nařčení Transparency International, že stále ovládá Agrofert, který by měl proto přijít o dotace. Babiš na středeční tiskové konferenci označil šéfa české pobočky TI Davida Ondráčku za lháře. Neziskovka je podle něj zkorumpovaná, protože bere peníze od politiků a z Bruselu, řekl to v odpovědi na otázku novinářky z DVTV.

„Pan Ondráčka lže a lže účelově. Pan Ondráčka je neziskovka, podle mého názoru zkorumpovaná. Pan Ondráčka dostal 8,4 milionu korun od ministerstev. Jak může Transparency, nezávislá, brát peníze od politiků, ministrů, z Bruselu a z OLAFu?“ reagoval Babiš na dotaz ohledně informací Transparency International, že stále ovládá Agrofert. 

Ondráčka v rozhovoru pro Echo24 potvrdil, že OLAF opravdu částečně financuje TI: „Je to pravda. Je to jeden z našich asi padesáti jiných zdrojů. My jsme měli vzdělávací aktivity kolem evropských fondů pro úředníky a některé projekty se financovaly v rámci přes OLAF. Je to ale úplně normální věc. OLAF má jednak svoji vyšetřovací část, která šetří. Poté má i grantovou část, která podporuje univerzity, vzdělávací centra nebo organizace jako jsou Transparency.“

Babiš rovněž připomněl sestavování vlády po volbách v roce 2013, kdy se o Ondráčkovi mluvilo jako o kandidátovi ANO na ministra vnitra: „Takže pan Ondráčka, který se u nás ucházel o místo ministra vnitra před volbami 2013 a nechtěl, protože neměl na to odvahu. A po volbách 2013 přišel, že by to teda vzal, není pro mě důvěryhodná osoba.“

Ondráčka pro Echo24 připustil, že podobné útoky čekal: „Já jsem očekával tyto útoky na svou osobu. Jsou snadno vyvratitelné. Premiér Babiš tím chce jen odvádět pozornost a měl by se soustředit na vysvětlení, jak to tedy se zbavením se Agrofertu bylo. Jednoduše nesnažit se odvádět pozornost, nic jiného za tím není.“ 

Transparency International letos v červnu upozornila na dokument ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru, ze kterého vyplývají jména pěti osob ovládajících společnosti Agrofert. Mezi nimi je i Andrej Babiš. Podle TI je Babiš zakladatelem svěřenských fondů AB private trust I a AB private trust II, do nichž Agrofert vložil. Zároveň je v postavení obmyšleného, tedy osoby, v jejíž prospěch má být plněno ze strany fondů. 

Zákon o střetu zájmů členům vlády zakazuje být ovládající osobou firem, které provozují rozhlas či televizi nebo vydávají noviny. Firmy ministrů se také nemohou ucházet o dotace a veřejné zakázky. Babiš svůj majetek kvůli zákonu převedl do svěřenského fondu, který dnes ovládá jeho manželka Monika a právníci.

Otázkou, zda premiér Andrej Babiš stále ovládá holding Agrofert a vlastní média, se zabývají úředníci z malé radnice v Černošicích, kam začátkem srpna dorazil podnět Transparency International ČR (TI), podle něhož premiér porušuje zákon o střetu zájmů. TI připravuje i druhý podnět, tentokrát pro Evropskou komisi. Hotový by mohl být v půlce září. Zaměří se v něm na otázku oprávněnosti čerpání evropských dotací holdingem Agrofert.

Obdobný problém s Agrofertem mají i Piráti. Domnívají se, že velké zemědělské firmy včetně Agrofertu braly peníze z dotací nezákonně a měly by je vrátit. Agrofert do loňského února patřil současnému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který jej pak vložil do svěřenských fondů. Agrofert, který je největší skupinou v českém zemědělství a potravinářství, měl loni tržby přes 155 miliard korun a 33 000 pracovníků.

Čtěte také: Podle Babiše má Stuchlík za sebou Harvard, přitom se tam jen mihnul 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.