Nikam nechoďte, seďte doma. Nemůžeme vyloučit ani lockdown, oznámil Babiš
KORONAVIROVÁ OPATŘENÍ
Zůstaňte opravdu doma s rodinou, běžte do lesa nebo na kolo. Takto vyzýval premiér Andrej Babiš (ANO) veřejnost k dodržování nových opatření oznámených ve čtvrtek ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). „Nevím, jestli opravdu už ty informace o počtu mrtvých donutí ty, kteří odmítají nosit roušky, věřit tomu, že je tu opravdové nebezpečí,“ řekl Babiš. Prymula zase vyzval zdravotníky pracující v jiných profesích, aby při boji proti epidemii byli nápomocní.
Premiér nevyloučil v té souvislosti ani tzv. lockdown, tedy nutnost kompletního uzavření ekonomiky jako na jaře v počátcích epidemie covidu-19. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) podle něj pracuje na programech, které podnikatelům nahradí ztráty způsobené vládními opatřeními.
Premiér vyzval lidi, aby situaci kolem viru přestali zlehčovat a důrazně požádal, aby opatření dodržovali. Lidé v Česku podle něj jistě mají opatření „plné zuby“, ale virus musí porazit všichni společně. „Situace skutečně není dobrá. Situace je velmi vážná. Máme velký výskyt viru, který se šíří komunitně. Virus se chová jinak než na začátku roku,“ prohlásil.
Prymula mluvil o omezení kapacit zdravotnictví a počtu zaměstnanců. „Budeme potřebovat ruku každého z nás, chceme vyzvat zdravotníky i v jiných profesích, aby pomohli,“ řekl Prymula s tím, že za jediný den se covidem-19 nakazilo 85 lékařů a téměř 200 sester.
Pomoc pro podnikatele bude cílenější než na jaře, slibuje Babiš
Chystaná státní pomoc pro podnikatele omezené vládními opatřeními proti covidu-19 by měla být podle Babiše cílenější než na jaře. Kompenzace se budou řešit především příští týden. „Dejte nám nějaký čas a příští týden to bude hlavní úkol především ministra Havlíčka,“ řekl Babiš. Diskutovat se bude mimo jiné o odpuštění odvodů na sociální pojištění firmám do 50 zaměstnanců, což požaduje například Hospodářská komora. V rámci programu Antivirus C toto opatření platilo od června do srpna.
Babiš řekl, že se na vládu obrací řada zástupců za stejné obory. Vybídl proto svazy, aby se sjednotily a s vládou o jednotlivých hospodářských odvětvích mluvily jedním hlasem. „Chtěli bychom to dělat cíleně, ne plošně jako za první vlny (epidemie), protože to nás stálo dnes už 200 miliard korun,“ řekl ke kompenzacím.