Miliardová dotace díky rychlému klikání: „Primitivní, ale šetří úředníkům čas“
EVROPSKÉ DOTACE
Rychlost klikání v mikrosekundách jako záruka úspěchu pro získání evropské dotace není standardní způsob. Pro Echo24 to řekl expert na dotace Leo Steiner, který tak reaguje na uniklý e-mail z ministerstva pro místní rozvoj. V něm byl totiž obsažen návod, jak se mají zájemci hlásit o skoro 20 miliardovou dotaci. Rozhodujícím faktorem je přitom kvalitní technické vybavení a rychlé klikání přesně ve stanovený čas.
Evropská unie odeslala do České republiky peníze ke snížení dopadu koronavirové pandemie. Celkem jde o 21,7 miliardy korun, z čehož část jde do zdravotnictví. Ministerstvo pro místní rozvoj tyto finanční prostředky rozdělilo do několika výzev, o které se mají hlásit přímo nemocnice či zdravotnická zařízení. Resort Kláry Dostálové pak zájemcům o dotace rozeslal e-mail, ve kterém se píše, že rozhodujícím faktorem pro získání dotace je rychlost klikání v mikrosekundách.
Rozhodující také bude rychlost připojení k internetu nebo technické vybavení počítačů. Důvodem podle ministerstva je, že žadatelů bude velké množství, a proto je zvolen tzv. vteřinový režim.
Podle experta na dotace Leo Steinera není tento režim úplně standardní, i když se na některých úřadech uplatňuje. „Pravda je, že státní správa, tedy úředníci a politici, si to chtějí udělat jednodušší, protože nemají odvahu,“ řekl pro Echo24 Steiner. Podle něj si tak úředníci vyberou indikátor času a podle něj pak dotaci vyberou. „Je to ale primitivní a jednoduché. Podle mého to je prostý nedostatek odvahy,“ dodává.
Steiner působil v minulosti jako ředitel sekce Státního fondu životního prostředí a na jeho popud byla zastavena dotace pro společnost Ethanol Energy, která patří do holdingu Agrofert. Důvodem byl střet zájmů premiéra Andreje Babiše.
Podle něj se se vteřinovými dotacemi již v minulosti setkal právě na ministerstvu pro místní rozvoj. „Nezaručíte kvalitu, protože pro společnost ani žadatele z toho žádné výhody neplynou. I když je poté provedena formální kontrola. Výhoda je jednoznačně na straně poskytovatele dotace,“ řekl Steiner.
Ten také uvádí dva příklady, kdy se podobné dotace přidělovaly na základě rychlosti. Jít mělo o kotlíkové dotace, u kterých lidé stanovali před úřady nebo u dotace na pořízení autobusů na stlačený zemní plyn.
Podle dřívějšího vyjádření ministerstva pro místní rozvoj zvolil resort takový postup, protože bude velký zájem žadatelů. „Každá žádost však bude hodnocena po formální, ale i kvalitativní stránce a musí splnit kritéria, na kterých se shodli zástupci ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva zdravotnictví, krajů a dalších institucí,“ řekl pro Echo24 mluvčí ministerstva Vilém Frček.
Podle něj nepadl žádný protinávrh, jak hodnotit potřebnější investice do nemocnice v jedné nebo druhé obci. „Zdravotní péče by měla být totiž kvalitně zajišťována v celé republice. Proto jsou dána kritéria dopředu – co všechno musí splnit projekt, aby mohl být financován z React-EU. Zároveň je stanovena maximální velikost dotace, kterou mohou jednotlivé nemocnice dostat tak, aby se dostalo na co největší množství žadatelů z jinak omezené alokace cca 18 miliard korun. A protože tyto peníze musí příjemci na základě pravidel EU použít a výsledek zajistit do konce roku 2023, musí se jednat o projekty připravené,“ dodal Frček.