Ostrá slova v kampani: Mostečané Mostu slibují postavit „vesnici pro lůzu“

komunální volby 2018

Ostrá slova v kampani: Mostečané Mostu slibují postavit „vesnici pro lůzu“AKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Sdílet:

Sdružení Mostečané Mostu slibuje v předvolební kampani lepší město a používá přitom velmi ostrý slovník. „Lůzu“ z vybydlených panelových domů chce vystěhovat do samostatné vesnice, kterou by nechalo vystavět, píše politické uskupení v bodě číslo jedna. Hnutí uspělo v komunálních volbách v roce 2010, kdy získalo dokonce téměř 51 procent a mohlo vládnout samo. V uplynulém období bylo v opozici.

Mostečané Mostu se v předvolební kampani vymezují vůči nepřizpůsobivým občanům a slibují je vystěhovat do zvláštních osad, které by v případě volebního úspěchu nechali vybudovat.

„Vesnice pro lůzu – vytěsníme nepřizpůsobivé z města, zavedeme bezdoplatkové zóny ve všech ohrožených bytových okrscích,“ uvádí sdružení na prvním místě svého politického programu. Zatímco ve volbách v roce 2010 získali Mostečané Mostu téměř 51 procent, v roce 2014 to bylo už jen necelých 19 procent.

„Nechceme používat termín nepřizpůsobiví. To jsem z mého pohledu třeba já. Ráno vstávám a chodím do práce, domů se vracím odpoledne. Skupina, které by se to týkalo, se přizpůsobí naopak všemu. Termín lůza ve smyslu svobodní, nezávislí, lehkomyslní a bez pravidel to vystihuje lépe,“ vysvětlil pro iDnes.cz lídr kandidátky, lékař Jan Cee, proč sdružení používá slovo „lůza“.

Třiašedesátiletý infektolog Jan Cee je bývalým zastupitelem, za sdružení Mostečané Mostu kandiduje na primátora jako nezávislý. Byl to ale právě Jan Cee, který před šestnácti lety hnutí spoluzakládal.

Mostečané Mostu navrhují pro nepřizpůsobivé občany vybudovat jednoduché kontejnerové stavby, ve kterých by měla být elektřina, studená voda, kamna na zátop či turecké záchody. Podle sdružení by takové stavby mohly stát například na panelovém sídlišti Chanov, které by volební uskupení rádo nechalo zbourat.

Jan Cee se v tomto nápadu odvolává na starostu Amsterdamu Eberharda van der Laana, který před pěti lety začal ve svém volebním obvodu stěhovat asociály, vandaly a násilníky do takzvaných „scum villages“ – v překladu vesnic pro lůzu či spodinu. „Vesnice pro lůzu zní sice trochu pejorativně, ale je to oficiální název z Holandska,“ uvedl v rozhovoru pro Mostecký deník.

Za sdružením Mostečané Mostu stojí největší mostecké bytové družstvo Krušnohor. Politické uskupení je také známé tím, že již tradičně před volbami pořádají slosování o hodnotné ceny. Před nynějšími komunálními volbami nabízejí Mostečané Mostu například tři televize a 25 tabletů.

Kromě výstavby speciální vesnice pro „lůzu“ chtějí Mostečané Mostu také zcela vymýtit hazard ve městě či zřídit čtyřicetičlennou pracovní skupinu na denní úklid města.

Z programu Mostečané Mostu:

Foto:

Z programu Mostečané Mostu

Printscreen 

Čtěte také: Zeman se Schwarzenbergem zapálili vatru. Prezidenta sužuje bolest nohou

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články