1 Vymění ANO Nachera?

ANO odložilo debatu o pražské kandidátce na příští týden, jinde už rozhodlo

NOVÉ

Témata: , ,

Celostátní výkonný výbor hnutí ANO zatím neschválil pražskou kandidátní listinu do podzimních komunálních a senátních voleb. K jednání o kandidátce v hlavním městě, kde se spekuluje o nahrazení lídra Patrika Nachera, se výbor vrátí příští pondělí. Novináře o tom po skončení pondělního jednání informoval místopředseda hnutí a šéf jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek. Ostatní kandidátky výbor schválil, podle Faltýnka prošly drobnými úpravami.

Kandidátky podle Faltýnka zůstaly víceméně v podobě, v jaké je navrhly krajské sněmy. Vedení hnutí nepřistoupilo k výměně žádného z lídrů ve velkých městech.

Shody se zatím nepodařilo dosáhnout v případě hlavního města. Nachera jako kandidáta na primátora vybrali pražští členové ANO v referendu, podle stanov hnutí nicméně může vedení do podoby kandidátek zasáhnout. 

V médiích se v poslední době objevily spekulace o tom, že Nacher by mohl být vyměněn, protože se v některých případech staví kriticky k postojům vedení hnutí. Deník Právo uvedl, že by ho mohl nahradit podnikatel Petr Stuchlík, zakladatel firmy Fincentrum, která se zabývá finančním poradenstvím.

Faltýnek po dnešním jednání uvedl, že výkonný výbor jednomyslně schválil pravidlo proti kumulaci funkcí. Kandidáti, kteří jsou zároveň poslanci, si v případě úspěchu ve volbách a získání pozice primátora či uvolněného radního budou muset vybrat jen jednu z funkcí.

Komplikace při výběru kandidáta na primátora mělo ANO v Praze i před posledními komunálními volbami v roce 2014. Kandidátku v Praze měl původně vést bývalý primátor Jan Kasl, další variantou byla podnikatelka Martina Schopperová. Nakonec byla jedničkou Andriana Krnáčová, která se po vítězství ve volbách ujala postu primátorky. Letos kandidovat nehodlá.

Čtěte také: Vymění ANO kandidáta na primátora Prahy? Nachera může nahradit Stuchlík

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.