Najde Babiš dohodu? Do Itálie jede s tezí „nepřijmeme ani jednoho migranta“
Babiš se setká s Contem
Nepřijmeme ani jednoho migranta a ohledně migrace se má hledat celoevropské řešení. S takovou pozicí míří předseda vlády Andrej Babiš na jednání do Říma s italským premiérem Giuseppem Contem. S ním se Babiš dostal do sporu, když před dvěma měsíci odmítl přijmout uprchlíky jedné z lodí mířících do Evropy. Italové ovšem varují, že pokud se členské státy Evropské unie nebudou podílet na přijímání uprchlíků, tak zablokují příští dlouhodobý rozpočet. Český předseda vlády se kvůli jednání sešel s velvyslanci a také s prezidentem Milošem Zemanem.
Premiér Andrej Babiš tak chce svému italskému protějšku nabídnout řešení, které je dle něj v hledání dohody o vracení uprchlíků se severoafrickými státy. „ČR přijde s návrhem ne jen pro Itálii, ale pro celou Evropu. Musíme migraci zastavit,“ řekl Babiš před odletem. Řecko, Itálie, Malta a Španělsko musí podle něj jasně říci, že uprchlíky nepřijímají. „Musíme mít plán pro Afriku, pro jednotlivé země, odkud migranti přicházejí. Jsou to ekonomičtí migranti, neprchají před válkou,“ dodal s tím, že půjde o plán možná na desítky let.
Vzorem takové dohody by měla být smlouva mezi Tureckem a Evropskou unií. Ta dokázala snížit příliv uprchlíků po balkánské trase. Babiš na výroční poradě velvyslanců také řekl, že nechce přijmout jediného migranta. Tuto větu zopakoval i v pondělním rozhovoru pro MF Dnes. „Trvám na tom, že my žádného ilegálního migranta z Itálie ani odjinud nevezmeme,“ řekl.
Italové ale už před samotnou schůzkou zopakovali, že k dohodě bude muset dojít. Italský vicepremiér Luigi Di Maio dokonce pohrozil, že zablokují příští dlouhodobý rozpočet EU, pokud členské státy nezačnou spolupracovat na rozdělování migrantů mezi sebou. Babiš však jediné možné řešení vidí v uzavírání smluv. „Na konferenci se toho nikdy moc nevyřeší. Podle mě je třeba v těchto věcech vyjednávat spíš individuálně a bilaterálně. S Marokem by mělo vyjednávat Španělsko, s Libyí a Tuniskem mají vyjednávat asi Italové a s Egyptem nejspíš Francie, když už se Británie bohužel od EU vzdaluje,“ řekl Andrej Babiš v rozhovoru.
Babiš požaduje také reformu námořního práva, které stanovuje povinnost zachraňovat trosečníky. Kvůli aktuální situaci je však tato úprava dle Babiše nevhodná. Premiér se pak domnívá, že lidé se do situace trosečníků dostávají záměrně, aby evropské státy musely migranty zachraňovat. V rozhovoru Andrej Babiš také vysvětlil, že kvůli nelegální migraci sestavil narychlo svou první vládu, která nezískala důvěru. „Musíme uchránit to, co za víc než tisíc let vybudovali naši předkové. To není fráze, to je fakt. Řešení ilegální migrace byl pro mě prioritní úkol i při sestavování vlády. Proto jsem pospíchal s jejím sestavením, i když jsem věděl, že nebude mít podporu. Spěchal jsem totiž na Evropskou radu loni v prosinci,“ řekl Andrej Babiš.
S Babišem a postojem proti přijímání uprchlíků se ztotožňuje i vicepremiér, ministr vnitra a zahraničních věcí Jan Hamáček. „Nekontrolovatelná migrace představuje základní bezpečnostní, ale i civilizační výzvu pro Evropu, a tudíž i pro naši zemi. A ministerstvo zahraničních věcí je důležitou součástí procesu, ve kterém hledáme řešení,“ řekl Jan Hamáček.
„Musíme vytvořit pás prosperity a bezpečnosti kolem Evropy, lépe hlídat společné hranice. Musíme podmiňovat rozvojovou pomoc, aby vedla ke zlepšení situace v rozvojových státech a aby odtud lidé neutíkali do Evropy,“ řekl Jan Hamáček. Sám předseda sociální demokracie na jednání do Itálie ale nepojede. S Babišem odcestuje pouze náměstek ministerstva zahraniční Jakub Dürro.
Z Říma na Maltu
V Římě Babiš navštíví také velitelství námořních sil Evropské unie ve Středozemním moři známé pod zkratkou EUNAVFOR MED Sophia, na jejichž úkolech se podílí i čeští vojáci. Cílem vojenské operace je boj s pašeráky, kteří se snaží dostat migranty ze severní Afriky do Evropy.
Z Itálie premiér odletí na návštěvu Malty, kde se setká s předsedou tamní vlády Josephem Muscatem. Stejně jako v Římě bude Babiš ve Vallettě jednat především o migraci, mimo jiné o roli unijní agentury Frontex či spolupráci EU s Libyí a dalšími zeměmi, které migranti využívají jako tranzitní.
Jak s Contem, tak s Muscatem chce Babiš hovořit i o budoucnosti EU či víceletém finančním rámci.
Itálie a Malta leží na trase, kudy v posledních letech mířilo z Afriky do Evropy nejvíce migrantů. Od místních politiků v minulosti často zaznívala kritika na adresu zemí takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) kvůli jejich odmítavému postoji k přijímání migrantů. Shodou okolností budou zároveň o migraci kromě Babiše a Conteho jednat také italský ministr vnitra z protiimigrační Ligy Matteo Salvini a maďarský premiér Viktor Orbán, kteří se setkají v Miláně.
Pozvání do Říma
Babiš se s Giuseppem Contem dostal v červenci do ostrého sporu kvůli odmítnutí italské žádosti o pomoc se skupinou 450 migrantů. Babiš své rozhodnutí upřesnil slovy že Evropa musí vyslat jasný signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidé jenom zhoršuje celý problém. „Není řešením ad hoc rozdělování migrantů, jak to nyní žádá Itálie. Podobný přístup je kontraproduktivní, a proto jej nebudeme podporovat. O tom, koho do naší země přijmeme, budeme rozhodovat sami,“ řekl Andrej Babiš.
Conte na jeho dřívější výroky reagoval slovy o cestě legality a společné odpovědnosti. „Kdo vstoupí do evropské země, vstoupí do Evropy. A nikdo z nás si nemůže myslet, že to zvládne sám! Promluvme si, milý Andreji. Zvu Tě do Říma, jestli chceš, abychom probrali italský návrh na evropský přístup (k migraci),“ uvedl italský premiér v otevřeném dopise.