Na trase mezi Etiopií a Keňou se zřítilo etiopské letadlo se 157 lidmi. Zahynuli i čtyři Slováci

Na trase mezi Etiopií a Keňou se zřítilo etiopské letadlo se 157 lidmi. Zahynuli i čtyři SlováciAKTUALIZOVÁNO
Krátké zprávy

letecké neštěstí

Echo24

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo na trase z Addis Abeby do Nairobi. Na palubě bylo podle mluvčího Ethiopian Airlines 149 pasažérů a osmičlenná posádka. Všichni jsou mrtví. S odvoláním na mluvčího letecké společnosti Ethiopian Airlinesto oznámil server BBC. Úřad etiopského premiéra oznámil, že si nehoda vyžádala lidské životy. Letadlo havarovalo v blízkosti Addis Abeby.

Letadlo se zřítilo na trase z Addis Abeby do Nairobi šest minut po startu. Podle aerolinek v něm bylo 149 cestujících a osmičlenná posádka, dohromady lidé ze 33 zemí. České ministerstvo zahraničí podle svého mluvčího Roberta Řeháka zatím nemá zprávy, že mezi cestujícími byli Češi.

Při havárii zahynuli také manželka, dcera a syn poslance vládní Slovenské národní strany Antona Hrnka. Hrnko, který je předsedou výboru pro obranu a bezpečnost slovenské sněmovny, to napsal na facebooku. Poslanci i pozůstalým čtvrté slovenské oběti nehody, kterou je podle listu Pravda pracovnice charity, kondoloval i slovenský prezident Andrej Kiska. Úmrtí čtyř slovenských občanů potvrdilo slovenské ministerstvo zahraničí.

Příčina pádu letadla zatím není zcela jasná. Švédský server flightradar24, který sleduje letecký provoz, oznámil, že letadlo nemělo po startu „stabilní vertikální rychlost“. Podle České televize uvedla společnost Ethiopian Airlines, že pilot hlásil potíže a žádal o povolení k návratu. 

„Úřad předsedy vlády chce jménem vlády a etiopského lidu vyjádřit nejhlubší soustrast rodinám, které ztratily své blízké, kteří byli dnes ráno v letadle Boeing 737 společnosti Ethiopian Airlines při pravidelném letu do Nairobi,“ stojí v twitterové zprávě. Lítost nad neštěstím vyjádřil na twiteru také keňský prezident Uhuru Kenyatta.Mluvčí letecké společnosti řekl, že kontakt s posádkou byl přerušen v 8:44 ráno (6:44 SEČ) nad Bishoftu, které leží 62 kilometrů jihovýchodně od etiopské metropole. Letadlo z Addis Abeby odstartovalo v 8:38 místního času.

Podle vedení aerolinek je mezi mrtvými 32 Keňanů a 17 Etiopanů, dále občané Británie, Francie, USA a Kanady. Čínská státní televize informovala, že v letadle bylo osm občanů Číny, podle keňských zdrojů bylo na palubě sedm Britů. Web Pravda.sk informoval, že v letadle cestovali nejméně dva Slováci. Je to prý manželka a syn známého slovenského politika a Pravda.sk zná jejich totožnost. O jménech ale nemůže informovat dříve, než zpráva nebude potvrzena oficiálně. Slovenské ministerstvo zahraničí oznámilo, že oficiální informace od etiopských úřadů zatím nemá. Podle něj aerolinky zablokovaly zveřejnění seznamu cestujících, dokud se počet obětí nepotvrdí.

Svědci uvedli, že letadlo začalo po dopadu hned hořet a že na místě vznikl tak velký žár, že se k místu mohli hasiči přiblížit až po několika hodinách. Na fotografiích je vidět rozrytá zem. „Všechno shořelo, nejdříve nad tím létaly vrtulníky,“ sdělil svědek.

Státní Ethiopian Airlines se označuje za největší leteckou společnost v Africe. Zřídila už informační linku, která bude k dispozici rodinám a přátelům lidí, kteří byli v letadle. Některé lety z Addis Abeby byly ráno zrušeny nebo zpožděny. Ethiopian Airlines má flotilu 100 letadel a loni přepravila přes deset milionů pasažérů.

Lidé čekající na příbuzné v Nairobi, tvrdí, že jim tamní letiště neposkytuje informace. Keňský ministr dopravy James Macharia řekl, že úřady zatím nedostaly seznam pasažérů.

Podle dostupných zpráv letadlo, které se zřítilo, byl nový model Boeingu 737 MAX. Právě tento typ letadla loni v říjnu spadl do Jávského moře na letu z Jakarty se 189 lidmi na palubě. Firma Boeing tehdy vydala upozornění, že vadný senzor může posádce zkomplikovat ovládání stroje, což „může vést k nárazu do terénu“. Za pravděpodobnou příčinu nehody indonéského letadla se uváděl automatický systém ovládající stabilizátory. Dostával zřejmě špatné vstupní informace o rychlosti a výšce a namířil letoun dolů. Údaje obsažené v nalezeném záznamníku letu potvrdily, že stroji špatně fungoval ukazatel rychlosti, a to při čtyřech jeho posledních letech. Společnost Lion Air, které letadlo patřilo, přitom tvrdila, že problémy byly odstraněny.

Společnost Ethiopian Airlines měla naposledy velkou nehodu v roce 2010, kdy její letadlo spadlo krátce po startu z Bejrútu. Zabilo se tehdy 90 lidí.

 

Čtěte také: ANO v Brně krvácí. Potápí je El-Talabani, klíčový svědek i obviněný

„Nemá odvahu, fatálně selhala“. Maláčovou kritizují za rezignaci na reformu důchodů

Související články