Lžete a smějeme se vám. Starosta Řeporyjí Novotný školil moderátory ruské televize
ŽIVÝ VÝSTUP
Starostovi Pavlu Novotnému z pražských Řeporyjí, které mají něco málo přes 4000 obyvatel, se podařilo rozvířit mediální dění v Rusku natolik, že se stal hostem v nejsledovanějším čase v dominantní ruské televizi Rossia 1, kde dokonale prokázal umění politického trollingu. Moderátorům, diskutujícím ve studiu a prakticky celému Rusku tento kontroverzní starosta z ODS řekl, že Rusko neustále lže a překrucuje historii.
Vše vyvolal ruský odpor k záměru Řeporyjí postavit v této městské části sochu vlasovcům, tedy vojákům, kteří osvobodili Prahu ještě před příchodem sovětské Rudé armády. Novotný obvinil Rusy ze lhaní a v živém vstupu očividně zaskočeným moderátorům připomněl Katyňský masakr či pakt Ribbentrop-Molotov.
Moderátorka starostu v úvodu obvinila z rusofobie a snahy o reinkarnaci nacismu, protože chce stavět pomník generálu Andreji Vlasovovi. „Usmívám se, protože říkáte jenom lži. Nestavíme pomník Vlasovovi. Stavíme pomník 300 padlým vojákům Ruské osvobozenecké armády, kteří padli při osvobozování Prahy,“ řekl starosta Novotný, který se celou dobu rozhovoru tvářil pobaveně a často se ušklíbal.
Další z účastníků debaty pak označil vlasovce za vrahy, kteří zabíjeli v Polsku. Novotný na to překvapeným moderátorům odvětil, že poté, co sami Rusové udělali v Katyni, nemají právo mluvit o zabíjení v Polsku. V živém vysílání tak na účastníky debaty vytáhl pro Rusy velmi citlivé téma. „Popravovali jste Poláky v Katyni, jednali jste s Ribbentropem,“ řekl Novotný s odkazem k paktu Ribbentrop-Molotov.
Další z účastníků debaty řekl, že se Novotný chystá stavět sochu vrahovi, který byl odsouzený v Norimberských procesech. Na to se Novotný opět rozesmál. „Proč se šklebíte? Jste klaun nebo jste utekl z blázince? Nebo jste přece jen politik?“ odpovídal rozrušený účastník na ruské straně. „Prosím vás, řekněte tomu zfetovanému nebo opilému pánovi, že během Norimberského procesu se o vlasovcích nemluvilo,“ odpověděl mu Novotný a opět nařkl ruskou televizi ze lhaní.
Co já jsem právě předvedl v živém vysílání, to se podle mě v záznamu neobjeví. Histeričtí hosté ve studiu, hysterické publikum smál jsem se jim, dělal, že usínám, mluvil o Katyni, utnuli mě po 5ti min z 15:-)🥳Jednoho jsem obvinil, že je zfetovaný:-) https://t.co/Lk3n1za5Je
— Pavel Novotný (@PavelNovotnak) November 29, 2019
„My se tady tomu v Česku normálně smějeme. Podle našeho názoru melete naprosté nesmysly. Nikoho váš názor v Česku nezajímá, protože je zkreslený,” řekl dále Novotný. Podle něj má podporu obyvatel v Česku a na názoru Ruska nezáleží. Ruská strana ho v debatě pro změnu častovala urážkami jako „hlupák“ či „darebák“ a rozrušená moderátorka diskusi s Novotným po několika minutách ukončila, ačkoliv měla trvat podle starosty Novotného 15 minut.
Ruská osvobozenecká armáda (ROA) – organizace v období druhé světové války složená z ruských vojenských zajatců, kteří především v prvních fázích války padli do německého zajetí a později – dobrovolně či z donucení – bojovali proti Sovětskému svazu. Označení Vlasovci pochází ze jména jejich velitele generála Vlasova. Nacisté s vyzbrojením ROA a jejím nasazením do bojů dlouho váhali a odhodlali se tak až ke konci války.
Osvobození Prahy
ROA začala navazovat kontakty na konci dubna s českým odbojem, který se s S ROA dohodl na pomoci při pražském povstání. 5. května 1945 se začaly přesunovat jednotky ROA ze Suchomast do Prahy, kam dorazily brzy ráno o den později. Vlasovovi, obsazovali pod velením Sergeje Buňačenka v Praze důležité opěrné body a uzly a ovládli velkou část Prahy a jejího předměstí. Revoluční Česká národní rada se 7. května rozhodla odmítnout další pomoc od ROA, a tak vlasovci 8. května v ranních hodinách Prahu opustili.
Sovětská Rudá armáda přijela do Prahy až 9. května v době, kdy hlavní boje o město už skončily a v Praze zůstaly jen ty německé jednotky, které se nesmířily s oficiální kapitulací. Podle historiků zemřelo při osvobození Prahy zhruba 300 příslušníků ROA a 30 vojáků Rudé armády. Sovětský svaz uvádí mnohem větší číslo zemřelých při osvobození Prahy, do něj však jsou započítání i lidé, kteří padli v předchozích dnech či týdnech.
ROA se po opuštění Prahy chtěla dostat do zajetí k Američanům, ti však zajaté vojáky okamžitě předávali zpět Sovětskému svazu. Velitelé ROA byli popraveni, běžní vojáci, kteří unikli popravám, skončili na dlouhá léta v gulagu.
Zájem ruské televize vyvolala aktivita starosty Novotného v posledních dnech. V reakci na protest ruského velvyslanectví v Praze se totiž rozhodl napsat dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, v němž uvedl, že Řeporyje jsou suverénní městskou částí, která o budování pomníků rozhoduje sama, a to po veřejné diskusi. „Nebudeme o našem záměru zbudovat jim (vlasovcům) pomník ani o jejich historické roli s nikým zvenčí diskutovat a už vůbec o tom nebudeme diskutovat s Ruskem, symbolem okupační moci, lži a porušování lidských práv,“ uvedl Novotný v dopise, který dovezl ve středu na multikáře komunálních služeb s vlajkou Řeporyjí na ruskou ambasádu. Několikrát starostu také navštívily štáby ruských televizí.
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček již dříve médiím řekl, že jeho úřad je s ruskou stranou v kontaktu, ale že jde o záležitost samosprávy, za kterou nemůže rozhodovat vláda. „Já musím říct a zdůraznit, že za zahraniční politiku odpovídá vláda a jsme demokracie, takže názory na některé věci se můžou lišit,“ řekl Petříček novinářům po sobotním jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana k zahraniční politice. Zdůraznil však, že jde také o zodpovědnost. „Respektuji, když místní samospráva má své záměry, zároveň myslím, že by také komunální politici měli respektovat nějaké dlouhodobé směřování české zahraniční politiky,“ dodal šéf diplomacie.
Čtěte dále: Čína a Rusko nejsou naši nepřátelé, NATO se má soustředit na terorismus, řekl Macron
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.