VIDEO: Podivná policejní rekognice v případu Nečesaný

Kauza Nečesaný

VIDEO: Podivná policejní rekognice v případu NečesanýNOVÉ
Lukáš Nečesaný Foto:

FOTO: Reprofoto ČT

Domov

Echo24

Krajský soud v Hradci Králové v pondělí zprostil Lukáše Nečesaného z pokusu o vraždu hořické kadeřnice z února 2013. Soud se zabýval kauzou už popáté, třikrát Nečesaného uznal vinným a ten dvakrát skončil ve vězení. Pozornost na sociálních sítích nyní opět přitahuje podivná policejní rekognice v této kauze z roku 2013. Video zachycující její průběh v nemocnici u zraněné kadeřnice je dostupné na YouTube.

Video z února 2013 zachycuje nemocniční pokoj, na kterém muž ukazuje tváře možných pachatelů ženě na lůžku. Ve fotoalbu byly použity fotky z občanských průkazů náhodných figurantů včetně fotografie Nečesaného.

„Nyní vám předložím fotoalbum číslo jedna. Vy si zkusíte prohlédnout všechny fotografie a zkusíte označit osobu, která vás dne 21. 2. 2013 kolem 17. hodiny napadla s klackem v ruce, ano?“ ptá se muž ženy. Poté jí ukazuje fotografie šesti mladých mužů a vybízí ji, aby rozhodla podle trvalých znaků a nedbala na to, zda má pachatel například delší vlasy. 

Poté, co si žena fotografie prohlédla, ukázala nevýrazným gestem na stranu, kde byla vytištěna fotografie Nečesaného ještě s druhou fotografií jiného člověka. Následně muž celý proces zopakoval a ukázal ženě druhé fotoalbum s proházenými tvářemi možných pachatelů. Když ji vyzval, aby pachatele identifikovala i zde, žena opakovaně tvrdila, že pachatel je pouze v prvním fotoalbu, a následně zvolila v albu úplně jinou fotografii než poprvé. 

Deník Blesk už před časem zveřejnil postoj soudce Miroslava Mjartana: „Výpovědi poškozené nebyly konzistentní ani neměnné, v podstatných okolnostech se rozcházela, chybí jí 100% paměťová stopa na dobu těsně před událostí a po události, a nelze tak u ní vyloučit amnézii, respektive ve světle uplatněné obhajoby ji soud musí připustit, a proto nelze učinit závěr, že její výpověď je hodnověrná.“

Závěr rekognice uvedený v protokole podle něj neodpovídá obrazovému a zvukovému záznamu z tohoto úkonu. Poškozená totiž ukázala na fotografii, na níž nebyl obžalovaný Nečesaný, ale jiná osoba. Ve druhém kole navíc obžalovaného jako pachatele úplně vyloučila.

Podle spisu mladík ženu napadl 21. února 2013 těsně před koncem pracovní doby. Kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy a ukradl jí doklady a více než 10 000 korun z tržby a peněženky, uváděla obžaloba. Vážně poraněnou ženu našel později její syn, život jí zachránili lékaři hradecké nemocnice.

Čtěte také: Soud znovu zprostil obžaloby Lukáše Nečesaného, žalobce přitom požadoval 13 let

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.