Nepřijmeme ani jednoho uprchlíka, zopakoval Babiš v Itálii Contemu. Citoval i Komenského

Babiš v Itálii

Nepřijmeme ani jednoho uprchlíka, zopakoval Babiš v Itálii Contemu. Citoval i KomenskéhoAKTULIZOVÁNO 2
Domov
Sdílet:

Předseda vlády Andrej Babiš po své návštěvě Itálie zopakoval, že Česko nepřijme ani jednoho uprchlíka. Řešením migrační krize je podle něho kombinace finanční podpory státům jako je Itálie, zemím severní Afriky a také těm africkým státům, odkud migranti přicházejí. Podle Babiše se názory obou zemí na přerozdělování uprchlíků liší, jeho italský protějšek Giuseppe Conte to prý chápe.

Šéf české vlády potvrdil, že obě země se liší v názoru na přerozdělování uprchlíků. „Jasně jsem řekl, že to nemůže být řešení, že jsme čtyři roky zbytečně řešili kvóty a zbytečně jsme ztratili čas. Je potřeba, aby Evropa přijala systémové opatření na zastavení ilegální migrace. Babiš v té souvislosti českým novinářům potvrdil, že Contemu zopakoval, že Česká republika nepřijme ani jednoho migranta. „On to chápe, protože zkrátka to není to řešení,“ prohlásil Babiš.

Babiš potvrdil, že s Contem hovořil mezi čtyřma očima asi půl hodiny a pak následoval ještě pracovní oběd. Vysvětlil mu svůj názor na řešení evropské migrace, které podle Babiše spočívá v podpoře státům, jako jsou Řecko, Itálie, Malta a Španělsko. „Oni musí zastavit ilegální migraci a na to jsou samozřejmě potřeba peníze. A pak je to o vyjednávání se severní Afrikou,“ uvedl Babiš. Nejdůležitější je podle něj v tomto ohledu Libye.

„Itálie dosáhla v migraci obrovských úspěchů, protože zásadně snížila příliv migrantů, a na tom se zásadně podílí libyjská pobřežní stráž,“ zdůraznil Babiš. Podle něj je třeba, aby severoafrické státy ilegální migraci zastavily na své jižní hranici.

Komenského socha pro Řím

V rámci své protiimigrační diplomacie chce Babiš věnovat římskému parku Villa Borghese sochu Jana Amose Komenského při příležitosti 350. výročí úmrtí učitele národů, které připadá na rok 2020. „Bude to takové gesto od našeho státu. Jan Amos Komenský říkal, že řešení migrace není přesídlování národů, ale jejích vzdělávání. Pokud budou lidé vzdělaní, tak zůstanou doma a nebudou chtít jít jinam do Evropy,“ podotkl premiér.

Babiš v Římě navštívil i velitelství námořních sil EU ve Středozemním moři EUNAVFOR MED Sophia, na jejichž úkolech se podílí i čeští vojáci. Kromě boje s pašeráky lidí se tyto jednotky podílí i na záchraně migrantů, od svého vzniku v roce 2015 jich zachránili téměř 45.000 a ke stíhání předali 151 osob podezřelých z pašeráctví lidí. Podle plukovníka Pavla Mrůzka z velitelství v Římě, s nímž se premiér také sešel, je činnost této operace silně ovlivňována politickou situací v Evropě. „K dispozici jsou statistiky, které hovoří o významné redukci aktivit pašeráků… Rok 2018 je velice úspěšným v tomhle ohledu,“ řekl Mrůzek českým novinářům.

Podle Babiše je důležité, aby tato operace pokračovala. Poukázal na to, že Itálie pohrozila tím, že se na operaci přestane podílet, pokud se nenajdou jiné přístavy než italské nebo maltské pro vyloďování migrantů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Díky návštěvě velitelství Sophie se Babiš údajně dověděl například i to, že migranti za cestu pašerákům platí 2000 až 5000 dolarů (přibližně 44 000 až 110 000 korun). Upozornil, že mise si stěžuje na nedostatečné kompetence, například pokud jde o vstup na podezřelou loď.

S Contem Babiš hovořil i o návrhu rozpočtu EU. Tomu vyčítá například „obrovský nárůst“ nákladů na unijní struktury. Babiš se však pozastavil také nad navrhovaným navýšením rozpočtu na ochranu vnějších hranic EU z 13 na 35 miliard eur.

Babiš se v úterý sešel také s římskou primátorkou Virginií Raggiovou. Oznámil, že Česká republika by ráda věnovala sochu Jana Amose Komenského do parku vily Borghese při příležitosti 350. výročí úmrtí „učitele národů“ v roce 2020. Má jít o gesto vyjadřující „tradiční přátelské vztahy“.

Conte pozval Babiše do Itálie v červenci poté, co český premiér odmítl italskou žádost o pomoc s částí ze 450 migrantů zachráněných z lodi ve Středomoří. Babiš tehdy uvedl, že EU musí vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jen zhoršuje.

Z Itálie Babiš odletěl na Maltu, kde se setkal s předsedou vlády Josephem Muscatem. S ním hovořil o migraci, ale například i o rozpočtu EU. Muscat po schůzce řekl, že v některých otázkách zůstávají jejich názory rozdílné, ale ocenil přímost, s jakou Babiš své názory říká. Babiš se Muscatem shodl, že jedním z důležitých bodů při řešení migrace je spolupráce se zeměmi na severu Afriky.

Čtěte také: Najde Babiš dohodu? Do Itálie jede s tezí „nepřijmeme ani jednoho migranta“

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články