2 Zapálení Masarykovy vatry

Zeman se Schwarzenbergem zapálili vatru. Prezidenta sužuje bolest nohou

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Někdejší rival v prezidentské volbě Karel Schwarzenberg pomohl v sobotu v Lánech prezidentu Miloši Zemanovi zapálit Masarykovu vatru. Akce se konala na počest 81. výročí úmrtí prvního československého prezidenta. Miloš Zeman si v projevu proneseném v sedě postěžoval na bolest nohou. „Přeji každému z vás, aby ho nikdy nohy nebolely,“ řekl prezident.

Zeman na setkání v centru obce, na nějž dorazily davy lidí, oznámil, že na podzim v lánském parku přibude nová skalka a že začaly další úpravy Masarykova potoka. Na akci se neukázal nikdo z prezidentových odpůrců, pouze na jednom z domů v bezprostředním okolí visely červené trenýrky.

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se vzpomínkové akce na T. G. Masaryka zúčastnil již poněkolikáté, a to na pozvání organizátorů, kterými jsou lánští hasiči, Muzeum T. G. Masaryka Lány či obecní úřad Lány. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka po zapálení vatry následovalo tradiční setkání obou politiků.

„Pan Karel Schwarzenberg je zván pořadateli pravidelně. Po ukončení akce Masarykova vatra následuje zhruba hodinové posezení v „prezidentském“ salonku restaurace NARPA, kdy spolu pan prezident s Karlem Schwarzenbergem rozmlouvají. Například před třemi roky pan prezident věnoval Karlu Schwarzenbergovi originální dárek – vozembouch,“ sdělil Ovčáček deníku Echo24. Podle něj byla tématem rozhovoru mezi oběma politiky domácí politika.

Bolí mě nohy a přeji každému z vás, aby ho nikdy nohy nebolely

Vážený pane starosto, vážený pane Schwarzenbergu, milí lánští sousedé,
předem se omlouvám, že sedím, a kdybych chtěl lhát, tak bych citoval Karla Čapka, který říkal, člověk, který stojí, lidem káže, člověk, který sedí, si s lidmi povídá. Tento citát je samozřejmě pravdivý, ale já nechci lhát a já budu sedět hlavně proto, že mě bolí nohy. A přeji každému z vás, aby ho nikdy nohy nebolely.

Celý projev prezidenta zde.

Zeman se chlubil novinkami v lánském parku

Na nové skalce v lánském parku, která má být hotová na podzim, bude podle Zemana vřes, levandule a její součástí bude i studánka. „Doufám, že to vše návštěvníkům lánského parku udělá radost,“ uvedl prezident. Připomněl také, jak v minulosti vyzýval starostu Lán Karla Skleničku k dalším úpravám koryta Masarykova potoka, který protéká lánským parkem a pokračuje na Tuchlovice. Sklenička mu prý oponoval, že to závisí na Povodí Vltavy. „Prezidentská kancelář urgovala u Povodí Vltavy, aby se s tím něco udělalo, a včera (v pátek) začaly práce,“ řekl Zeman. Koryto potoka se má vyčistit a na březích se mají vysadit stromy a instalovat lavičky. „Lány budou mít další hezké místo,“ dodal Zeman.

Sklenička zase oznámil, že obec se ke stému výročí založení republiky dočká obnovené lánské brány, která byla zbořena na konci 50. let minulého století. „Tou bránou jezdil prezident Masaryk, když jel do lánské obory,“ připomněl starosta.

Zapálení vatry předcházel pietní akt u Masarykova hrobu na lánském hřbitově. Akce se zúčastnilo zhruba 50 lidí, mezi nimi například Schwarzenberg. Kolem hrobu stáli mladí dobrovolní hasiči s hořícími loučemi, další symbolicky střežili vchod na hřbitov. Při vzpomínce zazněla mimo jiné oblíbená píseň prvního prezidenta Ach synku, synku.

Z nového čísla Kurdové čelí turecké invazi v Sýrii. Oddechový čas skončil

Echo týdne: Kurdistán, Norsko, fotbal ● Svět: Facebook zaléhává na matrace ● Esej: Když Češi pohřbívali boha ● Kauza: Politici nejsou schopni zkrotit… koloběžky ● Recenze: Jako Salieri a Mozart

Proč Češi zaostávají v cizích jazycích Jen 27 procent lidí u nás věří, že se domluví anglicky
Za chajdou schovaná SPECIÁL ARCHITEKTURA
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.