1 Nová bytová politika

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Hlavní město chce přestat poskytovat městské byty s výhodným nájemným soudcům a státním zástupcům. Vyplývá to z tisku, který v pondělí projednají pražští radní. Město soudům a státním zastupitelstvím nyní poskytuje 81 bytů. V budoucnu by měly zůstat jen zaměstnancům soudu, pokud se vejdou do standardních podmínek pro pronájem městských bytů. Soudci a státní zástupci mají podle dřívějších vyjádření zástupců města dostatek financí, takže nepotřebují zvýhodněné nájemné v obecních bytech. To má být určeno jen pro sociálně slabé či potřebné, ale relativně nízkopříjmové profese.

Podle materiálu město v současné době poskytuje 38 bytů soudům, z toho 28 je pronajato soudcům, osm zaměstnancům soudu a dva jsou prázdné. Státní zastupitelství mají k dispozici 43 bytů, z nichž 21 využívají státní zástupci a 22 zaměstnanci.

Dohromady 21 z 81 bytů pronajatých soudcům a státním zástupcům mají smlouvy na neurčito, kde bude pro město problematické je vypovědět. Chce proto alespoň postupně zvyšovat nájem. V případě zbylých jednotek, které mají časově omezený nájem, ho v případě schválení dokumentu magistrát neprodlouží. U zaměstnanců bude při prodloužení postupovat podle standardních pravidel.

Pirátská strana na fakt, že dobře placení právníci v Praze využívají byty za nájemné určené nízkopříjmovým skupinám, upozornila poprvé v roce 2017. Pirátský radní Adam Zábranský po letošních volbách uvedl, že chce tento stav změnit.

Město podobné byty poskytuje za nájemné, které se pohybuje v rozmezí 60 a 120 korun za metr čtvereční. Developerská společnost Trigema v poslední statistice uvedla, že průměrné tržní nájemné bez poplatků v Praze ve třetím čtvrtletí loňského roku činilo 345 korun za metr čtvereční.

Nejde o jediné historické smlouvy, které by radní Zábranský rád přehodnotil. V rozhovoru s ČTK před časem uvedl, že ve zhruba třech tisícovkách městských bytů platí lidé nájmy hluboko pod tržní úrovní bez konkrétního důvodu. V plánu je proto postupné zvyšování nájmů. Výrazně zvýhodněné bydlení by se mělo do budoucna vztahovat jen na sociálně slabé skupiny nebo potřebné profese, jako jsou učitelé či zdravotníci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Koalice chce sebrat byty těm, kdo moc vydělávají. Učitele z bytu však nevyhodíme, slibuje radní

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.