Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcůmNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

Domov

Nová bytová politika

Echo24

Hlavní město chce přestat poskytovat městské byty s výhodným nájemným soudcům a státním zástupcům. Vyplývá to z tisku, který v pondělí projednají pražští radní. Město soudům a státním zastupitelstvím nyní poskytuje 81 bytů. V budoucnu by měly zůstat jen zaměstnancům soudu, pokud se vejdou do standardních podmínek pro pronájem městských bytů. Soudci a státní zástupci mají podle dřívějších vyjádření zástupců města dostatek financí, takže nepotřebují zvýhodněné nájemné v obecních bytech. To má být určeno jen pro sociálně slabé či potřebné, ale relativně nízkopříjmové profese.

Podle materiálu město v současné době poskytuje 38 bytů soudům, z toho 28 je pronajato soudcům, osm zaměstnancům soudu a dva jsou prázdné. Státní zastupitelství mají k dispozici 43 bytů, z nichž 21 využívají státní zástupci a 22 zaměstnanci.

Dohromady 21 z 81 bytů pronajatých soudcům a státním zástupcům mají smlouvy na neurčito, kde bude pro město problematické je vypovědět. Chce proto alespoň postupně zvyšovat nájem. V případě zbylých jednotek, které mají časově omezený nájem, ho v případě schválení dokumentu magistrát neprodlouží. U zaměstnanců bude při prodloužení postupovat podle standardních pravidel.

Pirátská strana na fakt, že dobře placení právníci v Praze využívají byty za nájemné určené nízkopříjmovým skupinám, upozornila poprvé v roce 2017. Pirátský radní Adam Zábranský po letošních volbách uvedl, že chce tento stav změnit.

Město podobné byty poskytuje za nájemné, které se pohybuje v rozmezí 60 a 120 korun za metr čtvereční. Developerská společnost Trigema v poslední statistice uvedla, že průměrné tržní nájemné bez poplatků v Praze ve třetím čtvrtletí loňského roku činilo 345 korun za metr čtvereční.

Nejde o jediné historické smlouvy, které by radní Zábranský rád přehodnotil. V rozhovoru s ČTK před časem uvedl, že ve zhruba třech tisícovkách městských bytů platí lidé nájmy hluboko pod tržní úrovní bez konkrétního důvodu. V plánu je proto postupné zvyšování nájmů. Výrazně zvýhodněné bydlení by se mělo do budoucna vztahovat jen na sociálně slabé skupiny nebo potřebné profese, jako jsou učitelé či zdravotníci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Koalice chce sebrat byty těm, kdo moc vydělávají. Učitele z bytu však nevyhodíme, slibuje radní

Související články